Seimo LSDP frakcijos pranešimas: socialdemokratas A. Palionis siūlo progresiniais mokesčiais apmokestinti ne tik darbo užmokestį
2017 m. sausio 31 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas socialdemokratas Andrius Palionis užregistravo įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siūloma progresiniu tarifu apmokestinti ne tik darbo užmokestį, bet ir kapitalo, investicijų, su turto pardavimu susijusias pajams.
Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr.
A. Palionis pateikė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo siekiama vietoje vienodo gyventojų pajamų mokesčio tarifo skirtingas pajamas gaunantiems asmenims taikyti progresinius mokesčius.
„Projektas gimė iš socialdemokratinių ištakų, jo tikslas – sumažinti socialinę atskirtį ir įvesti teisingą bei proporcingą gyventojų apmokestinimą“, – sako Seimo narys, į LSDP pirmininkus kandidatu iškeltas A. Palionis.
„Kuo didesnes metines pajamas asmuo gautų, tuo didesnis mokesčių tarifas būtų taikomas, o dabar didžiausią GPM dalį sumoka vidutines pajamas uždirbantys gyventojai ir tai yra neteisinga“, – teigia socialdemokratas. Beje, jo siūlymu progresinių mokesčių neketinama taikyti su verslo liudijimu uždirbamoms pajamoms.
Pagal A. Palionio siūlomą projektą iki 20 tūkst. eurų per metus gaunantys būtų apmokestinami tokiu tarifu kaip dabar – 15 proc. Jeigu asmuo gauna daugiau metinių pajamų, tai dalis viršijanti 20 tūkst. eurų iki 30 tūkst. eurų būtų apmokestinama 16 proc., o dalis pajamų didesnė nei 30 tūkst. iki 40 tūkst. eurų – 17 proc. Jeigu asmuo gauna per 40 tūkst. metinių pajamų, viršijančios šią ribą pajamos apmokestinamos 18 proc. tarifu.
„Gyventojų pajamų mokestis padidinamas labai nedaug. Tai būtų pirmas žingsnis link progresijos ir socialinio teisingumo. Panašiai buvo įvedinėjamas prabangaus nekilnojamojo turto mokestis, kai iš pradžių buvo nežymiai apmokestinti tik brangiausi būstai, vėliau ta kartelė buvo nuleista ir gyventojams šoko nesukėlė,“ – teigia Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas.
Siūloma pataisa, jeigu jai pritartų Seimas, įsigaliotų nuo 2018 m. sausio 1 d., o papildomos pajamos būtų surinktos 2019 m., kai bus deklaruotos ir susumuotos visos gyventojų pajamos. Pasak A. Palionio, gautos papildomos pajamos leistų kompensuoti dalį bazinės pensijos perkėlimo į nacionalinio biudžeto išlaidas ir taip sumažintų „Sodros“ įmokas bei darbo jėgos apmokestinimą, todėl mažėtų išsikerojęs šešėlis.
Išsamesnė informacija žiniasklaidai:
LSDP informacinis centras
Irmina Frolova-Milašienė
Mob. 8 600 07 099, el. p.infocentras@lsdp.lt
Rimas Rudaitis