Privalomi slapukai

Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimas 1990 m. kovo 11 d.

1990 m. kovo 10–11 d. Aukščiausiosios Tarybos posėdžių stenogramos ir garso įrašai

Apie tris pirmuosius Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos posėdžius

 

Lietuvos valstybės Nepriklausomybės atkūrimui svarbūs sprendimai buvo priimti trijuose pirmuosiuose, demokratiniuose ir laisvuose rinkimuose išrinktos, Aukščiausiosios Tarybos posėdžiuose, kurie vyko 1990 metų kovo 10 ir 11 dienomis. Visi šie posėdžiai buvo tiesiogiai transliuojami per Lietuvos radiją ir televiziją. 

Į pirmąjį posėdį Aukščiausioji Taryba susirinko vėlyvą 1990 m. kovo 10 d., šeštadienio, vakarą – 21 valandą. Šio posėdžio metu buvo išrinkta ir patvirtinta Balsų skaičiavimo komisija, Mandatų komisija ir pirmosios sesijos sekretoriatas, jo metu vyko debatai dėl Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko rinkimo tvarkos. Pripažinus, kad Mandatų komisijai užbaigti darbą reikia daugiau laiko, pirmasis posėdis baigėsi apie 23 val. 

Į kitą posėdį Aukščiausioji Taryba susirinko 1990 m. kovo 11 d., sekmadienį, 9 valandą ryto ir posėdžiavo iki vėlyvo vakaro, posėdžiai tęsėsi beveik 15 valandų. Tą dieną vyko du Aukščiausiosios Tarybos posėdžiai – antrasis ir trečiasis. Šių posėdžių metu buvo išrinktas Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas ir Prezidiumas, patvirtinti Ministrų Tarybos Pirmininko įgaliojimai (Ministro Pirmininko pareigas laikinai pavesta eiti Kazimirai Danutei Prunskienei), o svarbiausia – trečiojo posėdžio metu Aukščiausiosios Tarybos deputatai priėmė penkių dokumentų rinkinį, pagrindusį Nepriklausomybės atkūrimo teisinę konstrukciją ir 22.44 val. atkūrė Lietuvos valstybės Nepriklausomybę. Taigi, į pirmąjį posėdį susirinkę dar kaip Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos deputatai, trečiojo posėdžio pabaigoje išsiskirstė jau kaip demokratinio Lietuvos Respublikos parlamento nariai.

Pirmųjų trijų Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos posėdžių stenogramos ir garso įrašai yra svarbus Lietuvos valstybės Nepriklausomybės atkūrimo istorijos šaltinis. Kuris leidžia analizuoti ir rekonstruoti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo žingsnius, Lietuvos Respublikos parlamentinių institutų formavimosi pradžią, 1990 m. kovo 11 dieną priimtų penkių Nepriklausomybės atkūrimo dokumentų priėmimo logiką ir pažinti Nepriklausomybės atkūrimo teisinę konstrukciją. 

 

 

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1-asis posėdis 
 

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos pirmasis posėdis
Į pirmąjį Aukščiausiosios Tarybos posėdį atvyko 125 deputatai, tačiau vykstant posėdžiui į jį susirinko visi iki tos dienos išrinkti atstovai.
Vilnius, 1990 m. kovo 10 d. | Fotografas Stasys Laukys
Lietuvos centrinis valstybės archyvas. 0-119315 

 

1-ojo posėdžio, vykusio 1990 m. kovo 10 d., garso įrašas: 

 

1-ojo posėdžio, vykusio 1990 m. kovo 10 d., stenograma: 

 

 


 

 

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 2-asis posėdis 
 

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos antrasis posėdis
Į antrąjį posėdį susirinkę Aukščiausiosios Tarybos deputatai, priėmė teisės aktus reglamentavusius Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko rinkimų ir atšaukimo tvarką, vėliau įvyko Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko rinkimai.
Vilnius, 1990 m. kovo 11 d. | Fotografas Viktoras Kapočius
Lietuvos centrinis valstybės archyvas. 0-129724

 

2-ojo posėdžio, vykusio 1990 m. kovo 11 d., garso įrašas: 

 

2-ojo posėdžio, vykusio 1990 m. kovo 11 d., stenograma: 

 

 


 

 

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 3-asis posėdis 
 

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos trečiasis posėdis
Trečiajame Aukščiausiosios Tarybos posėdyje priimtais teisės aktais atkurta Lietuvos Respublikos Nepriklausomybė.
Vilnius, 1990 m. kovo 11 d. | Fotografas Paulius Lileikis
Lietuvos centrinis valstybės archyvas. 0-108032 

 

3-ojo posėdžio, vykusio 1990 m. kovo 11 d., garso įrašas (I dalis): 

 

3-ojo posėdžio, vykusio 1990 m. kovo 11 d., garso įrašas (II dalis): 

 

3-ojo posėdžio, vykusio 1990 m. kovo 11 d., stenograma:

 

 

 

Parengė Žydrūnas Mačiukas ir Vilma Akmenytė-Ruzgienė,
Parlamentarizmo istorinės atminties skyrius