Privalomi slapukai

Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo TS-LKD frakcijos narių D. Kreivio ir L. Kasčiūno pranešimas: parlamentarai kreipėsi į Vyriausybės atstovus dėl „Energijos skirstymo operatoriaus“ įsigytos rusiškos programinės įrangos

2018 m. gegužės 8 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Laurynas Kasčiūnas ir Dainius Kreivys kreipėsi į Lietuvos Respublikos Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, Lietuvos Respublikos finansų ministrą Vilių Šapoką ir Lietuvos Respublikos energetikos ministrą Žygimantą Vaičiūną dėl Seime gauto neautorizuoto pranešimo apie „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) įsigytos rusiškos programinės įrangos, kuri gali būti panaudota elektros skirstomojo tinklo dispečerinių valdymo duomenų perdavimui trečiosioms šalims bei galimybei daryti įtaką skirstomojo elektros tinklo darbiniam režimui.

„Energetikos sektorius yra nacionaliniam saugumui strategiškai svarbus šalies ūkio sektorius, todėl energetinės infrastruktūros darbo sutrikdymas keltų grėsmę ir šalies nacionaliniam saugumui. Dėl rusiškos programinės įrangos įdiegimo strategiškai svarbiose Lietuvos energetikos bendrovėse atsiranda rizika tiek dėl kibernetinio šnipinėjimo, t. y. Rusiją dominančios informacijos rinkimo, duomenų perėmimo, tiek dėl kibernetinių atakų galimybių, ypač žinant, kad iš Rusijos prieš Lietuvą jau buvo surengta ne viena kibernetinė ataka“, – teigė L. Kasčiūnas

D. Kreivys sako, kad dėl rusiškos programinės įrangos naudojimo nerimaujama ne tik kaimyninėse Rusijai valstybėse. „Praėjusiais metais JAV Krašto saugumo departamentas nurodė visoms valdžios institucijoms per 90 dienų pašalinti iš savo kompiuterių „Kaspersky Lab“ programas. Tai padaryta dėl galimų ryšių tarp „Kaspersky Lab“ ir Rusijos žvalgybos ar kitų vyriausybinių institucijų. Departamento pranešime buvo teigiama, kad prieigos prie JAV federalinių informacijos sistemų galimybė, kurią suteikia „Kaspersky Lab“ produktai, kelia tiesioginę grėsmę JAV nacionaliniam saugumu.“

Kreipimesi Seimo nariai prašo įvertinti rizikas, susijusias su finansų ir energetikos ministerijų pavaldume esančių strategiškai svarbių institucijų įdiegtos ar ketinamos įsigyti jautrios programinės ar techninės įrangos, panaudojamos trečiųjų šalių žvalgybiniams ar diversiniams tikslams. Kadangi programinė bei techninė įranga įsigyjama viešųjų pirkimų būdu, siūlytina nustatyti perkančiosioms organizacijoms aiškius kriterijus dėl programinės įrangos ir kitų informacinių technologijų įsigijimo.

Parlamentarai kreipimesi taip pat klausia, ar Vyriausybė valstybės institucijoms yra nustačiusi bendruosius kibernetinio saugumo reikalavimus, kuriais jos turėtų vadovautis. Taip pat, ar yra privalomi reikalavimai svarbioms valstybės institucijoms turėti rezervinius elektros energijos tiekimo įrenginius ir ar tų reikalavimų laikomasi. Galų gale teiraujamasi, kokių priemonių ketinama imtis, kad diegiant reikiamą programinę įrangą, kibernetinės saugos sistemas valstybinėse institucijose būtų remiamasi kompetentingų institucijų rekomendacijomis ir vertinimais dėl grėsmių nacionaliniam saugumui.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys Laurynas Kasčiūnas

Mob. 8 659 00 088

El. p. [email protected] 

 

Seimo narys Dainius Kreivys

Tel. (8 5) 239 6605

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2018-05-08 14:07
   Monika Kutkaitytė