Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo Pirmininkė

Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kalba pradedant V (rudens) sesiją

2022 m. rugsėjo 10 d. pranešimas žiniasklaidai 

Kolegos Seimo nariai,

Esu priversta kartoti tai, ką sakiau tiek pačios pirmos šios kadencijos Seimo sesijos metu, tiek prieš kiekvieną buvusią – mes dar vieną politinį sezoną pradedame naujos grėsmės akivaizdoje.

Jau trečius metus gyvename sudėtingomis sąlygomis. Šis ruduo ir vėl – ne išimtis. Jis sudėtingas ne tik Lietuvai, bet ir visam regionui, ir visai Europai.

Ir nors įgauname unikalios patirties visi kartu ir kiekvienas atskirai, nors daug ko išmokome, tačiau išbandymai, iššūkiai ir rizikos nesibaigia. Jie nuolat  įgauna naujų formų.

Todėl kaskart tenka tikslinti prioritetus, ieškoti naujų sprendimų, kurie leistų mūsų valstybei, jos žmonėms jaustis kuo saugiau šiuo permainingu laikotarpiu.

Agresija prieš Ukrainą, deja, vyksta toliau, rytoj bus jau 200 dienų, kai kankinamai draskomi ukrainiečių likimai. Be abejo, nebėra tiek baimės, kiek buvo pavasarį, kuomet nemažai valstybių įtikėjo neva nenugalima Rusijos galia.

Tuo jau nebetikima, tačiau priešas vis dar turi per daug jėgos ir ginklų, o dar daugiau – klastos. Viską paversti ginklu. Energetiką, migraciją ir net maistą.

Todėl akivaizdu, kad privalome išlaikyti visokeriopą paramą broliškai tautai, žūtbūtinai kovojančiai dėl teisės patiems rinktis savo šalies ateitį.

Suprantama, prabėgus daugiau kaip pusmečiui nuo šio karo pradžios aktualus dėmesys gali silpnėti, atsirasti nuovargio, tačiau privalome nepamiršti – būtent nuo įvykių Ukrainos karo lauke priklausys ir tai, su kokiomis grėsmėmis teks susidurti Lietuvai.

Ir už tai ukrainiečiai moka savo krauju ir gyvybėmis. Jie, gindami savo namus, kartu netiesiogiai gina ir mūsų.

Antra vertus, nacionalinis saugumas turi ne tik išorinę, tarptautinę, bet ir vidaus dedamąją. Labai svarbią kiekvienam žmogui, kiekvienai šeimai, kiekvienai bendruomenei.

Karas prieš Ukrainą kartu su kitais veiksniais skatina energijos kainas, didinančias infliaciją, o ši užsuka brangstančio gyvenimo suktuką.

Tai jau pajutome kiekvienas.

Suprantame, kad tiesiogiai ar netiesiogiai esame atsakingi už besiklostančią padėtį, priimamus sprendimus, kurie betarpiškai susijusius su žmonėmis, todėl turime padaryti viską, kad situacija būtų suvaldyta, kiek tai priklauso nuo mūsų. Privalome rasti optimalių sprendimų tiek finansinėje, tiek ekonominėje, tiek socialinėje srityse.

Tam reikia ne tik valdančiosios daugumos, bet visų politinių jėgų konsolidacijos. Todėl aktyvi politinio konsensuso paieška įgyvendinant objektyviai būtinus, bet kartu ir atsakingus, nestumiančius valstybės į naujus pavojus, sprendimus ir toliau išliks tarp mano, tikiu, ir kolegų prioritetų.

Kitas prioritetas, be nacionalinio saugumo ir maksimaliai sutelkto, konsoliduoto politinio veikimo,  yra socialinis saugumas.

Seimas, kiek nuo jo priklauso, per būtinus įstatymus, teisės aktus ir biudžeto pakeitimus privalo padaryti viską, kad būtų įgyvendinti reikalingi sprendimai, garantuojantys stabilumą žmonėms ir jų sukurtiems verslams. Ir užtikrinantys perspektyvą kurti ateitį.

Ekspertų vertinimu, mūsų laukia komplikuotas ruduo ir nelengva žiema, tačiau vykdydami apgalvotą, atsakingą ir racionalią politiką turime visas galimybes išeiti sustiprėję ir įgavę pagreitį.

Iš tiesų jau priimta daug svarbių sprendimų, kurie Lietuvą daro stipresnę. Kalbu apie pavasarį ir vasarą priimtus sprendimus.

Be abejo, nuolat kintanti situacija reikalauja ir korekcijų, ir naujų reakcijų.

Ar pavyks tai įgyvendinti, priklauso nuo mūsų visų. Tai ypač svarbu, nes tuoj pat startuos savivaldos rikimų kampanija ir bus pagundų žaisti populizmo korta.

Tai pavojingas žaidimas, kuris šiandien kai kam gali pasirodyti nepralošiamas. Tačiau populizmas, asmeninės ar partinės naudos siekimas negali užgožti žmonių interesų ir valstybei svarbiausių darbų.  

Reali atsvara populistinei kritikai – racionalūs argumentai, efektyvūs sprendimai ir įtikinamas jų pristatymas plačiajai visuomenei. Tai nelengvas kelias, bet vienintelis įmanomas. 

Jei populizmas laimės, galų gale pralošime mes visi.

Todėl tinkamas visuomenės informavimas apie priimamus sprendimus turėtų būti prie prioritetų,  kitu atveju viešąją erdvę rizikuojame užleisti klaidinančioms spekuliacijoms ar specialiai manipuliuojama informacija. Rusijos propagandos galia skaldyti visuomenes nors ir silpsta, bet jos numenkinti negalima, tai jau pagaliau pripažįsta dauguma šalių.

Valstybė privalo būti pasirengusi atremti visas grėsmes ir apsaugoti savo piliečius, todėl ir toliau būtina nuosekliai stiprinti nacionalinį saugumą. Tačiau visavertis saugumas yra visapusiškas. Be tarptautinio matmens, saugumas turi ekonominį, finansinį, socialinį aspektą.

Kiekviena šeima turi jausti, kad jų namai saugūs visomis prasmėmis. Be abejo, visų pirma – kad jie išliks ir kad jų nelaukia šimtų tūkstančių Ukrainoje sugriautų namų likimas. O kuomet namus apsaugome nuo išorės grėsmių, susitvarkyti su vidaus įtampomis, kurias kelia tos pačios išorės grėsmės, jau yra lengvesnė užduotis.

Tačiau tai priimti nelengva, nes visada svarbiausias žmogaus interesas yra jo ūkis, šeima, gerovė. Vis dėlto gyvename laiku, kai privalome vėl suburti visuomeninio intereso galias. Sugebėti pakelti galvas nuo sąskaitų ir pažvelgti į horizontą. Norėtųsi jame nuolat matyti saulėtekius ir saulėlydžius, o ne priešo ugnies pašvaistes.

O tam reikia bendrai susitelkti. Taip, kaip pavasarį. Taip, tai nelengva, kai yra tiek išbandymų nuo 2020 metų pradžios. Tačiau vis dėlto priešas – ne mūsų valstybėje, ne mūsų namuose. O tai ir yra svarbiausia. Ir visos pastangos turi būti skirtos, kad taip niekada neatsitiktų.

Kokį poveikį socialiniai iššūkiai daro nacionaliniam saugumui, jau dabar matome skirtingose Europos Sąjungos šalyse. Taip pat matome aktyvias pastangas suvaldyti situaciją, siūlyti efektyvius mechanizmus sprendžiant, pavyzdžiui, Vakarų Europą užgriuvusią energijos krizę.

Kai kurie žingsniai daromi ES, kai kurie – nacionaliniu valstybių lygmeniu, visi maksimaliai stengiasi suvaldyti situacijąą.

Veikdami sutelktai ir konsoliduotai, neabejoju, susidorosime su didžiausia krize Europoje nuo II pasaulinio karo laikų.

Jau esame užgrūdinti ir atsparūs. Ir pasiruošę sunkumams geriau nei kada anksčiau.

Sėkmės mums visiems ir tradiciškai – išmintingų bei racionalių sprendimų.

Nes kiekvieno politiko racionali, nuosekli ir atsakinga veikla, įskaitant ir viešus pareiškimus, yra būtent tai, ko dabar labiausiai reikia mūsų valstybei. To iš mūsų, tikiu, labiausiai laukia ir Lietuvos žmonės.

Gero darbo.

 

 

 

   Naujausi pakeitimai - 2022-09-10 10:28
   Eglė Saulė Trembo