Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo TS-LKD frakcijos nario M. Majausko pranešimas: „Medikų atlyginimai turi didėti 400 eurų“

2017 m. lapkričio 6 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys Mykolas Majauskas kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą ir finansų ministrą Vilių Šapoką, primygtinai ragindamas peržiūrėti 2018 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto rezervo dydį ir jo paskirstymo tvarką.

Parlamentaras atkreipia dėmesį, kad PSDF rezervo fondas 2018 m. didinamas nuo 99 iki 167 mln. eurų ir, M. Majausko nuomone, tokio dydžio rezervo kaupimas yra perteklinis. 2018 m. PSDF biudžete numatytos viršplaninės pajamos, kurios sudaro 68 mln. eurų. Šios lėšos galėtų būti nukreiptos 13 tūkstančių medikų atlyginimų didinimui, dėl ko mėnesinė medikų alga didėtų vidutiniškai 400 eurų.

„Deja, Vyriausybė nusprendė viršplanines sveikatos draudimo pajamas (surinktus mokesčius už teikiamas sveikatos paslaugas) nukreipti ne atlyginimų, bet sveikatos draudimo fondo rezervo padidinimui. Sprendimas mažų mažiausiai keistas. Tokio dydžio rezervas maždaug šešis su puse karto didesnis nei įstatymo reikalaujamas minimumas. Paaiškinimas tik vienas – Vyriausybė turi užduotį subalansuoti valstybės finansus ir tai daro šiurkščiuoju būdu – medikų sąskaita. Stabdo išlaidas sveikatos apsaugos srityje ir ta dalimi didina išlaidas valstybės biudžete“, – savo įžvalgomis, kodėl numatytas toks PSDF rezervo fondas, dalijasi Seimo narys M. Majauskas.

Šiuo metu medikų atlyginimai Lietuvoje yra vieni iš mažiausių visoje Europos Sąjungoje ir nuo kitų šalių neretai skiriasi net dešimtimis kartų. Tokia situacija lemia didelę medikų emigraciją bei kelią riziką visai sveikatos apsaugos sistemai Lietuvoje.

Kvalifikacijos pripažinimo pažymas, sudarančias galimybę dirbti užsienyje, 2015 m. Lietuvoje išsiėmė daugiau kaip 500 sveikatos priežiūros specialistų. Tai reikšmingi skaičiai ir paaiškinimas čia paprastas – medikų atlyginimas Lietuvoje svyruoja vidutiniškai nuo 600 iki 1200 eurų.

Palyginimui, Danijoje metinė gydytojo alga – 77 tūkst. eurų, Šveicarijoje – 111 tūkst., Airijoje – 123 tūkst., Prancūzijoje – 128 tūkst., Jungtinėje karalystėje – 129 tūkst. eurų. 161 tūkst. eurų per metus mokama Belgijoje, o Olandijoje gydytojai per metus gauna 218 tūkst. eurų. Mūsų kaimynai latviai suprato riziką netekti medikų, todėl jau nuo 2018 m. gydytojų ir medicinos darbuotojų atlyginimus kels net 80 proc. Tam biudžete numatyta 116,9 mln. eurų.

Medicinos gydytojų išvykimą dirbti svetur lemia ir keistas paradoksas. Rezidentui gydytojui mokamas nedidelis atlyginimas ir stipendija, tačiau pabaigus rezidentūrą ir tapus savo srities specialistu atlyginimas neretai sumažėja dešimtimis eurų, nes prarandama stipendija, o siūloma alga kartais nesiekia nė 800 eurų.

„Manau, kad tokia Sveikatos apsaugos ministerijos pozicija neatitinka visuomenės intereso, prisideda prie gydytojų emigracijos ir kelia klausimą, ar ši institucija apskritai suvokia, kokiomis sąlygomis dirba ir gyvena sveikatos priežiūros specialistai Lietuvoje“, – apibendrina Seimo narys M. Majauskas.

 

Seimo TS-LKD frakcijos narys Mykolas Majauskas

Tel. (8 5) 239 6959

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2017-11-06 11:38
   Rimas Rudaitis