Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

LVŽS frakcijos nario N.Puteikio pranešimas: „Rudens sesijos planuose – ir teisės nevaržomai ginti viešąjį interesą užtikrinimas“

2017 m. rugsėjo 21 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Ketvirtadienį Seimo posėdyje pateiktos teisės aktų pataisos, kuriomis siekiama užtikrinti geresnį viešojo intereso gynimą, panaikinant apribojimus, varžančius piliečių ir jų asociacijų teisę kreiptis į teismą ginant viešąjį interesą. Pakeitimais norima didinti atsakomybę už viešojo intereso pažeidimus, biudžeto lėšų panaudojimą daryti skaidresnį, o verslo aplinką – sąžiningesnę.

Anot projekto rengėjo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nario Naglio Puteikio, šiuo metu Lietuvoje ginti pažeistą viešąjį interesą dažnai neįmanoma dėl Civilinio proceso kodekse ir Administracinių bylų teisenos įstatyme įtvirtintos nuostatos, kad valstybės institucijos, įstaigos, organizacijos, tarnybos ar fiziniai asmenys gali kreiptis į teismą dėl viešojo intereso gynimo tik „įstatymų nustatytais atvejais“.

„Ypač apribotos piliečių teisės ginti viešąjį interesą. Prisiminkime: viena iš priežasčių, kodėl apsaugoti nuo griovimo „Lietuvos“ kino teatrą siekusiems visuomenininkams buvo iškelti milijoniniai ieškiniai – tai, kad jie, kaip nurodė teismas, neturėjo teisės teisme ginti viešąjį interesą. Bylą dėl kultūros paminklo Žvėryno malūno išsaugojimo Žvėryno bendruomenė pralaimėjo tik todėl, kad neturėjo teisės ginti viešojo intereso paveldo srityje. Šiuo metu piliečiai gali teisme ginti viešąjį interesą tik dėl aplinkos klausimų, numatytų Orhuso konvencijoje. Verta suteikti didesnius įgaliojimus ir institucijoms, tada, pvz., Valstybės kontrolė, užuot perdavusi medžiagą prokuratūrai, galbūt pati teisme gintų viešąjį interesą bylose dėl projektų, kurie buvo ar yra vykdomi pažeidžiant įstatymus ir švaistant dešimtis milijonų biudžeto lėšų“, –  kalbėjo N. Puteikis.

Administracinių bylų teisenos įstatymo ir Civilinio proceso kodekso pakeitimo projektais siūloma panaikinti nuostatą, dėl kurios viešojo administravimo subjektai, organizacijos ar fiziniai asmenys gali kreiptis į teismą dėl viešojo intereso gynimo tik „įstatymų nustatytais atvejais“.

Panaikinus apribojimus piliečiams ir kai kuriems viešojo administravimo subjektams bus užtikrintas geresnis viešojo intereso gynimas, susilpnės korupcinė terpė, didės atsakomybė už piktnaudžiavimą ir įstatymų pažeidimus, nes teismus, tikėtina, pasieks ir tokios bylos, kuriose prokuratūra dėl didelio darbo krūvio ar nekompetencijos ir sumenkusių galių atsisako ginti viešąjį interesą.

 

Daugiau informacijos:

Audito komiteto pirmininko pavaduotojas, LVŽS frakcijos narys Naglis Puteikis

Tel.(8 5) 239 6616, el. [email protected]

 

LVŽS Infocentras, el. p. [email protected]