Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Kelias į Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą

1987 m. rugpjūčio 23 d. Vilniuje LLL organizuoto pirmojo viešo protesto mitingo KGB sudarytas dalyvių sąrašas ir informacija, kokių veiksmų buvo prieš juos imtasi

 

ANDREIKA ALGIMANTAS, g. 1950 m. Klaipėdoje. Vilniaus restauravimo dirbtuvių stalius. Gyvena Vilniuje. 1980 m. teistas už antisovietinių dokumentų gaminimą ir platinimą.

Darbo kolektyvas 1987 m. rugsėjo 14 d. jį apsvarstė. A.Andreika neneigė dalyvavęs mitinge. Iš 50 susirinkime dalyvavusiųjų pasisakė 6. Susirinkime dalyvavo Lietuvos komunistų partijos Vilniaus miesto Lenino rajono komiteto instruktorė Z.Staškevičiūtė.

(Už dalyvavimą mitinge A.Andreika neteko darbo. Apie tai jis pasakoja „Lietuvos ryte“ 1995 m. liepos 26 d. išspausdintame interviu „Buvęs politinis kalinys pasigydęs vėl ieško kelių į politiką“ – G.S.).

 

AUKŠTIKALNIENĖ AUKSĖ, g. 1934 m. Alytaus r., TSKP narė. Vilniaus 50-osios vidurinės mokyklos mokytoja. Gyvena Vilniuje. Mitinge davė interviu užsienio korespondentui. Nuo 1986 m. gegužės mėn. bendradarbiams ir laiškuose įvairioms instancijoms reiškė „revizionistines pažiūras“. „Pažeidinėjo pedagoginę etiką, pamokose iškraipė Lietuvos istoriją“. Pirminės partinės organizacijos sprendimams nepakluso. Daug kartų buvo svarstoma.

Lapkričio 20 d. atvirame partiniame susirinkime pašalinta iš TSKP už „apolitiškas pažiūras ir veiksmus, niekinančius socialistinę santvarką, demokratinio centralizmo principų ignoravimą, pedagoginės etikos pažeidimą“. LKP Vilniaus miesto Spalio rajono komiteto biuras 1987 m. lakpričio 24 d. patvirtino pirminės partinės organizacijos sprendimą pašalinti A.Aukštikalnienę iš TSKP. Susirinkime A. Aukštikalnienė pareiškė, kad ji kaip komunistė privalėjo dalyvauti mitinge ir paaiškinti M.Gorbačiovo politiką. Dalyvavimą tokiuose renginiuose laiko savo konstitucine teise.

 

BAKŠYS FELIKSAS, g. 1917 m. Alytaus r. Pensininkas. Gyvena Druskininkuose.

 

BELICKAS AUŠVYDAS, g. 1961 m. Kaune. Daugėliškio bažnyčios zakristijonas. Gyvena Ignalinos r., Daugėliškyje.

 

BIELIAUSKIENĖ JADVYGA, g. 1929 m. Kretingos r. Pensininkė. Gyvena Vilniuje. 1985 m. teista už antisovietinės literatūros platinimą ir nacionalistinį poveikį jaunimui.

Rugsėjo 11 d. jos veiklą pasmerkė gyventojai. Susirinko 50 žmonių pagal J.Bieliauskienės gyvenamąją vietą, kalbėjo 6. Dalyvavo gamybinės butų ūkio valdybos viršininkas Paulavičius. J.Bieliauskienė susirinkime dalyvauti atsisakė.

 

BOGUŠIENĖ VIRGINIJA, g. 1959 m. Kėdainiuose. Laikinai nedirbanti, yra dekretinėse atostogose. Gyvena Vilniuje. Apsiribota jos vyro svarstymu.

 

BOGUŠIS VYTAUTAS, g. 1959 m. Varėnos r. Valstybinio jaunimo teatro inžinierius. Gyvena Vilniuje. Daug kartų profilaktuotas kaip aštriai nacionalistiškai nusiteikęs asmuo. (Profilaktavimas – auklėjamojo poveikio priemonė, kuria KGB organai, siekdami užkirsti konkrečių asmenų galimus „valstybininius nusikaltimus“ ar „politiškai žalingus veiksmus“, savarankiškai ar kartu su kitais valstybiniais organais ar visuomeninėmis organizacijomis taikė tų asmenų atžvilgiu. Pretekstu profilaktikai galėjo būti informacija, kad asmuo ar asmenų grupė „politiškai žalingai išsišoko“ ar įvykdė kitus „antivisuomeninius“ veiksmus, kurie nors ir neturi nusikaltimo sudėties, bet gali į tokius peraugti – G.Š.).

Rugsėjo 10 d. įvykusiame teatro kolektyvo susirinkime dalyvavo kūrybiniai darbuotojai, techninis personalas. V.Bogušis savo veiklos neneigė. Pasisakė 6 žmonės.

V.Bogušį palaikė darbininkas gaisrininkas Venclovas. V.Bogušio veiklą griežtai pasmerkė Žukas, Butė, teatro veteranė Karalienė. Susirinkime dalyvavo ir kalbėjo LKP Vilniaus miesto komiteto propagandos ir agitacijos skyriaus vedėjas V.Alksneris, taip pat dalyvavo Tarybų rajono komiteto sekretorė M.Alijošienė ir Tarybų rajono vykdomojo komiteto pirmininko pavaduotoja M.Vitkevičienė.

 

BRAZDŽIŪTĖ ADELĖ, g. 1935 m. Biržų r. Laisva menininkė. Gyvena Vilniuje. Profilaktuota už žalingos medžiagos platinimą.

Kelias savaites (nuo rugsėjo 11 d.) namuose jos ieškojo Vilniaus miesto Lenino rajono vykdomojo komiteto pirmininko pavaduotojas Cibulskis, apylinkės inspektorius, namo komiteto nariai, tačiau jos nerado.

 

BUMBULIS ALFONSAS, g. 1930 m. Klaipėdos r. Mikoliškių bažnyčios vargonininkas. Mitinge vadovavo ir dirigavo atliekamoms dainoms, giesmėms.

 

BUNKUS ALMANTAS, g. 1961 m. Vilniuje. Kuro aparatūros gamyklos dailininkas apipavidalintojas. Gyvena Vilniuje.

Lapkričio 24 d. su juo kalbėjosi partijos komiteto sekretorius A.Čirkinas, sekretoriaus pavaduotojai V.Petkevičius, S.Krasovskis, Skurvidas. A.Bunkus jiems paaiškino, kad į mitingą pateko atsitiktinai, stovėjo toli ir nieko negirdėjo. Įspėtas ateityje panašiuose renginiuose nedalyvauti.

 

CIDZIKAS PETRAS, g. 1944 m. Lazdijų r. Valkininkų bažnyčios kūrikas. Gyvena Vilniuje. Buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už antisovietinių dokumentų platinimą ir uždarytas priverstiniam gydymui į specialiaus tipo psichiatrinę ligoninę.

Penkias savaites namuose jo nesėkmingai ieškojo Vilniaus miesto Lenino rajono vykdomojo komiteto pirmininko pavaduotojas J.Cibulskis, apylinkės inspektorius, nariai. Tuo metu P.Cidzikas dirbo Valkininkų bažnyčioje.

 

DAMBRAUSKAS LIUDAS, g. 1921 m. Ukmergės r. Pensininkas. Gyvena Kaune. 1947 m. teistas už antisovietinės organizacijos sukūrimą ir nelegalaus laikraščio leidybą, o 1984 m. – už „šmeižikiško“ turinio savo memuarų platinimą.

 

GAIDYS STASYS, g. 1942 m. Varėnos r. Nemenčinės statybos spec. aikštelės viršininkas. Gyvena Vilniuje. Profilaktuotas už antisovietinius pasisakymus.

 

GENYS KĘSTUTIS, g. 1928 m. Kaune. Kauno dramos teatro aktorius. Gyvena Kaune. Daug kartų profilaktuotas už nacionalistinius pasisakymus.

 

GESIENĖ EMILIJA, g. 1925 m. Švenčionių r. Namų šeimininkė. Gyvena Lentvaryje.

 

GESYS ADOMAS, g. 1915 m. Varėnos r. Pensininkas. Gyvena Lentvaryje. Teistas už priklausymą partizanų būriui. Mitinge kalbėjo apie Lietuvos okupaciją ir ragino susirinkusiuosius kovoti už jos nepriklausomybę. Pas jį į namus atvyko Trakų rajono kompartinio laikraščio „Spartuolis“ korespondentė I.Katinienė ir, norėdama ištirti jo poziciją, kalbėjosi dvi valandas.

 

GIKIS MANTAS, g. 1962 m. Vilniuje. Respublikinės klinikinės ligoninės gydytojas. Gyvena Vilniuje.

 

GRAŽYS HENRIKAS, g. 1948 m. Anykščių r. Autokelių tiesimo respublikinės valdybos inžinierius. Gyvena Vilniuje. Mitinge davė interviu užsienio korespondentams, kuriems kalbėjo, kad SSRS varžoma religija ir nėra laisvių.

Kolektyvo susirinkime dalyvavo 94 žmonės, pasisakė ir H.Gražį pasmerkė 5. Jis pats į susirinkimą neatvyko. Susirinkime dalyvavo LKP Vilniaus miesto Lenino rajono komiteto politinio švietimo kabineto vedėja A.Gaidamauskienė.

 

GRAŽULIS PETRAS, g. 1958 m. Alytaus r. Alytaus bažnyčios vairuotojas ir Sasnavos bažnyčios zakristijonas. Gyvena Alytuje. Mitinge pasisakė prieš Lietuvos rusifikaciją.

 

GRICIUS EGIDIJUS, g. 1965 m. Kuršėnuose. Telšių Katedros zakristijonas. Gyvena Telšiuose.

 

GRIGAS ANTANAS, g. 1925 m. Lazdijų r. Pensininkas. Gyvena Lazdijų r., Leipalingyje. Profilaktuotas už nacionalistinius pasisakymus. Kalbėdamas mitinge ragino sukurti Jaunųjų lietuvių sąjungą, leisti nepriklausomą laikraštį „Lietuvos balsas“, legalizuoti „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kroniką“, pasiūlė tokią pat demonstraciją surengti 1988 m. vasario 16 d.

 

GRIGAS ROBERTAS, g. 1960 m. Lazdijų r. Širvintų r. Kiauklių bažnyčios zakristijonas. Tarnybos sovietinėje armijoje metu atsisakė priimti priesaiką, profilaktuotas. Mitinge kalbėjo apie savo atsisakymą priimti karinę priesaiką, prievartinį Lietuvos prijungimą prie SSRS, tūkstančių lietuvių sunaikinimą, Lietuvos atsiskyrimo nuo Sovietų Sąjungos būtinybę.

 

GUDĖNAS JONAS, g. 1922 m. Ignalinos r. Pensininkas. Gyvena Kaune.

 

JANČIAUSKAS VYTAUTAS-PRANCIŠKUS, g. 1934 m. Joniškio r. Akademinio dramos teatro dailininkas dekoratorius. Gyvena Vilniuje. Profilaktuotas už nacionalistinius pasisakymus. Pasisakydamas mitinge kvietė pagerbti stalinizmo aukų atminimą, ragino kovoti už Lietuvos laisvę, būti tvirtiems, nebijoti, nesilankstyti nei prieš rusus, nei prieš amerikiečius.

Rugsėjo 8 d. „pravestas individualus pokalbis“. Nuo tol V.Jančiauską nuolatos kontroliuos teatro vadovybė, partinė ir visuomeninė teatro organizacijos, kolektyvas.

 

JUŠKAITĖ JANINA, g. 1966 m. Vilkaviškyje. Laikinai nedirbanti. Gyvena Vilkaviškyje.

 

KALANTA JUOZAS, g. 1922 m. Varėnos r. Pensininkas. Gyvena Gargžduose.

 

KANČYS JUOZAS-VYTAUTAS, g. 1927 m. Alytaus r. Pensininkas. Gyvena Vilniuje. Profilaktuotas už nacionalistinius pasisakymus.

Apsvarstytas rugsėjo 11 d. susirinkime, organizuotame pagal jo gyvenamąją vietą. Savo dalyvavimo mitinge nepaneigė. Susirinkime dalyvavo Vilniaus miesto Lenino rajono vykdomojo komiteto pirmininko pavaduotojas J.Cibulskis.

 

KARENIAUSKAS JONAS, g. 1938 m. Pasvalio r. Epidemiologijos, mikrobiologijos ir higienos mokslinio tyrimo instituto vyr. inžinierius. Gyvena Vilniuje.

Rugsėjo 11 d. įvykusiame kolektyvo susirinkime kalbėjo 9 žmonės, kurie vieningai ir rūsčiai pasmerkė J.Kareniauską. Jis susirinkime taip pat kalbėjo, neneigė dalyvavęs mitinge ir ilgame pasisakyme pateisino savo veiklą. Susirinkime dalyvavo LKP Vilniaus miesto Tarybų rajono komiteto sekretorė M.Alijošienė.

 

KAZLAUSKAITĖ JŪRATĖ, g. 1958 m. Kaune. Vilniaus dailės instituto bibliotekininkė. Gyvena Vilniuje. Tėvas teistas už dalyvavimą antisovietinėje organizacijoje.

Jos pasmerkimas surengtas rugsėjo 14 d. Kolektyvo susirinkime dalyvavo 50 žmonių, pasisakė 6. J.Kazlauskaitė tvirtino, kad į mitingą pateko atsitiktinai. Susirinkime dalyvavo Vilniaus miesto Lenino rajono vykdomojo komiteto propagandos ir agitacijos skyriaus vadėjas V.Grinčikas.

 

KIBICKAITĖ BRONĖ, g. 1935 m. Molėtų r. Pramonės įmonių poliklinikos ūkvedė, vyr. gydytojo pavaduotoja ūkio reikalams. Gyvena Vilniuje. Vienuolė.

Rugsėjo 11d. įvyko poliklinikos kolektyvo susirinkimas, pasmerkęs jos veiklą, išreiškęs jai nepasitikėjimą ir pareikalavęs jos pasitraukimo iš užimamų pareigų. Susirinkime dalyvavo LKP Vilniaus miesto Spalio rajono komiteto instruktorius Medeišius. B.Kibickaitė atsisakė išeiti iš darbo savo noru.

 

KOVERKO ELENA, g. 1926 m. Varėnos r. Pensininkė. Gyvena Vilniuje. Kalbėdama mitinge piktinosi, kad Sovietų Sąjungoje sveiki žmonės laikomi uždaryti psichiatrinėse ligoninėse.

Rugsėjo 11d. įvyko visuomenės ir gyventojų susirinkimas, organizuotas pagal jos gyvenamąją vietą. E.Koverko jame dalyvauti atsisakė. Susirinkime kalbėję 6 žmonės ją pasmerkė. Susirinkime taip pat dalyvavo Vilniaus miesto Spalio rajono vykdomojo komiteto skyriaus viršininkas Smirnovas.

 

KRYŽEVIČIENĖ ELENA, g. 1928 m. Utenos r. Pensininkė. Gyvena Kaune.

 

KRYŽEVIČIUS KAZIMIERAS-VYTAUTAS, g. 1930 m. Klaipėdos r. Dirbtinio pluošto gamyklos technologas. Gyvena Kaune. 1951 m. teistas už antisovietinę veiklą.

 

LAURINSKAS LEONAS, g. 1926 m. Tauragės r. Pensininkas. Gyvena Tauragėje. 1954 m. teistas už dalyvavimą partizanų būryje.

 

MASIULIONIS ALGIRDAS, g. 1959 m. Vilniuje. Apželdinimo tresto dekoratyvinių augalų ūkio ekonomistas. Gyvena Vilniuje. Profilaktuotas už nacionalistinius pasisakymus.

Rugsėjo 10 d. įvykusiame kolektyvo susirinkime 6 bendradarbiai rūsčiai pasmerkė jo veiklą ir pareikalavo, kad jis paliktų kolektyvą. Po susirinkimo A.Masiulionis parašė pareiškimą atleisti jį iš darbo savo noru. Administracija jo pareiškimą patenkino. Susirinkime dalyvavo LKP Vilniaus miesto Tarybų rajono komiteto propagandos ir agitacijos skyriaus vedėjas A.Vaicekauskas.

 

NARIJAUSKAS VYTAUTAS, g. 1925 m. Marijampolėje. Pensininkas. Gyvena Vilniuje.

Lapkričio 23 d. su juo kalbėjosi butų statybos kooperatyvo namo Nr. 11 pirmininkas Jakimavičius. V.Narijauskas užtikrino, kad į mitingą pateko atsitiktinai: grynai iš smalsumo.

 

NIAURONIS JURAS, g. 1956 m. Joniškėlyje. „Vilniaus statybos“ tresto 7-osios statybos valdybos suvirintojas. Gyvena Vilniuje.

Lapkričio 25 d. su J.Niauroniu kalbėjosi cecho partinės organizacijos sekretorė Pumputytė. J.Niauronis užtikrino, kad į mitingą pateko atsitiktinai: važiavo pro šalį ir sustojo pažiūrėti.

 

NIŪNIAVAITĖ JOVITA, g. 1952 m. Akmenėje. Konstruktorių biuro inžinierė. Gyvena Vilniuje. Profilaktuota už „kenkėjiškos“ literatūros platinimą.

Rugpjūčio 27 d. atleista iš darbo savo noru. Rugsėjo 15 d. pagal jos gyvenamąją vietą organizuotas gyventojų ir visuomenės atstovų susirinkimas, pasmerkęs jos veiklą. Dalyvavo 50 žmonių, kalbėjo 5. J.Niūniavaitė susirinkime dalyvauti atsisakė. Susirinkime dalyvavo LKP Vilniaus miesto Spalio rajono komiteto instruktorius V.Medeišius.

 

PEČELIŪNAS SAULIUS, g. 1956 m. Druskininkuose. Vilniaus miesto statybos projektavimo instituto darbuotojas. Gyvena Vilniuje.

Lapkričio 23 d. su juo kalbėjosi instituto direktorius Stoškus, partinės organizacijos sekretorius Dinda, skyriaus viršininkas Jazovitas. Jiems S.Pečeliūnas pareiškė, kad į mitingą atėjo sąmoningai, jį laiko teisingu, ateityje taip pat dalyvaus panašiuose renginiuose. S.Pečeliūnas instituto vadovybės buvo griežtai įspėtas ir „paimtas kontrolėn“.

 

PEČELIŪNIENĖ LINA, g. 1956 m. Ariogaloje. Mokslų akademijos bibliotekininkė. Gyvena Vilniuje.

Lapkričio 24 d. Mokslų akademijos bibliotekos direktorius Marcinkevičius, partinės organizacijos sekretoriaus pavaduotoja Sklėriutė kalbėjo su L.Pečeliūniene, kuri tvirtina, jog į mitingą pateko neatsitiktinai, nes jį vertina palankiai. L.Pečeliūnienė įspėta.

 

PEČIUKĖNAS ANTANAS, g. 1940 m. Panevėžio r. Kauno muzikinio teatro rekvizitorius. Gyvena Kaune.

 

PETKEVIČIENĖ JADVYGA, g. 1928 m. Skuodo r. Tuberkuliozės dispanserio darbuotoja. Gyvena Šiauliuose. Profilaktuota už nelegalių leidinių platinimą.

 

PETKEVIČIUS JONAS-VINCENTAS, g. 1929 m. Telšių r. Telefono-telegrafo stoties darbininkas. Gyvena Šiauliuose. 1953 m. teistas už priklausymą partizanų būriui.

 

PIPIRAS ANTANAS, g. 1937 m. Anykščių r. Vilniaus tarpkolūkinio susivienijimo elektrikas. Gyvena Vilniuje. Profilaktuotas už nacionalistinius pasisakymus.

 

POŠKUS BRONIUS, g. 1928 m. Šilalės r. Pensininkas. Gyvena Kretingoje. Vienuolis.

 

PRANEVIČIUS JONAS, g. 1925 m. Kėdainių r. Skaičiavimo mašinų gamyklos remonto cecho dailininkas apipavidalintojas. Gyvena Vilniuje. Nacionalistiškai nusiteikęs.

Su J.Pranevičiumi kalbėjosi gamyklos direktorius Čiuplinskas, partijos komiteto sekretorius Karalius. J.Pranevičius tvirtina, kad į mitingą pateko atsitiktinai: ėjo pro šalį, trumpam stabtelėjo, tačiau nieko negirdėjo.

 

PRATUSEVIČIUS JONAS, g. 1932 m. Alytaus r. Apželdinimo tresto dekoratyvinių augalų ūkio vyr. ekonomistas. Gyvena Vilniuje. 1954 m. teistas už priklausymą partizanų būriui.

Jo veiklos pasmerkimo susirinkimas įvyko rugsėjo 28 d. Jis neneigė dalyvavęs mitinge. Rugsėjo 30 d. J.Pratusevičius nebuvo atestuotas darbui vyr. ekonomisto pareigoms ir pervestas į ekonomisto pareigas.

 

RACKEVIČIUS GINTAUTAS, g. 1964 m. Vilniuje. VLKJS narys. „Elfos“ gamyklos 6-ojo cecho vairuotojas. Gyvena Vilniuje.

Lapkričio 25 d. su juo kalbėjosi „Elfos“ gamyklos partijos komiteto sekretorius V.Sizovas, sekretoriaus pavaduotojas A.Jasinskas, cecho Nr. 6 partinės organizacijos sekretorius J.Veligoras. G.Rackevičius paaiškino, kad į mitingą pateko atsitiktinai.

 

RAGAIŠIENĖ ANGELĖ, g. 1944 m. Vilniuje. Vilniaus elektros matavimo prietaisų gamyklos laborantė. Gyvena Vilniuje. Profilaktuota už „šmeižikiškų“ dokumentų rašymą.

Rugsėjo 8 d. gamykloje įvyko R.Ragaišienės pasmerkimo susirinkimas, kuriame dalyvavo 160 žmonių (tarp jų – gamyklos partinio komiteto sekretorius S.Belousovas), kalbėjo 4. R.Ragaišienė susirinkime nedalyvavo, tačiau neneigė dalyvavusi antisovietiniame mitinge.

 

RAGAIŠIS ROMALDAS, g. 1942 m. Lazdijų r. Optikas. Gyvena Vilniuje. Triskart –1961 m., 1975 m., 1979 m. teistas už antisovietinę veiklą.

Rugsėjo 10 d. įvyko kolektyvinis R.Ragaišio pasmerkimo susirinkimas, kuriame dalyvavo 30 žmonių, kalbėjo 4. R.Ragaišis susirinkime dalyvavo ir nepaneigė buvęs mitinge. Kolektyvo susirinkime dalyvavo LKP Vilniaus miesto Lenino rajono komiteto antrasis sekretorius A.Švelnys.

 

RAIŽYTĖ ALDONA, g. 1945 m. Prienų r. Dirbanti pagal privačios samdos sutartį. Gyvena Kaune. Vienuolė. Profilaktuota už nacionalistinį poveikį jos aplinkoje esantiems žmonėms.

 

RALYS VACLOVAS, g. 1916 m. Kelmės r. Odos-venerinių ligų dispanserio gydytojas. Gyvena Vilniuje. Aktyvus blaivybės klubo narys.

Lapkričio 20 d. su V.Raliu kalbėjosi vyr. gydytoja Bilienė, partinės organizacijos sekretorė Vainilienė, skyrių vedėjos Stonienė, Juškevičienė, Treiderienė, Chlivickienė, dispanserio atstovė Norvaišienė. V.Ralys paaiškino, kad mitinge dalyvavo neatsitiktinai ir jo nelaiko antitarybiniu, o toks protestas buvo reikalingas ir jis jį palaiko. V.Ralys įspėtas.

 

RAŠKAUSKAITĖ ANGELĖ-BIRUTĖ, g. 1938 m. Marijampolės r. Kunigo ekonomė. Gyvena Vilniuje. Vienuolė.

Rugsėjo 16 d. pas ją į namus atvyko ir su ja kalbėjosi 1-osios gamybinės butų ūkio valdybos viršininkas Rinkevičius ir namo komiteto atstovai. A.B.Raškauskaitė nepaneigė dalyvavusi mitinge.

 

SADŪNAITĖ NIJOLĖ-FELICIJA, g. 1938 m. Kėdainių r. Gyvena Vilniuje. Vienuolė. 1975 m. teista už „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos“ leidybą. Mitinge kalbėjo tris kartus. Pirmasis pasisakymas: pakvietė susirinkusiuosius prisiminti hitlerizmo ir stalinizmo aukas, nukankintas Sibire, nuteistus kunigus ir kitus sąžinės kankinius. Antrasis pasisakymas: kalbėjo, kad Lietuva yra nesugriauta, tautos branduolys sveikas ir jeigu pasikliausime Dievu, jis mus išves iš tamsos, melo ir apgaulės. Kvietė būti gailestingiems KGB darbuotojams, milicininkams, žurnalistams ir visiems, kurie mus šmeižia. Pranešė, kad ji pati rugpjūčio 11 d. perdavė į užsienį Klimaičiui informaciją apie rengiamą demonstraciją. Pasiūlė sugiedoti Lietuvos himną. Trečiasis pasisakymas: paragino mitingo dalyvius pareikalauti paskelbti Molotovo-Ribentropo paktą ir panaikinti jo padarinius. KGB nurodymu jos veiklą tiria prokuratūra.

 

SAKALAUSKAS KAZIMIERAS-STASYS, g. 1952 m. Kaune. „Energoprojekto“ frezuotojas. Gyvena Kaune. Mitinge kalbėjo apie tai, kad SSRS Užsienio reikalų ministerija net nesvarstė Romos Popiežiaus atvykimo į Lietuvą klausimo, kaltino SSRS už tai, kad joje nėra keitimosi informacija laisvės.

 

SAKAVIČIUS GINTAS, g. 1965 m. Lazdijų r. Lazdijų r. Gerdašių bažnyčios sargas. Gyvena Druskininkuose.

 

SASNAUSKAITĖ ELEONORA, g. 1960 m. Vilniuje. Vilniaus valstybinio universiteto medicinos fakulteto laborantė. Gyvena Vilniuje. Profilaktuota už „šmeižikiškų“ dokumentų rašymą.

Atsisakė kalbėtis su kolektyvo administracija ir visuomeninių organizacijų atstovais. Rugsėjo 15 d. įvyko medicinos fakulteto kolektyvo susirinkimas, turėjęs pasmerkti mitingo dalyvius, tačiau jame ji taip pat atsisakė dalyvauti. Rugsėjo 16 d. pas ją individualiam pokalbiui į namus atvyko Vilniaus miesto Lenino rajono vykdomojo komiteto butų valdybos viršininkas Rinkevičius.

 

SASNAUSKAS JULIUS, g. 1959 m. Vilniuje. Kauno kunigų seminarijos klierikas. Gyvena Vilniuje. 1979 m. teistas už nelegalių leidinių leidybą. Į jo namus Vilniuje buvo atvykę Lenino rajono vykdomojo komiteto atstovai, tačiau J.Sasnausko nerado.

 

SKEBĖRA KAZIMIERAS, g. 1891 m. Širvintų r. Pensininkas. Gyvena Širvintų r. Du kartus teistas: 1945 m. – už antisovietinių lapelių platinimą, 1958 m. – už antisovietinės organizacijos sukūrimą.

 

SMAGURAUSKAS VYTAUTAS, g. 1939 m. Švenčionių r. Laikinai nedirbantis. Gyvena Kėdainiuose. Pasisakė mitinge ir ragino pagerbti stalinizmo aukų atminimą, pastatyti joms paminklus, reikalavo atšaukti Molotovo-Ribentropo paktą.

 

STEPONAVIČIUS PRANAS, g. 1968 m. Kretingoje. Klaipėdos 18-osios profesinės technikos mokyklos moksleivis. Gyvena Kretingoje. Jo tėvas yra Kretingos bažnyčios komiteto pirmininkas.

 

SUTKAITTS JUSTINAS, g. 1927 m. Šakių r. Vilniaus miesto 6-osios ligoninės poliklinikos terapeutas. Gyvena Vilniuje.

Kolektyve charakterizuojamas teigiamai, aktyviai dalyvauja kolektyvo visuomeniniame-politiniame gyvenime. Rugsėjo 15 d. su juo kalbėjosi administracijos atstovai ir partinės organizacijos sekretorius. J.Sutkaitis paaiškino, kad mitingo vietoje atsidūrė visiškai atsitiktinai.

 

ŠAKALIENĖ GENOVAITĖ, g. 1955 m. Irkutsko sr. Vilniaus miesto Tarybų rajono valstybinio draudimo agentė. Gyvena Vilniuje. Buvusi „Tėvynės išdaviko“ V.Šakalio žmona.

Rugsėjo 11 d. bendradarbiai rūsčiai pasmerkė G.Šakalienę. Susirinkime kalbėjo 15 žmonių. Ji neneigė dalyvaujanti antisovietinėje veikloje. Susirinkime dalyvavo LKP Vilniaus miesto Tarybų rajono komiteto propagandos ir agitacijos skyriaus vedėjas Vaicekauskas.

 

ŠALAŠEVIČIUS ANTANAS, g. 1955 m. Kaune. „Dailės“ kombinato dailininkas. Gyvena Kaune.

 

ŠIBONIS GEDIMINAS, g. 1956 m. Kaune. „Dailės“ kombinato keramikas. Gyvena Kaune.

 

ŠIUGŽDA EDVARDAS, g. 1944 m. Vilkaviškio r. Kauno skaičiavimo technikos remonto gamyklos inžinierius. Gyvena Kaune. Profilaktuotas už nacionalistinius pasisakymus.

 

ŠIUPARIS VLADAS-ALFONSAS, g. 1942 m. Vilniuje. Dirbantis laikinus darbus bažnyčiose. Gyvena Vilniuje. Mitinge kalbėjo apie tai, kad tikintieji kaltina bolševikus už religijos persekiojimą, tačiau ne visi tikintieji palaikė šią demonstraciją, dėl jų teks kentėti joje dalyvaujantiems, piktinosi Lietuvos rusifikacija.

Penkias savaites namuose jo nesėkmingai ieškojo Vilniaus miesto Lenino rajono vykdomojo komiteto pirmininko pavaduotojas J.Cibulskis, apylinkės inspektorius, namo komiteto nariai. Tuo metu V.Šiuparis dirbo Valkininkų bažnyčioje.

 

TAMULAITIENĖ-KAZLAUSKAITĖ DAIVA, g. 1960 m. Kaune. Kauno medicinos instituto informacinio sektoriaus mokslinė bendradarbė. Gyvena Kaune. Tėvas teistas už dalyvavimą antisovietinėje organizacijoje.

 

TAMUTIENĖ STASĖ, g. 1926 m. Šiaulių r. Pensininkė. Gyvena Klaipėdoje. Rugsėjo 16 d. su ja kalbėjosi partinės organizacijos sekretorius A.A.Mosolas. Ji savo pažiūrų neatsisakė.

 

TAMUTYTĖ DALIA, g. 1957 m. Klaipėdoje. Laikinai nedirbanti. Gyvena Klaipėdoje. Rugsėjo 9 d. su ja kalbėjosi firmos „Universal“ direktorė N.Galickaja, o rugsėjo 10 d. įvyko jos pasmerkimo akcija darbo kolektyve. Rugsėjo 11 d. su ja kalbėjosi prekybos valdybos viršininko pavaduotoja kadrų klausimais D.Narinkevičienė, partkomo sekretorė B.Tamošiūnienė, miesto vartotojų kooperatyvo ir valstybinės prekybos darbuotojų profsąjungos komiteto pirmininkas E.Paplauskas. D.Tamutytė paaiškino, kad Vilniuje rengiamame mitinge dalyvauti ruošėsi iš anksto, nori išvykti gyventi į Kanadą.

 

TERLECKAS ANTANAS, g. 1928 m. Ignalinos r. Nedirbantis. Gyvena Vilniuje. Tris kartus teistas už dalyvavimą antisovietinėje organizacijoje ir nelegalių leidinių leidybą (1958 m., 1974 m., 1980 m.). Su A.Terlecku ir jo žmona E.Terleckiene kalbėjosi į jų namus atvykęs 2-osios gamybinės butų ūkio valdybos viršininkas Vosylius. Terleckai neneigė dalyvavę mitinge.

 

TERLECKAS GINTAS, g. 1958 m. Vilniuje. Vilniaus 56-osios vidurinės mokyklos mokytojas. Gyvena Vilniuje. Už antisovietinę veiklą teisto Antano Terlecko sūnus.

Su juo kalbėjosi mokyklos direktorius ir partinės organizacijos sekretorius. G.Terleckas neneigia dalyvavęs mitinge. Rugsėjo 15 d. įvyko mokyklos kolektyvo susirinkimas. G.Terlecką pasmerkė 5 kolektyvo nariai. Jis pats susirinkime dalyvauti atsisakė. G.Terleckas nuolat stebimas direkcijos, partinės organizacijos, kiekvieną savaitę tikrinamas jo vedamų pamokų lygis.

 

TERLECKIENĖ ELENA, g. 1925 m. Anykščių r. Pensininkė. Gyvena Vilniuje. Profilaktuota už „šmeižikiškos“ medžiagos platinimą.

 

TUČKUS ANDRIUS, g. 1959 m. Vilniuje. Restauravimo dirbtuvių stalius. Gyvena Vilniuje. Profilaktuotas už antisovietinius pasisakymus.

Rugsėjo 14 d. įvyko kolektyvo susirinkimas, kuriame dalyvavo LKP Vilniaus miesto Lenino rajono komiteto instruktorė Z.Staškevičiūtė. A.Tučkus neneigė dalyvavęs mitinge.

 

UŽUPIS ANTANAS, g. 1937 m. Šakių r. Darbininkas. Gyvena Kaune. Du kartus teistas už antisovietinę veiklą (1953,1977 m.).

 

VAIŠNORAS ALGIMANTAS, g. 1930 m. Lazdijų r. Laikinai nedirbantis. Gyvena Vilniuje. Mitinge davė interviu užsienio korespondentui.

Pas A.Vaišnorą į namus atvyko 5-osios butų ūkio tarnybos inžinierė Mendelienė, cecho komiteto pirmininkė Ivaškevičiūtė, vyr. meistrė Verikovskaja, tačiau A.Vaišnoras su jomis kalbėtis atsisakė.

 

VALAITYTĖ BRONĖ, g. 1925 m. Šakių r. Kunigo ekonomė. Gyvena Marijampolės r., Sasnavoje. Teista už partizanų rėmimą. Mitinge kalbėjo apie tai, kad ji ir jos šeima nekaltai nukentėjo nuo sovietinės valdžios.

 

VALIUŠAITIS VIDMANTAS, g. 1956 m. Kaune. Meno darbuotojų rūmų metodininkas. Gyvena Kaune.

 

VERKAUSKAS ROMUALDAS, g. 1960 m. Vilniuje. VLKJS narys. Inžinierius. Gyvena Vilniuje. Pasisakė mitinge.

Gruodžio 1 d. su juo kalbėjosi partinės organizacijos sekretorius A.Kantauskas, sekretoriaus pavaduotojas R.Balsys, instituto direktoriaus pavaduotojas Z.Linda, aprūpinimo skyriaus viršininkas E.Smilgys. R.Verkauskas jiems paaiškino, kad neatsitiktinai pateko į mitingą, išreiškė nepasitikėjimą komunistų partijos vykdoma „perestroikos“ politika, išreiškė įsitikinimą, kad nesilaikoma demokratizmo principų. Pareiškė, jog jeigu ateityje panašus renginys įvyks, jis būtinai jame dalyvaus.

 

ŽYPRĖ ALGIRDAS, g. 1927 m. Skuodo r. Pensininkas. Gyvena Latvijos TSR. 1958 m. teistas už antisovietinę veiklą (antisovietinės organizacijos ir partizanų būrio dalyvis).

 


© LIETUVOS LAISVĖS LYGA: NUO „LAISVĖS ŠAUKLIO“ IKI NEPRIKLAUSOMYBĖS. Antra knyga. [Sudarytojas ir redaktorius G.Šidlauskas]. – Vilnius: leidykla „Naujoji Matrica“, 2006. – 103-112 p.