Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo nario T. Tomilino pranešimas: atskirtį visuomenėje mažins socialiai atsakingi darbo santykiai

2017 m. birželio 6 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Antradienį Seimas po svarstymo balsų dauguma pritarė nuo liepos 1 d. įsigaliosiančio naujojo Darbo kodekso ir lydimųjų teisės aktų pakeitimams, kurie parengti pagal Trišalėje taryboje bendru sutarimu pasiektus pasiūlymus.

Darbo kodeksas turi tapti ne „blogiukų verslininkų“ suvaldymo ar baudimo priemone, o socialiai atsakingų darbo santykių, paremtų abipusės pagarbos principais, įrankiu.

„Ar tik darbuotoją tenkinantis Darbo kodeksas sumažins lietuvių emigraciją ir nusivylimą? Atvirkščiai, darbuotojų padėtį gali pagerinti tik realios derybinės galios ugdymas ir lygiavertės derybos, kuriose su valstybės priežiūra darbuotojai ir darbdaviai tartųsi dėl visos valstybės, konkrečios pramonės šakos ar net atskiro kolektyvo susitarimo“, – sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas.

Naujajame Darbo kodekse naujovės apima suminę darbo laiko apskaitą, darbo laiką naktį, dalinį darbą, laikinąjį įdarbinimą, atostogų įtraukimą į darbo stažą, atsiskaitymus su darbuotojais po darbo santykių pasibaigimo, profesinių sąjungų įtraukimą į darbo tarybas, baudas už darbo arbitražo sprendimų nevykdymą ir kitas nuostatas.

Rinkimų kampanijos metu LVŽS griežtai kritikavo tuo metu priimtą Darbo kodeksą. Pagrindinė Lietuvos problema – per menkų pajamų, skurdo ir emigracijos – suplanuota spręsti ne vienašališkai keičiant Darbo kodeksą darbuotojų naudai, o būtent – derybų kelių ieškant bendro sutarimo, skatinant derybas ir gerbiant derybininkų sutartus kompromisus.

Darbuotojų ir darbdavių atstovų derybos Trišalėje taryboje baigėsi abipusiais kompromisais dėl beveik visų nuostatų. Sutarta sumažinti maksimalaus darbo valandų skaičių, numatytos baudos už darbo arbitražo susitarimų nesilaikymą, darbo tarybos taps profsąjungų įrankiu. Viso to nenumatė anksčiau priimtas Darbo kodeksas. Svarbiausia – naujasis kodeksas tapo nepriklausomoje Lietuvoje unikalia istorine galimybe pradėti kolektyvines derybas dėl atlyginimų dydžio – to niekada dar nebuvo.

Pasak T. Tomilino, LVŽS siekis – nuolatinis daugelį darbuotojų ir darbdavių atstovaujančių organizacijų forumas, kurio darbotvarkėje konkrečių sektorių atlyginimų mokėjimo sistemos, atlyginimų augimo galimybės, indeksavimai, viso to derinimas su verslo plėtros, natūraliais ekonomikos ciklais. Tuo metu šiandien Lietuvoje net kai kurie bankai dar neturi atlyginimų sistemų.

Planuojama, jog dar šiais metais priimti politiniai sprendimai sudarys sąlygas ir paskatins darbo santykių reguliavimo klausimus perkelti ir sprendimų svorį sutelkti kolektyviniuose susitarimuose, o ne įsakmiose įstatymų normose. Būtent todėl Seime planuojamas priimtas toks Darbo kodeksas, dėl kokio susitarta Trišalėje taryboje.

 

Daugiau informacijos:

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas

Tomas Tomilinas, tel. (8 5) 239 6614, mob. 8 668 42749, el. p. [email protected]