Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimas Lietuvos Respublikoje (1920–1940 m.)

Seimo nariai, nesudarę frakcijų

Steigiamojo Seimo nariai, nesudarę frakcijų

 

Du Steigiamojo Seimo nariai dirbo nepriklausydami jokiai frakcijai. 

Jurgis Žitinevičius Steigiamojo Seimo rinkimuose dalyvavo pagal Lietuvos valstiečių sąjungos sąrašą ir Seimui pradėjus darbą priklausė Lietuvos socialistų liaudininkų demokratų ir Lietuvos valstiečių sąjungos frakcijų blokui, tačiau 1921 m. kovo 8 d. Steigiamojo Seimo posėdyje buvo pašalintas iš Valstiečių liaudininkų frakcijų bloko, jam buvo pasiūlyta atsisakyti ir Steigiamojo Seimo nario mandato, tačiau Jurgis Žitinevičius jo neatsisakė. Šią įvykių eigą nulėmė Jurgio Žitinevičiaus pasisakymas 1921 m. vasario 25 d. Steigiamojo Seimo posėdyje, kai jis kritikuodamas Ministrų Kabineto darbus miškų tvarkymo srityje, apkaltino Steigiamojo Seimo narius nelegalia veikla ir pats prisipažino ją vykdęs, taip pažemino Steigiamojo Seimo autoritetą ir sulaukė kitų Seimo narių pasmerkimo. Po Jurgio Žitinevičiaus pasitraukimo iš Lietuvos socialistų liaudininkų demokratų ir Lietuvos valstiečių sąjungos frakcijų bloko, vienu nariu sumažėjo bloko narių skaičius. 

Kazimieras Zubauskas, nebuvo iš karto išrinktas Steigiamojo Seimo nariu, juo jis tapo 1920 m. rugsėjo 12 d., iš Seimo pasitraukus Socialdemokratų frakcijos atstovui Kaziui Lekeckui. Pagal Darbininkų ir ūkininkų socialistų sąrašą į Steigiamąjį Seimą patekęs Kazimieras Zubauskas, Socialdemokratų frakcijos nariu netapo ir jokiai frakcijai nepriklausė. Po Kazio Lekecko pasitraukimo iš Seimo vienu nariu sumažėjo iš Socialdemokratų frakcija: 

 

Seimo narys, pareigas pradėję eiti 1920 m. gegužės 15 d.:

  • ŽITINEVIČIUS Jurgis (1921 m. kovo 8 d. buvo pašalintas iš Lietuvos socialistų liaudininkų demokratų ir Lietuvos valstiečių sąjungos frakcijų bloko, vėliau buvo pašalintas iš Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos ir jokiai partijai nebepriklausė) 

 

Seimo narys mandatą įgijęs, pasitraukus kitam Seimo nariui: 

  • ZUBAUSKAS Kazimieras (Seimo narys nuo 1920-09-12)

 

Įrašas Steigiamojo Seimo raštinės knygoje apie Seimo nario Jurgio Žitinevičiaus paklausimą Teisingumo ministrui dėl Zapyškio urėdijos
Lietuvos centrinis valstybės archyvas. F. 923, ap. 1, b. 77, l. 2 
Įrašas Steigiamojo Seimo raštinės knygoje apie Seimo nario Kazimiero Zubausko paklausimą Užsienio reikalų ministrui dėl žiurkėms suėsti sudėtų archyvų
Lietuvos centrinis valstybės archyvas. F. 923, ap. 1, b. 77, l. 2

 

 

Šaltiniai ir literatūra: 

Daugirdaitė-Sruogienė, Vanda. Lietuvos Steigiamasis Seimas, New York: Tautos fondas, 1975.

Stakeliūnaitė, Danutė. Žitinevičius Jurgis, Lietuvos Steigiamojo Seimo (1920–1922 metų) narių biografinis žodynas, sudarė Aivas Ragauskas, Mindaugas Tamošaitis, Vilnius: Vilniaus pedagoginio universiteto leidykla, 2006, p. 440–443. 

Steigiamojo Seimo darbai, Kaunas, 1920–1922. 

Steigiamojo Seimo frakcijos, Lietuvos Steigiamojo Seimo (1920–1922 metų) narių biografinis žodynas, sudarė Aivas Ragauskas, Mindaugas Tamošaitis, Vilnius: Vilniaus pedagoginio universiteto leidykla, 2006, p. 470–472. 

Truska, Liudas. Steigiamasis Seimas ir jo vieta Naujųjų laikų Lietuvos istorijoje, Lietuvos Steigiamojo Seimo (1920–1922 metų) narių biografinis žodynas, sudarė Aivas Ragauskas, Mindaugas Tamošaitis, Vilnius: Vilniaus pedagoginio universiteto leidykla, 2006, p. 11–59. 

Veilentienė, Audronė. Zubauskas Kazimieras, Lietuvos Steigiamojo Seimo (1920–1922 metų) narių biografinis žodynas, sudarė Aivas Ragauskas, Mindaugas Tamošaitis, Vilnius: Vilniaus pedagoginio universiteto leidykla, 2006, p. 432–433. 

 

 

Parengė Vilma Akmenytė-Ruzgienė 
​Parlamentarizmo istorinės atminties skyrius