Seimo nario D. Kepenio pranešimas: „Ginče tarp aplinkosaugos ir naudotų automobilių importuotojų reikia ieškoti kompromiso“
2017 m. liepos 20 d. pranešimas žiniasklaidai
Šių metų liepą pradėjus taikyti 2016 metais aplinkos ministro Kęstučio Trečioko patvirtintą tvarką kyla ginčas dėl galimai perteklinių ir griežtų Europos Sąjungos teisės aplinkosaugos principų aiškinimo Lietuvoje. Seimo narys Dainius Kepenis inicijuoja diskusiją tarp aplinkos apsaugos specialistų ir naudotų automobilių importuotojų verslo atstovų ir kviečia ieškoti kompromiso.
„Kiekvieną mėnesį vien per Klaipėdos uostą į Lietuvą įvežama daugiau nei pusė tūkstančio naudotų automobilių iš JAV ir kitų šalių. Šie automobiliai remontuojami, tvarkomi ir parduodami Lietuvoje arba eksportuojami į kaimynines valstybes – tai didelė Lietuvos automobilių verslo šaka, kurioje dirba tūkstančiai Lietuvos gyventojų. Pastarosiomis savaitėmis įstatymų taikymo lygyje kilo ginčas, kai itin radikaliai pradėtos aiškinti kelios ES teisės normos, dėl ko formaliai nebeįmanoma į Lietuvą įvežti dalies naudotų automobilių. Toks europinių normų aiškinimas grindžiamas aplinkosaugos ir saugumo argumentais, tačiau kyla abejonių dėl tinkamo ES teisės interpretavimo Lietuvoje nustatant itin griežtas sąlygas ir keliant perteklinius reikalavimus“, – sakė Klaipėdoje išrinktas Seimo narys Dainius Kepenis.
Ginčas tarp aplinkosaugos specialistų ir naudotų automobilių verslo atstovų kilo po to, kai ankstesnis aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas 2016-ųjų lapkritį savo įsakymu nustatė tvarką, jog automobilių vertė turi būti nustatoma ne pagal visuotinai pripažįstamus katalogus (tokia tvarka taikoma daugelyje Europos Sąjungos valstybių), bet pagal atskiras turto vertintojų išvadas.
Liepą pradėjus taikyti naująją tvarką susidarė situacija, kai dalis naudotų automobilių nebepripažįstami tinkamais importui ir grynai dėl formalių priežasčių negali patekti į remonto dirbtuves bei būti pritaikomi tolesniam naudojimui. Tokia tvarka prieštarauja valstybės interesams ir dėl to, jog dirbtinai mažinama importuojamų automobilių vertė, todėl į valstybės biudžetą surenkama mažiau mokesčių.
Aplinkos ministerijos duomenimis nuo liepos 3 dienos, kada pradėta taikyti naujoji tvarka, muitinėje pradėtas taikyti rizikos vertinimo modulis ir vertinta apie 1,3 tūkst. automobilių, iš kurių apie pusantro šimto pripažinti atliekomis. Dėl šių muitinėje įstrigusių automobilių ir kyla ginčas, nes juos buvo bandoma importuoti kaip funkciškai veikiančias transporto priemones. Kyla ir aplinkosauginių (susidaro pavojus dėl netinkamai tvarkomų atliekų), ir transporto saugumo (kyla pavojus, kad nesaugios transporto priemonės bus naudojamos keliuose) problemų.
Pasak Seimo nario, skubiai konsultuojamasi su Seimo Aplinkos apsaugos ir Ekonomikos komitetais, kad galimai netinkamai išverstos ir itin griežtai aiškinamos Europos Sąjungos teisės normos būtų peržiūrėtos ir įgyvendinamos atsižvelgiant į Lietuvos valstybės interesus, kai derinami ir aplinkosaugos reikalavimai, ir automobilių verslo interesai, jog remontui tinkamų automobilių srautas nebūtų dirbtinai nukreipiamas į, pavyzdžiui, Latvijos ar kitų valstybių uostus, kur taikoma įprasta europinė praktika. Planuojama, jog šiuo klausimu artimiausiu metu bus šaukiamas visų suinteresuotų pusių pasitarimas Seime.
Seimo narys Dainius Kepenis
Tel. 8 668 42127