Seimo nario A. Skardžiaus pranešimas: „Ar galėjau proteguoti žemės nuomininkų interesus?“
2017 m. birželio 15 d. pranešimas žiniasklaidai
Nepraėjo nei dvi savaitės po paskutinių bandymų viešojoje erdvėje apjuodinti mane ir mano šeimą, kai pasirodė naujos Dovydo Pancerovo tendencingos publikacijos. Šį kartą jau ne „brangiai“ apie parduotą turtą armėnams, o apie „brangiai“ prieš gerą dešimtmetį išnuomotą žemę.
„Proteguoja sklypo nuomininkų interesus“, – prasideda kiekviena šio kūrinio pastraipa. Vis dėlto perskaičius visą ilgą ir painią, spėlionėmis grįstą istoriją, skirtą reputacijai juodinti, nerandi nei vieno protegavimo įrodymo. Todėl, kad jų tiesiog nėra ir negalėjo būti. Seime fiksuojamas kiekvienas registruotas projektas, balsavimas, pasisakymas. Teksto autorius tuo labai nesunkiai galėjo įsitikinti pats. Kodėl to nepadarė? Greičiausiai, tikslas buvo ne tas. Tad man metami įtarimai, jog Seime atstovavau nuomininkų ar straipsnyje minimų asmenų interesams, niekuo nepagrindžiami ir virsta paprasčiausiu šmeižtu.
Žemės nuomos sutartis deklaruojama nuo 2007 metų, visiems prieinama, tik klausimas, kodėl D. Pancerovui ji „užkliuvo“ būtent dabar.
Tenka spėlioti: gal dėl to, kad dabar svarstoma UAB „Lietuvos energijos“ ataskaita ar, kad uždraudėme landas vidaus sandoriams, o gal kliūna pozicija dėl planuojamų atliekų deginimo jėgainių? Dirbdamas Seime visada gyniau tik viešąjį interesą. Tad kodėl kuriamos tokios pasakos ir taip dažnai? Nebent tai gerai apmokomas užsiėmimas.
Labai nemalonu skaityti, kai pateikiamos sąmoningai išgalvotos istorijos, neva mano žmona vaikščiojo po kaimus rinkdama parašus dėl vėjo jėgainių statybos. Tai visiškas teksto autoriaus prasimanymas.
Dar vienas sensacingas žurnalisto atradimas šioje istorijoje – žemės nuomos kainos susiejimas su vėjo jėgainių parke pagamintos elektros energijos pardavimo kaina. Teksto autorius turėjo pastebėti, kad sutartyje numatyta, jog nuomos kaina bus susieta su vėjo jėgainių parke pagamintos elektros energijos pardavimo kaina. Tokiose ilgalaikėse sutartyse tai yra standartinės nuostatos. 12 metų pagaminta elektra bus parduodama už fiksuotą tarifą, o vėliau už rinkos kainą. Politikai, kad ir kaip norėtų, įtakos fiksuotam tarifui, juolab rinkos kainai negali daryti. Kodėl tai bandoma pateikti kaip tiesioginį interesą?
Pagrindinė žemės nuomos sutartis 99 metų laikotarpiui su UAB „Renovacijos partneriai“ buvo pasirašyta 2010 metais ir tais pačiais metais nuomininkas pradėjo mokėti nuomos mokestį. Baigus statybos darbus ir pradėjus eksploatuoti jėgaines 2012 metais, nuomos mokestis, kaip ir numato sutartis, buvo perskaičiuotas ir susietas su vėjo jėgainių parke pagamintos elektros energijos 12 metų fiksuota pardavimo kaina. Pasibaigus šiam laikotarpiui, pagamintos elektros energijos pardavimo kaina priklausys tik nuo rinkos.
Norėčiau priminti, kad 2009–2012 metais nebuvau Seimo nariu. Tuo laiku teko vadovauti Lietuvos atsinaujinančių energetikos išteklių asociacijai. Po išrinkimo į Seimą 2012 metais pasitraukiau iš šių pareigų.
Jokių protegavimo apraiškų per įstatymų projektų teikimą niekuomet nebuvo ir man metami įtarimai yra išgalvoti, todėl kaip LSDP frakcijos narys paprašiau frakcijos vardu kreiptis į Seimo Antikorupcijos komisiją, kuri ištirtų man metamus įtarimus. Tikiuosi atsakingos institucijos išaiškins ne tik man, kaip politikui, įtarimus dėl galimo viešų ir privačių interesų konflikto, bet bus ištirti ir žurnalistų etikos požiūriu tendencingi konkretaus žiniasklaidos atstovo puldinėjimai, pagrindžiami išgalvotomis prielaidomis.
Kontaktams:
Seimo narys Artūras Skardžius
Tel. (8 5) 239 6648
El. p. [email protected]
Jolanta Anskaitienė