Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo nario L. Stacevičiaus pranešimas: „Pagrindinės daugiabučių namų administravimo problemos kyla iš savo teisių nežinojimo“

2018 m. gegužės 3 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)

 

Lietuvos Respublikos Seimo nario Lauro Stacevičiaus iniciatyva įvyko apskritojo stalo diskusija „Daugiabučių namų administravimo gerinimo perspektyvos“. Diskusijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos viceministrė Rėda Brandišauskienė. Pranešimus renginyje skaitė: Aplinkos ministerijos Būsto skyriaus vyr. specialistas Marius Žvinklis, Būsto skyriaus vedėjas Ramūnas Šveikauskas, Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos Energetikos ekspertas Rimantas Zabarauskas, Lietuvos būsto rūmų prezidentas Juozas Antanaitis, Pastatų sertifikavimo ekspertų asociacijos tarybos pirmininkė Audronė Kučinskienė ir Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) prof. Raimondas Šadzevičius. Taip pat pasisakė daugiabučių namų administratorių, bendrijų, gyventojų atstovai.

 

Daugiabučių namų administratoriai nevykdo savo tiesioginių funkcijų

 

Šiuo metu Lietuvoje 50 savivaldybių turi apie 33 tūkst. daugiabučių namų. Administratoriai prižiūri daugiau nei 15 tūkst. namų, bendrijos – daugiau nei 8 tūkst., jungtinės veiklos sutartimis administruojami daugiau nei 5 tūkst. namų. Vienas administratorius vidutiniškai valdo 25 namus. Daugiau nei 4 tūkst. namų neturi valdytojo.

Seimo nariui L. Stacevičiui inicijavus diskusiją su Aplinkos ministerija ir atkreipus dėmesį į didėjantį gyventojų skundų skaičių buvo atliktas tyrimas ir rasta, kad daugiabučių namų administratoriai nusižengia įstatymui ir neatlieka jiems paskirtų funkcijų.

Aplinkos ministerija nustatė, kad bendrijos valdymo organai per metus vidutiniškai įvykdo 1845 pažeidimus, tokius kaip:

1. Netinkamas namo techninės priežiūros organizavimas ir vykdymas.

2. Neteikiama informacija apie įvykusius susirinkimus, balsavimus raštu, vykdytus pirkimus.

3. Neperrenkami valdymo organai.

Tiesioginių daugiabučių namų administratorių veiklos pažeidimų būna per 1400, kurių pobūdis:

1. Neteikiama informacija, nevykdomi teisėti reikalavimai.

2. Kaupiamos lėšos naudojamos ne pagal paskirtį.

3. Netvirtinami ilgalaikiai ir metiniai planai.

 

Rengiamas naujas teisinis reguliavimas problemoms spręsti

 

Aplinkos ministerijos viceministrė Rėda Brandišauskienė tikina, kad daugiabučių namų administravimo problemoms ministerijoje yra skirtas prioritetas, kad kuo greičiau būtų panaikintos identifikuotos gyventojų ir administratorių bėdos.

„Esame suplanavę rudenį paruošti naują įstatymo projektą. Bus aptartos visos daugiabučių namų bendrosios nuosavybės valdymo formos: administravimo, bendrijų klausimai, jungtinės veiklos atvejai. Iš esmės peržiūrėsime dabar galiojantį teisinį reguliavimą. Nebelopysime esamų įstatymų, o sukūrę naują adaptuosime esančiai situacijai“, – tikino aplinkos viceministrė.

Taip pat šiuo metu ministerija jau parengė pavyzdinės kontrolės taisykles, pagal kurias savivaldybių tarybos tvirtinsis savo taisykles: tikslas – skaidresnė valdytojų kontrolė.

Numatomi esminiai pakeitimai – įvedami planiniai valdytojų veiklos patikrinimai, kurių tikslas – surinkti ir įvertinti informaciją apie valdytojo veiklą teikiant bendrojo naudojimo objektų administravimo paslaugas, ir suteikti jam metodinę pagalbą.

 

Daugiabučių namų administravimo problemos kyla dėl savo teisių nežinojimo

 

Seimo narys L. Stacevičius pabrėžė, kad ryškiausiai pastebimos problemos yra negebėjimas pasinaudoti savo įstatymu užtikrintomis teisėmis.

„Problema yra savo teisių nežinojimas. Įstatymo leidėjas aiškiai numato bendrojo naudojimo objektų administratorių teises ir pareigas, o butų savininkams – jų teisių gynybos užtikrinimo mechanizmą, tačiau būsto savininkai tuo nepasinaudoja, nes tiesiog nežino, nesigilina ar nesupranta, kas parašyta įstatyme“, – sako L. Stacevičius.

Pagrindinis siūlymas – daugiabučių savininkus nuolat šviesti, mokyti, pristatyti jiems jų teises. Butų savininkai vieni kitus turi konsultuoti, padėti suprasti ir kartu siekti bendro žinojimo, savo teisių išnaudojimo.

Seimo narys mano, kad padidinti gyventojų informuotumą būtų galima per metus bent kelis kartus rengiant mokymus ar kursus, kuriuose būtų aptariamos naujausios tendencijos, pokyčiai įstatymuose, teisėse, pareigose ir kt.

Siūloma išleisti atmintines/metodines knygeles, kurias galima būtų išdalinti butų savininkams, kad prireikus šie turėtų reikiamą informaciją.

Seimo narys L. Stacevičius, siekdamas daugiabučių namų administravimą padaryti lengvesnį, skaidresnį ir aiškesnį, inicijuos tolesnes diskusijas šiais klausimais.

Seimo kanceliarijos nuotraukos (aut. Olga Posaškova)

 

Daugiau informacijos:

Lietuvos Respublikos Seimo narys

Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys

Lauras Stacevičius

Tel. (8 5) 239 6601, el. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2018-05-03 10:05
   Monika Kutkaitytė