Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo narės G. Burokienės pranešimas: „Vartotojas nukenčia, kai nėra aiškaus kokybės apibrėžimo ir stiprių nevyriausybinių organizacijų“

2018 m. vasario 28 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Keletą mėnesių Seime dirbusi Laikinoji tyrimų komisija dėl maisto produktų kokybės galiausiai patvirtino, kad dviguba maisto kokybės problema yra Europos Sąjungos vieningos rinkos problema – vienoje ES valstybėje narėje gaminama prekė gali būti tiekiama kitai valstybei narei be įsipareigojimų teikti analogiškos sudėties gaminį. Vis dėlto, laisvas prekių judėjimas nėra neribota laisvė ir egzistuoja priemonės, kurių imantis nebūtų pažeista tarptautinė teisė, o ir vartotojas aiškiai suprastų, kokią prekę įsigyja ir kuo ji skirsis nuo prekės kitoje šalyje.

Pasak komisijos pirmininkės Guodos Burokienės, sąvokų neįtvirtinimas leidžia maisto kokybės rodiklius interpretuoti skirtingai: „Laisvas prekių judėjimas užtikrina teisę pirkti ir parduoti ką nori, jei tik tai atitinka šalies įstatymus. Problema ta, kad ES teisės aktuose nėra aiškiai apibrėžta kokybės sąvoka, o Maisto įstatyme ši sąvoka apibrėžiama labai bendrai, todėl teisiniu aspektu sudėtinga vertinti produkto kokybinį reikalavimą. Ši spraga bus ištaisyta, nes Jungtinis tyrimų centras (JTC), ruošdamas bendrą tyrimo metodiką, harmonizuos suinteresuotų šalių nuomonę ir pagaliau turėsime tikslų, aiškų kokybės apibrėžimą, kurio bus privalu paisyti“.

Kita problema – nevyriausybinės vartotojų organizacijos (NVO), pagal Vartotojų apsaugos įstatymą turinčios daug teisių prekių kokybės kontrolės srityje, nebuvo pakankamai stiprinamos ir šiuo metu neužima tokios pozicijos, kurią galėtų ir turėtų užimti. Vis dėlto, NVO stiprinimas vartotojų srityje – viena pagrindinių užduočių norint vartotojų interesus atstovauti maksimaliai gerai. Sprendžiant dvigubos kokybės maisto produktų ir kitų gaminių klausimus, pirmiausia turi būti didinamas vartotojų informuotumas, kad šie, rinkdamiesi prekę, priimtų informacija pagrįstus sprendimus.

Matant informacijos ir aiškumo trūkumą svarstytina galimybė įpareigoti gamintojus arba platintojus papildomai ženklinti į Lietuvą įvežamus maisto produktus, kitus gaminius. Pavyzdžiui, ant maisto produktų užklijuojamu papildomu lipduku galėtų būti nurodoma, kad maisto produktų sudėtis ir (ar) kokybė skiriasi nuo referencinėje valstybėje narėje (valstybėje narėje, kur konkretus maisto produktas buvo pradėtas gaminti pirmą kartą) parduodamų tokių pačių maisto produktų arba kad maisto produktų sudėtis ir (ar) kokybė referencinėje valstybėje narėje yra tokia pati.

Galutinės išvados apie šios problemos mastą paaiškės 2018 m. gruodžio mėnesį, tyrimų JTC pateikus galutinę ataskaitą apie atliktus harmonizuotus tyrimus. Šių tyrimų pagrindu surinkti duomenys nusakys tuo pačiu prekės ženklu pažymėtų Lietuvos ir kitų ES valstybių narių rinkai tiekiamų maisto produktų egzistuojančius skirtumus bei galimas tokių skirtumų priežastis.

 

Daugiau informacijos:

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė

Laikinosios tyrimų komisijos dėl maisto produktų kokybės pirmininkė

Guoda Burokienė

Tel. (8 5)  239 6705

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2018-02-28 10:41
   Rūta Mensonaitė