Seimo narės M. Navickienės pranešimas: „Neįgaliųjų įdarbinimui skiriamos lėšos turi būti nukreiptos į galimybes atviroje darbo rinkoje“
2018 m. gruodžio 4 d. pranešimas žiniasklaidai
Šiandien Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos posėdyje lankėsi asociacijos „Lietuvos neįgaliųjų forumas“ atstovės, kurios išreiškė susirūpinimą neįgaliųjų integracija darbo rinkoje. TS-LKD frakcijos atstovė ir Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė Monika Navickienė teigė, kad nemažai klausimų kelia ir socialinių įmonių veikla.
Asociacijos administracijos vadovė Henrika Varnienė teigė, kad pagrindinė problema, su kuria susiduriama, yra itin žemas žmonių su negalia užimtumo rodiklis, nors valstybės skiriamos lėšos kasmet neadekvačiai auga – nuo 0,5 mln. eurų 2004 m. iki 35 mln. eurų.
„Iš esmės šiandien turime situaciją, kai iš socialinėms įmonėms skiriamų 35 mln. eurų 90 proc. lėšų naudojama darbo užmokesčiui žmonių su negalia atliekamam darbui finansuoti. Vadinasi, įmonės, įdarbinusios neįgaliuosius, gauna lėšas, kurios mažina jų pačių sąnaudas, o tai virsta piktnaudžiavimu, todėl įmonės klesti, o skirti neįgaliesiems – jų nepasiekia. Kartu įmonės, išnaudodamos lėšas subsidijoms, nekuria kitų pagalbinių priemonių savo darbuotojams“, – teigė H. Varnienė.
Kartu posėdyje buvo pažymėta, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) dar šių metų pradžioje paviešino išvadą dėl socialinių įmonių įstatymo (ir su juo susijusių teisės aktų) antikorupcinio vertinimo. Paaiškėjo, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kurti ir daugybę metų veikę teisės aktai neužkerta kelio korupcijai ir sudaro sąlygas neefektyviam lėšų naudojimui, be to, pats įstatymas neužtikrina savo deklaruojamos esmės – socialinės integracijos.
„Siekiame, kad dabartinė sistema, užtikrinanti darbuotojų segregaciją – išnyktų, o pinigų krepšelis/paslaugų paketas ir pagalba – eitų paskui kiekvieną neįgalųjį, kuriam ta pagalba reikalinga kad ir kokioje darbovietėje – socialinėje įmonėje ar įprastoje – jis įsidarbintų. Manome, kad šiandien skiriamus 35 mln. eurų būtų galima panaudoti tikslingiau, tačiau kol kas normalios sistemos nėra“, – pažymėjo asociacijos prezidentė Dovilė Juodkaitė.
Posėdyje pabrėžta, kad tiek socialinės įmonės, tiek įprastos piktnaudžiauja esama sistema, nes pagrindiniu tikslu tampa darbo užmokesčio subsidija, kuri niekaip nesusijusi su konkrečios negalios kompensavimu konkrečiai darbo vietai.
„Įvedus darbo vietos pritaikymo neįgaliesiems įvertinimą ir sukūrus mechanizmus, kaip pritraukti galimus darbuotojus, būtų galima išvengti tokios situacijos. Tuo galėtų pasirūpinti ir ekspertinėmis žiniomis pasinaudoti Užimtumo tarnyba“, – sakė „Lietuvos neįgaliųjų forumo“ atstovės.
Parlamentarė M. Navickienė pažymėjo, kad „būtina spręsti neįgaliųjų integracijos atviroje darbo rinkoje problemas, tam pasitelkiant ne tik gausius išteklius, tačiau ir gerąsias tarptautines praktikas. Artimiausiu metu Seime bus balsuojama dėl socialinių įmonių bei užimtumo įstatymo projektų“.
Daugiau informacijos:
Seimo narė Monika Navickienė
Tel. (8 5) 239 6270
El. p. [email protected]
Monika Kutkaitytė