Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo delegacija Frankofonijos Parlamentinėje Asamblėjoje

Apie Seimo delegacijų veiklą Frankofonijos Parlamentinėje Asamblėjoje

 

Seimui Frankofonijos Parlamentinės Asamblėjos (FPA) stebėtojo statusas suteiktas 1999 m. liepos 7 d. Kanados sostinėje Otavoje vykusioje XXV FPA sesijoje, o 2008 m. liepos 2–8 dienomis Kanados mieste Kvebeke vykusioje XXXIV FPA sesijoje Lietuvai buvo suteiktas asocijuoto nario statusas.

Lietuvai Asamblėjoje yra skirtos 4 vietos, tačiau balsuojant delegacija turi 1 balsą.

 

FPA veikla nukreipta į prancūzų kalbos ir kultūros plėtrą ir sklaidą, prancūzų kalbos įtraukimą į mokslo įstaigų programas, tad ir dalyvavimas joje yra labiausiai apsprendžiamas siekio palaikyti kuo glaudesnius ryšius su prancūziškai kalbančių šalių parlamentarais.

Pastaruoju metu Asamblėjoje buvo diskutuojama tokiais klausimais: įmonių vaidmuo skatinat prancūzų kalbos mokymą; prancūzų kalbos svarba ekonominiams ryšiams; Šveicarijos kalbų sistema – daugiakalbiškumo svarba; prancūzų kalbos vaidmuo plėtojant verslo organizacijų ir mokslo institucijų bendradarbiavimą Europoje; frankofonijos įtaka Vidurio ir Rytų Europos šalių europinio identiteto formavimui ir stiprinimui; kultūrinis ir ekonominis bendradarbiavimas Europoje; frankofonijos vaidmuo stiprinant jaunimo švietimą Europoje.

 

Forumas „Tvari f(F)rankofonija: mokytojo vaidmuo“ , 2018 m. lapkrčio 13 d. 

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Džoja Gunda Barysaitė)

 

Nuo įstojimo į FPA Seimas visas kadencijas turėjo atstovaujančią delegaciją. Kiekvienais metais Seimo atstovai stengiasi prisidėti prie Tarptautinės frankofonijos dienos pažymėjimo ir tradiciškai kiekvieną kovo mėnesį savarankiškai surengia arba prisideda prie frankofoniško renginio surengimo.

Svarbiausias Lietuvos pasiekimas FPA – 2011 m. Vilniuje surengta Europos regiono metinė sesija. 

24-oji Frankofonijos Parlamentinės Asamblėjos Europos regiono sesija. Iš kairės: Frankofonijos Parlamentinės Asamblėjos parlamentinis generalinis sekretorius Jacques Legendre, Seimo Pirmininkė Irena Degutienė, Belgijos delegacijos narys parlamentaras Jean-Paul Wahl, Seimo delegacijos Frankofonijos Parlamentinėje Asamblėjoje pirmininkas Vidmantas Žiemelis. 2011 m. lapkrčio 15 d.

Seimo kanceliarijos nuotrauka (Olga Posaškova)

 

***

2016–2020 m. kadencijos pradžioje Seimo delegaciją FPA sudarė trys nariai: Arūnas Gelūnas (delegacijos pirmininkas), Arvydas Anušauskas (delegacijos pirmininko pavaduotojas) ir Antanas Vinkus – delegacijos narys. 2019 m. vasario mėn. A. Gelūnui atsisakius Seimo nario mandato ir tapus Lietuvos dailės muziejaus vadovu, Seimas naujo nario į delegaciją nepaskyrė.

Finansai. FPA metinis biudžetas yra sudaromas iš kiekvienos  valstybės narės  įmokų. Kasmet įmokos yra nustatomos pagal Prancūzijos gyvenimo lygį. Numatyta Lietuvos įmoka už 2020 finansinius metus – 3850 eurų.

 

***

2020 m. gruodžio 8 d. 2020–2024 metų kadencijos Seimas, vadovaudamasis Statuto 81 straipsnio 1 dalimi, sudarė 10 parlamentinių delegacijų, tarp jų – Seimo delegaciją FPA. Delegacijos pirmininku Seimas patvirtino Marių Matijošaitį, pirmininko pavaduotoju – Giedrių Surplį.