Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo delegacija Viduržemio jūros regiono valstybių sąjungos Parlamentinėje Asamblėjoje

Apie Viduržemio jūros regiono valstybių sąjungos Parlamentinę Asamblėją

 

Viduržemio jūros regiono valstybių sąjungos Parlamentinė Asamblėja (VJRVS PA) suteikia galimybę Europos Sąjungos ir jos pietinių Viduržemio jūros šalių partnerių išrinktiems atstovams bendradarbiauti daugiašaliu lygmeniu.

Organizacija skatina: Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių partnerystės matomumą ir skaidrumą; Viduržemio jūros sąjungos veiklos derinimą su visuomenės interesais ir lūkesčiais; bendradarbiavimo Viduržemio jūros regione demokratinį teisėtumą; Izraelio, Palestinos ir kitų arabų šalių išrinktų atstovų dialogą.

 

Viduržemio jūros sąjunga

1995 m. pradėtas vadinamasis Barselonos procesas, kuriuo buvo siekiama sustiprinti Europos ir pietinių Viduržemio jūros šalių santykius. Buvo keliamas uždavinys prisidėti prie taikos ir saugumo regione. Priimta Barselonos deklaracija rėmėsi šiais tikslais: politinė ir saugumo partnerystė, ekonominė ir finansinė partnerystė, socialinė, kultūrinė ir žmonių partnerystė.

2008 m. Paryžiaus aukščiausiojo lygio susitikime Viduržemio jūros regiono klausimais buvo įsteigta Viduržemio jūros sąjunga – Europos Sąjungos ir Viduržemio jūros valstybių tarpvyriausybinė organizacija, kuri galiausiai pakeitė Barselonos procesą. Be ES valstybių narių ir 10 pietinių Viduržemio jūros šalių partnerių prie bendradarbiavimo prisijungė Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Kroatija, Monakas, Juodkalnija ir Mauritanija.

Viduržemio jūros sąjunga prioritetinėmis paskelbė šešias veiklos sritis: Viduržemio jūros taršos mažinimą; jūrų ir sausumos greitkelius; saulės energiją; regionines mokslinių tyrimų programas; bendrą civilinės saugos nelaimių atveju programą; mažųjų ir vidutinių įmonių verslo plėtrą.

 

Nuo Europos ir Viduržemio jūros šalių parlamentinio forumo iki Viduržemio jūros regiono valstybių sąjungos Parlamentinės Asamblėjos

Iš pradžių tarpparlamentinis bendradarbiavimas vyko rengiant Europos ir Viduržemio jūros šalių parlamentinį forumą, kuris pirmą kartą sušauktas 1998 m. Šiame forume dalyvavo Europos Parlamento ir Europos Sąjungos valstybių narių bei pietinių Viduržemio jūros šalių partnerių nacionalinių parlamentų nariai.

Europos Parlamentas parengė rezoliuciją, kuria inicijavo forumo pertvarkymą į Europos Sąjungos ir Viduržemio jūros šalių Parlamentinę Asamblėją. Rezoliucija buvo patvirtinta 2002 m. Valensijoje (Ispanija) vykusioje 5-ojoje Europos Sąjungos ir Viduržemio jūros šalių užsienio reikalų ministrų konferencijoje. Europos Sąjungos ir Viduržemio jūros šalių Parlamentinės Asamblėjos steigiamasis posėdis surengtas Graikijoje 2004 m. kovą.

2010 m. kovo mėnesį Amane (Jordanija) vykusioje šeštojoje plenarinėje sesijoje Europos Sąjungos ir Viduržemio jūros šalių Parlamentinė Asamblėja pervadinta į Viduržemio jūros regiono valstybių sąjungos Parlamentinę Asamblėją. Šiuo pavadinimu siekta pabrėžti unikalų VJRVS PA, kaip parlamentinės institucijos, daugiausia dėmesio skiriančios demokratinei kontrolei ir patariamajam vaidmeniui, svarbą.

 

Sudėtis

VJRVS PA nariai yra Barselonos procese dalyvaujančių šalių partnerių parlamentų ir Europos Parlamento paskirti nariai. Asamblėją sudaro 278 narių, iš kurių 132 yra Europos Sąjungos valstybių atstovai (81 narys iš 27 ES nacionalinių parlamentų, tai yra po 3 narius iš kiekvieno ES nacionalinio parlamento, ir 49 Europos Parlamento nariai), 8 – Europos Viduržemio jūros šalių partnerių parlamentų atstovai (po 2 narius iš Albanijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Monako ir Juodkalnijos delegacijų), 130 – dešimties Viduržemio jūros šalių steigėjų parlamentų nariai, paskirti vadovaujantis vienodo atstovavimo principu, ir 10 – Mauritanijos parlamentarų. Arabų tarpparlamentinė sąjunga, Libija, Europos regionų komitetas ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas asamblėjoje dalyvauja nuolatinių stebėtojų teisėmis.

Jei įmanoma, atstovai skiriami ne trumpesniam nei vienų metų laikotarpiui. Asamblėja bent kartą per metus renkasi į plenarinę sesiją.

VJRVS PA veiklą reglamentuoja Darbo tvarkos taisyklės. Asamblėjos darbo kalbos yra Europos Sąjungos oficialios kalbos, arabų, hebrajų ir turkų.

 

Kompetencija

Asamblėja gali rengti nuomones visais klausimais, susijusiais su Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių partneryste. Organizacija prižiūri, kad būtų laikomasi Europos ir Viduržemio jūros regiono šalių asociacijos susitarimų ir priima rezoliucijas arba teikia rekomendacijas Ministrų konferencijoms siekdama įgyvendinti Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių partnerystės tikslus. Ministrų konferencijai paprašius, Asamblėja rengia nuomones ir, prireikus, siūlo priimti atitinkamas priemones kiekvienoje iš trijų Barselonos proceso sričių.

 

Struktūra

Biuras

Biuras koordinuoja VJRVS PA darbą ir jai atstovauja. Biurą sudaro keturi nariai, skiriami ketverių metų kadencijai: pietinės Viduržemio jūros regiono šalys partnerės skiria du narius, o Europos Sąjungos nacionaliniai parlamentai ir Europos Parlamentas – po vieną. Europos Parlamentas yra nuolatinis Biuro narys.

Pirmininkaujanti valstybė

Siekiant užtikrinti, kad po vienodai laiko ir pakaitomis pirmininkautų pietinės ir šiaurinės šalys, kasmet rotacijos tvarka pirmininkauja kiekviena iš keturių Biuro narių atstovaujamų šalių. Biurui jau pirmininkavo Europos Parlamentas (2012–2013 ir 2018–2019), Jordanija (2013–2014), Portugalija (2014–2015), Marokas (2015–2016), Italija (2016–2017), Egiptas (2017–2018), Turkija (2019–2020), Europos Parlamentas (2020–2021), Marokas (2021–2022).

Nuolatiniai komitetai:

VJRVS PA yra penki nuolatiniai komitetai:

Politinių reikalų, saugumo ir žmogaus teisių;

Ekonomikos ir finansų, socialinių reikalų ir švietimo;

Gyvenimo kokybės gerinimo, pilietinių visuomenių mainų ir kultūros;

Energetikos, aplinkos ir vandens;

Europos ir Viduržemio jūros valstybių moterų teisių.

 

Šalia nuolatinių komitetų Biuras per metus gali įsteigti dvi darbo grupes.

 

Sprendimų priėmimas

VJRVS PA priima rezoliucijas arba rekomendacijas dėl visų Europos ir Viduržemio jūros regiono šalių bendradarbiavimo aspektų. Jos gali būti skirtos VJRS PA vykdomiesiems organams, Europos Sąjungos Tarybai, Europos Komisijai ir šalių partnerių nacionalinėmis vyriausybėmis. Rekomendacijos ir rezoliucijos yra patariamojo pobūdžio. Rekomendacijoms ir rezoliucijoms turi būti pritarta bendru sutarimu, kai dalyvauja daugiau nei pusė delegacijų tiek iš Europos, tiek iš ne Europos dalies. Jei to pasiekti neįmanoma, sprendimai gali būti priimti dviejų trečdalių kvalifikuota balsų dauguma.

 

***

 

Seimo delegacijos Viduržemio jūros regiono valstybių sąjungos Parlamentinėje Asamblėjoje

 

Lietuva VJRVS PA turi 3 vietas. Delegacijos narys gali turėti pavaduotoją, tačiau nario pavaduotojas Asamblėjos veikloje gali dalyvauti tik tuomet, kai nedalyvauja tikrasis narys.

Seimas į Asamblėjos veiklą įsitraukė nuo 2004 m. 2004 m. kovo 5 d. buvo patvirtinta pirmosios Seimo delegacijos sudėtis, o 2004 m. kovo 21–24 dienomis Seimo delegacija, vadovaujama Vaclovo Stankevičiaus, dalyvavo Europos Sąjungos ir Viduržemio jūros valstybių Parlamentinės Asamblėjos inauguracinėje sesijoje, vykusioje Atėnuose (Graikijos Respublika).

2020–2016 metų Seimo delegacijai VJRVS PA vadovavo Virginija Vingrienė.

 

Finansai. VJRVS PA biudžetas yra sudaromas iš kiekvienos narės įmokų. 2013 m. Lietuvos įmoka buvo 7 678 eurų, nuo to laiko įmokų mokėti nereikėjo.

 

***

 

2020 m. gruodžio 8 d. 2020–2024 metų kadencijos Seimas, vadovaudamasis Statuto 81 straipsnio 1 dalimi, sudarė 10 parlamentinių delegacijų, tarp jų – Seimo delegaciją VJRVS PA. Delegacijos pirmininku Seimas patvirtino Arminą Lydeką, pirmininko pavaduotoju  –  Algirdą Butkevičių.