Seimo nario T. Langaičio pranešimas: „Depolitizuoti VRK ir VTEK būtina“
2017 m. kovo 23 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Tadas Langaitis spaudos konferencijoje „Ar reikia depolitizuoti VTEK ir VRK?“ pristatė kartu su kitais Seimo nariais parengtą Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pertvarkos projektą. Jame numatyta, kad VRK pirmininku ir komisijos nariais nebegalės būti politinėms partijoms priklausantys asmenys (narystė turi būti nutraukta bent trejus metus iki darbo VRK). Teisės teikti atstovus į VRK netektų teisingumo ministras, o tas pats asmuo komisijos nariu nebegalėtų būti skiriamas daugiau kaip du kartus iš eilės.
„Prisimenant nesenus praėjusios kadencijos įvykius, kai iš trijų valdančių politinių partijų dvi turėjo rimtų problemų su teisėsauga, bet gebėdavo iš nemalonumų rinkimų komisijoje išsisukti, manau, kad VRK depolitizavimas yra būtinas. Dėl to siūlome atsisakyti politinių partijų atstovų komisijoje. Būsimi VRK nariai neturėtų aktyvių veiklos sąsajų su politinėmis jėgomis – taip galėtume išspręsti šališkumo ir partinių interesų atstovavimo problemą. Matėme, kiek, pavyzdžiui, Darbo partijos asmenų dalyvavo VRK veikloje ir galėjo turėti įtakos VRK sprendimams, kai aibė rinkimų pažeidimų buvo neišspręsta ir teko imtis kitų pilietiškų iniciatyvų. Ne piliečių iniciatyva „Baltosios pirštinės“ turėtų spręsti rinkimų metu kylančias problemas, o VRK, tačiau tam reikia aiškaus principo, jog komisijoje nėra atstovaujama partijų interesams“, – teigė T. Langaitis.
Spaudos konferencijoje aptartas panašus siekis dėl Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos depolitizavimo. Vietoje savivaldybių asociacijos prezidento teisė skirti VTEK narį perduodama nevyriausybinei organizacijai „Transparency international“ Lietuvos skyriui. Kartu siekiama, kad VTEK pirmininku ir nariais negalėtų būti buvę politinių partijų nariai, jeigu nuo jų narystės partijoje nutraukimo dienos nėra praėję mažiau kaip treji metai.
„Tiek VRK, tiek VTEK komisijų sudarymo nuostatuose siekiame įtvirtinti trijų metų „atšalimo laikotarpį“ – remiantis ES šalių patirtimi, laiką, kuomet asmuo natūraliai nutraukia aktyvius ryšius su politinėmis partijomis. Todėl ir pataisose siūlome šį laikotarpį. Tačiau reikia pažymėti, kad įstatymų pakeitimo projektai šiandien teikiami Seimui tolimesnėms diskusijoms ir konsultacijoms, kaip įprasta. Geriausių sprendimų, kurie užtikrintų kokybišką komisijų narių darbą ir garantuotų pastarųjų kompetencijas, paieškoms laiko turime, bet laikas jau yra dabar“, – komentavo T. Langaitis.
Kontaktams:
Seimo narys Tadas Langaitis
Tel. (8 5) 239 6624
El. p. [email protected]