Seimo Pirmininko kalba 39-osios Baltijos Asamblėjos sesijos atidaryme
2020 m. lapkričio 6 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Olga Posaškova)
Gerbiami Kolegos parlamentų pirmininkai ir nariai, Jūsų Ekscelencijos ministrai ir kiti gerbiami Baltijos Asamblėjos 39-osios sesijos ir 26-osios Baltijos Tarybos dalyviai,
džiaugiuosi galėdamas kreiptis į Jus atidarant Baltijos Asamblėjos 39-ąją sesiją. 29 metus gyvuojanti Baltijos Asamblėja yra ne tik ilgą istoriją turinti, tris Baltijos valstybes jungianti organizacija, bet ir politiškai svarbios veiklos iniciatorė ir plėtotoja. Šiandien mes, Baltijos valstybės, esame vienijamos siekio sukurti saugią ir užtikrintą ateitį savo piliečiams. Taigi šiandien turime kalbėti ne tik apie praeities, istorinius mūsų valstybių saitus, bet ir apie dabarties iššūkius, o ypač apie ateities perspektyvas.
Nauji iššūkiai keičia mūsų kasdienybę, įpročius ir tradicijas. Jau vyko nuotoliniu būdu Šiaurės ir Baltijos valstybių parlamentų pirmininkų susitikimai. Šiandien Baltijos Asamblėja pirmą kartą istorijoje organizuoja nuotolinę sesiją, kad aptartų svarbiausius regioninio bendradarbiavimo klausimus, apžvelgtų 2020 metų bendrų prioritetų įgyvendinimo pažangą ir nustatytų 2021 metų Baltijos valstybių parlamentų bendradarbiavimo tikslus.
Sveikiname Estijos delegaciją su sėkmingu pirmininkavimu Baltijos Asamblėjai 2020 metais ir dėkojame už nuveiktus darbus, kurių rezultatai bus aptarti šioje sesijoje. Pritariame Baltijos Asamblėjos parengtoms rekomendacijoms Lietuvos, Estijos ir Latvijos vyriausybėms ir Baltijos Ministrų Tarybai.
Prasidėjus COVID-19 pandemijai, Baltijos valstybių solidarumui teko rimtas išbandymas; jis atskleidė pažeidžiamas trišalio bendradarbiavimo sritis. Bet Baltijos valstybės pradėjo laiku keistis informacija, bendrai koordinuoti nepaprastųjų priemonių taikymą regione ir sukūrė „Baltijos burbulą“. Suprantama, kad COVID-19 krizė turi ilgalaikį poveikį ekonomikai ir visuomenei, todėl būtina plėtoti plataus užmojo ir suderintas priemones krizei įveikti ir mažinti neigiamam krizės poveikiui Baltijos valstybių ekonomikai, saugumui, socialinei sričiai ir užimtumui. Šiais klausimais Baltijos Asamblėja gali ir turi veikti drauge su Lenkija.
Dar kartą Baltijos valstybių solidarumas buvo parodytas po rugpjūčio mėnesį vykusių Baltarusijos prezidento rinkimų, kurie nebuvo nei laisvi, nei sąžiningi. Susivienijome išreikšdami bendrą palaikymą Baltarusijos žmonėms, surengėme Šiaurės ir Baltijos valstybių parlamentų pirmininkų diskusiją, kurioje dalyvavo ir Svetlana Tichanovskaja. Baltijos valstybės vienu balsu ragino Baltarusijos valdžios institucijas nedelsiant nutraukti bet kokias tolesnes represijas ir smurtą prieš Baltarusijos žmones bei besąlygiškai paleisti visus sulaikytus asmenis, įskaitant politinius kalinius. Tęsiame ir nenustojome palaikyti Baltarusijos žmonių.
Lietuva perima pirmininkavimą Baltijos Asamblėjai sudėtingu, daugybės išbandymų kupinu metu. Manome, kad daugiausia dėmesio turime skirti bendriems veiksmams kovai su COVID-19 pandemija ir nepamiršti tęstinių bendradarbiavimo sričių. Ekonomika turi veikti, todėl reikia siekti stiprinti Baltijos valstybių bendras priemones įvairiose bendradarbiavimo srityse, įgyvendinti bendrus transporto, infrastruktūros ir energetikos projektus, atstovauti regiono interesams ir juos ginti, skatinti skaitmeninimą, apsaugoti darbo rinką ir įdiegti klimato apsaugos priemones. Moksliniai tyrimai, švietimas ir inovacijos yra svarbūs mūsų vystymosi veiksniai, todėl turime siekti daugiau bendrų iniciatyvų.
Pirmininkavimo Baltijos Asamblėjai imsis naujas XIII Lietuvos Respublikos Seimas, pradėsiantis darbą jau visai netrukus, lapkričio 13 d. 2/3 visų naujo parlamento nariai, tarp kurių ir 4 dabartiniai Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje nariai, tęs darbą, todėl darbo patirties turintys Seimo nariai bus pajėgūs perduoti institucinę patirtį naujiems nariams. Todėl užtikrinu Jus, kad Lietuvos Respublikos Seimui šis pirmininkavimas bus ne vien rotacijos principo įgyvendinimas. Tai bus atsakomybė už Baltijos valstybių bendradarbiavimo plėtrą, priimtų rekomendacijų laikymosi priežiūrą ir tolesnį pradėtų bendrų projektų įgyvendinimą. Pirmininkavimas bus didžiulė garbė ir išskirtinė galimybė mūsų naujos sudėties delegacijai Baltijos Asamblėjoje, parlamentui ir valstybei.
Monika Kutkaitytė