Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo LSDD frakcijos narės I. Šiaulienė ir R. Šalaševičiūtė – apie pasaulinį Moterų politikos lyderių suvažiavimą ir Lietuvos moterų lyderių padėtį pasauliniame kontekste

2018 m. birželio 6 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Birželio 6 d., trečiadienį, Lietuvos Respublikos Seime įvyko pasaulinio Moterų politikos lyderių suvažiavimo spaudos konferencija, kurioje dalyvavo ir LSDD frakcijos narės: Seimo Pirmininko pavaduotoja Irena Šiaulienė bei Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė. Seimo ir Prezidentūros organizuojamame renginyje Lietuvai atstovaus įvairių frakcijų Seimo narės.

Nuotrauka LSDD frakcijos

Lietuvoje šis renginys vyksta neatsitiktinai. Minime Lietuvos valstybės atkūrimo ir modernios valstybės sukūrimo šimtmetį. 1918 m., įsigaliojus laikinajai Konstitucijai, Lietuva buvo viena pirmųjų pasaulyje suteikusi moterims balsavimo teisę. Šiandien Lietuva yra 90 vietoje iš 190 valstybių pagal moterų parlamentarių skaičių. Įvairūs tyrimai rodo, kad moterų dalyvavimas politikoje ir įsitraukimas į sprendimų priėmimus turi įtakos socialinės atskirties mažėjimui, geresniam konfliktų sprendimui, didesniam moterų įsitraukimui į darbo rinką.

Dalindamasi įspūdžiais iš pernai vykusio Moterų politikos lyderių forumo Islandijoje Seimo Pirmininko pavaduotoja, LSDD frakcijos narė I. Šiaulienė sakė, kad reikšminguose pasauliniuose lyderių forumuose moterys, pasiekusios politikoje aukštumų, dalijasi savo praktine patirtimi, kaip įveikti kritišką požiūrį į moterį, nes visose valstybėse susiduriama su stereotipais. Pasak jos, ir patys vyrai šmaikštauja, kad „vyrui užtenka būti kažkuo, o moteriai reikia būti viskuo“.

„Šiuo metu tarp vyriausybių narių moterys sudaro tik 19,1 proc., vyriausybių vadovių moterų yra tik 5,7 proc., valstybių vadovių yra 7,1 proc., tarp parlamentarų – apie 30 proc. Forume buvo akcentuota, kad jei situacija nesikeis, išlikus toms pačioms tendencijoms, moterų ir vyrų teisės gali susilyginti tik po 50 m.“, – kalbėjo I. Šiaulienė.

Nuotrauka LSDD frakcijos

Parlamentarė priminė, kad iš visų pasaulio valstybių geriausio rezultato moterų lygybės prasme yra pasiekusi Islandija. Su pirmąja Europos Prezidente moterimi, laimėjusia visuotinius Prezidento rinkimus, islande Vigdis Finbogadotir (Vigdís Finnbogadóttir), teko ne kartą tiesiogiai bendrauti įvairių pasaulio forumų metu.

„Tokie suvažiavimai yra labai svarbūs, nes parodo, kiek yra pasiekta ir ką dar reikės pasiekti. Kiek daug turi paaukoti moteris, nusprendusi pasirinkti politiko kelią. Paradoksas yra tai, kad dažniausiai moterys ateina į aukščiausias pozicijas politikoje krizių metu. Gebėjimas negalvoti apie save, o galvoti apie kitus, moteriai yra įgimtas. Tai suveikia ir politikos procese. Norint keisti situaciją pasaulyje, žinoma, reikia pradėti nuo nacionalinio lygmens, tada galima kalbėti apie regioninį ir apie tarptautinį lygmenį. Lietuva moterų teisių prasme niekada nebuvo pakrašty, mes visada buvome progresyvūs, šiandien jau yra nuveikta tikrai daug“, – sakė Seimo Pirmininko pavaduotoja I. Šiaulienė.

LSDD frakcijos narė, buvusi sveikatos apsaugos ministrė, dabartinė Seimo SRDK pirmininkė R. Šalaševičiūtė prisiminė, kad dalyvaujant susitikimuose su jaunimu dažnai užduodamas klausimas, kodėl Seime tiek mažai moterų.

Nuotrauka LSDD frakcijos

„Atsakydama pabrėžiu, kad sudarant atskirų partijų rinkimų sąrašus moterų būna tikrai daug. Problema ta, kad vyresnio amžiaus rinkėjai mąsto, jog vyrai geriau valdo valstybę. Iš tiesų šis stereotipas yra klaidingas, nes analizuojant socialinę sferą, sveikatos klausimus, pripažįstama, kad moterys yra jautresnės, nepriima skubotų sprendimų. Džiaugiuosi, kad šiame forume net dviejuose plenariniuose posėdžiuose numatytos diskusijos sveikatos klausimais, kurių temos: „Sveika moteris – sveika ekonomika. Įgyvendinimas pasaulio mastu“, atskira diskusija numatoma apie lygią prieigą gimdyvėms prie sveikatos priežiūros paslaugų. Mes iš tiesų turime kuo pasigirti, nes Lietuvoje jau daugybę metų naujagimių mirtingumas vienas žemiausių visoje Europos Sąjungoje, vadinasi, mes, atliekamais tyrimais,  medikų gebėjimais ir  inovatyvia įranga, pasiekiame gerų rezultatų“, – kalbėjo Rimantė Šalaševičiūtė.

Spaudos konferencijoje buvo pristatytos aktualios Lietuvai, su moterų situacija susijusios temos, kurios bus nagrinėjamos suvažiavimo metu ir aprėps daugelį sričių. Bus diskutuojama apie moterų dalyvavimą politikoje ir darbo rinkoje, sveikatos bei švietimo sistemų aktualijas, nagrinėjama inovacijų, technologijų, taikos tema, kuri aktuali ir mūsų regionui, ir politikėms iš įvairių pasaulio kraštų.

 

Parengė

LSDD frakcijos atstovė Evelina Basevičiūtė

   Naujausi pakeitimai - 2018-06-06 15:13
   Rūta Mensonaitė