Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo Pirmininkas

Juozo Oleko kalba Seimo Pirmininko rinkimuose

2025 m. rugsėjo 10 d.

 

Gerbiami kolegos Seimo nariai, Lietuvos žmonės, mieli svečiai, bičiuliai ir bičiulės,

kandidatuoju į Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pareigas ir noriu su jumis pasidalyti savo mintimis, kurios padės jums apsispręsti balsuojant.

Šiandien stoviu čia, jausdamas didžiulę pagarbą Seimo institucijai ir atsakomybę už vadovavimą jos darbui.

Norėčiau pabrėžti, kad Lietuva yra parlamentinė respublika – taip numatyta mūsų valstybės Konstitucijoje. Parlamentas yra mūsų demokratijos šerdis, tautos valios išraiška ir valstybės stiprybės garantas. 

Konstitucija sako, kad valdžia priklauso tautai. Rinkdama parlamentą, tauta balsavo už kiekvieną iš mūsų, patikėjo, kad būtent mes šiandien geriausiai atitinkame žmonių lūkesčius. Mums suteikti įgaliojimai pirmiausia reiškia ne valdžią, o didžiulį įsipareigojimą Lietuvos žmonėms. Kiekvienas sprendimas, kurį priimame, turi būti paremtas ne mūsų interesais, bet visų Lietuvos žmonių lūkesčiais. Šiandien labiau nei bet kada turime prisiminti, kad Seimo rūmai nėra uždara politinė arena – jie yra visos tautos namai.

Taigi parlamentui ir parlamentarų lyderystei tenka labai svarbus vaidmuo stiprinant Seimo kaip tautos atstovybės statusą. 

Seimo narys nėra titulas ar pareigos. Valdžia nėra privilegija. Tai – įsipareigojimas tarnauti žmonėms, ginti jų teises ir užtikrinti, kad mūsų valstybė būtų teisinga, skaidri, stipri ir saugi. 

Franklinas Ruzveltas pabrėžė, kad valdžia turi būti susieta su atsakomybe ir privalo ginti bei pateisinti save bendrojo gėrio labui.

Šiandien turime remtis ir ryškiausio Lietuvos socialdemokrato, Lietuvos nepriklausomybės akto signataro Stepono Kairio požiūriu, kad valstybė – tai žmonių vienybės ir pareigos vaisius; tai yra idealas, kuriam reikia viso mūsų gyvenimo atsidavimo. Steponas Kairys teigė, kad demokratinė valstybė turi būti atvira ir jai turi tarnauti visi jos piliečiai – tai yra idealas, kuris turėtų lydėti mūsų veiklą šiandien.

Todėl sieksiu, kad Lietuvos parlamentarų darbas, Seimo priimti sprendimai būtų aiškūs Lietuvos žmonėms, sulauktų jų palaikymo ir įvertinimo.

Aš visada buvau ir būsiu dialogo žmogus. Todėl ir Seimo darbe norėčiau puoselėti diskusijų kultūrą. Taip, turime skirtingas politines pažiūras, diskutuojame, ginčijamės. Bet visa tai turi mus vesti į konstruktyvius sprendimus. Lietuvos žmonės laukia iš mūsų atsakingo darbo, o ne tuščių barnių. Todėl kviečiu ir daugumą, ir opoziciją – kalbėkime vieni su kitais, ne vieni prieš kitus. Būtent pagarba ir dialogas yra brandžios politikos požymiai. Mūsų valstybės stiprybė visada slypėjo vienybėje. 

Žmonės laukia iš mūsų sprendimų, kurie kurs ateitį, o ne tik diskusijas apie praeitį.

Kviesiu dialogui ir Seimo viduje, ir bendradarbiaujant su kitomis institucijomis – Vyriausybe, ministerijomis, prezidentūra, savivalda, nevyriausybinėmis organizacijomis, verslu ir kitais partneriais. 

Lietuvoje žmonės dažnai sako: „Politikai gyvena atskirame pasaulyje.“ Mes turime tai pakeisti. Seimas turi būti atviras, skaidrus ir atsakingas. Tik taip atkursime pasitikėjimą. Aš pažadu daryti viską, kad ši institucija dirbtų ne sau, o visuomenei. Skaidrumas ir pasitikėjimas – tai raktas į stiprią politiką. 

Lietuvos žmonės turi žinoti, kokius įstatymus mes priimame, kodėl tai darome būtent dabar ir kaip tai pakeis jų gyvenimą. Savo ruožtu privalome išgirsti ir savo rinkėjų nuomonę. Nuolatinis dialogas ir didesnis atvirumas visuomenei yra svarbus politinės kultūros stiprinimo faktorius.

Šiandien gyvename ypatingos grėsmės akivaizdoje. Lietuva yra laisva, nes prieš trisdešimt metų mes patys išdrįsome ginti savo teisę būti nepriklausomais. Jau trejus metus Ukrainos žmonės kovoja už savo laisvę taip, kaip kadaise kovojo mūsų tauta, ir moka už tai didžiulę žmonių gyvybių kainą. Todėl turime ir toliau remti juos, stovėti laisvės pusėje, stiprinti savo saugumą NATO ir Europos Sąjungoje, garsiai ginti demokratijos principus tarptautinėje arenoje.

Gerbiami kolegos, negalime pamiršti mūsų atsakomybės pasauliui. Lietuva visuomet buvo ir yra ta valstybė, kuri garsiai kalba apie visam Europos žemynui kilusią Rusijos grėsmę. Esame tie, kurie žadina Europą ir rodo pavyzdį, kaip reikia būti pasirengus galimai agresijai.

Netolimoje praeityje patys patyrę Rusijos okupaciją, galime užtikrintai kalbėti apie visos Europos saugumui kylančias grėsmes. O gebėjimas išlikti ir kovoti už laisvę gali būti įkvėpimo šaltiniu visai Europai. Mano šeimos istorija – išlikimo ir atsparumo okupacijai pavyzdys. Gimiau tremtyje, Krasnojarsko krašte, todėl vaikystėje patirti tremtinių vargai išugdė gilų socialinio teisingumo jausmą ir laisvės troškimą. Aš, kaip tremtinių vaikas, itin aiškiai suvokiu, kad laisvė – nėra duotybė, tai vertybė, už kurią kasdien turime kovoti.

Ši mūsų patirtis gali būti panaudota ryžtingiems sprendimams, stiprinantiems pačios Lietuvos ir visos Europos saugumą. Reikia, kad Lietuvos balsas būtų išgirstas, o saugumo ir gynybos kompetencijos pripažįstamos. 

Rusijai užpuolus Ukrainą, Lietuva tapo viena labiausiai Ukrainą remiančių valstybių ir garsiausiai Europoje apie Rusijos grėsmę kalbančių šalių. 

Esu tikras, kad šiuo keliu turime eiti ir toliau, o Lietuvos parlamento darbas ir sprendimai duos tvirtą pagrindą saugiai Lietuvai ir Europai.

Mūsų Seimui tenka dideli iššūkiai. Kad galėtume išsaugoti savo valstybę ir užtikrinti žmonių gerovę, turime stiprinti švietimą. Mūsų vaikai turi gauti geriausias galimybes augti ir kurti ateitį Lietuvoje. Turiu aštuonis anūkus, todėl labai gerai žinau, su kokiais iššūkiais šiuo metu kovoja Lietuvos švietimo sistema.

Privalome rūpintis ir sveikatos apsauga, kad kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos, galėtų gauti gydymą ir jaustųsi saugus. Aš, kaip gydytojas, esu įsitikinęs, kad žmogaus sveikata – nėra privilegija, ji negali priklausyti nei nuo pajamų, nei nuo paciento amžiaus. Sveikatos apsauga turi būti užtikrinta kiekvienam piliečiui.

Turime garantuoti socialinį teisingumą, kad nė vienas nebūtų paliktas likimo valiai. 

Taip pat privalome padėti mūsų valstybės gerovę kuriančiam verslui, investuoti į technologijas ir inovacijas – nes tik taip galėsime išlikti konkurencinga, stipri ir moderni valstybė.

Brangūs kolegos ir Lietuvos žmonės, šis Seimas yra jūsų balsas. Aš pažadu, kad čia, šioje salėje, žmonių balsas bus girdimas, o lūkesčiai – vertinami. Tegul šie rūmai tampa ne politinių kovų ir ambicijų, bet vienybės, atsakomybės bei stiprybės simboliu.

Ačiū jums už pasitikėjimą. Dirbkime kartu dėl Lietuvos – dėl mūsų laisvės, dėl mūsų ateities, dėl mūsų vaikų ir anūkų.