Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojo S. Gentvilo pranešimas: „Žemės gelmių įstatyme – antikonstitucinės lengvatos ūkininkams“

2019 m. spalio 15 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Valdančiųjų balsais šiandien priimtas Žemės gelmių įstatymas kuria naujas išimtis ir lengvatas ūkininkams nemokamai naudotis Lietuvos natūraliais ištekliais: vandeniu, smėliu, žvyru. Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojo, liberalo S. Gentvilo įsitikinimu, toks protekcionistinis išimčių įstatymas nesprendžia aplinkosaugos problemų šalyje, o jas tik dar labiau gilina.

„Paradoksalu, kad nors taisydami Žemės gelmių įstatymą valdantieji lyg ir bandė išvengti milžiniškų baudų dėl europinių aplinkosauginių direktyvų nesilaikymo, tačiau galiausiai aplinkosaugą įveikė valstietiškas suktumas. Galutinė įstatymo redakcija tiesiog „prifarširuota“ išimčių ir lengvatų ūkininkams, kurios ne tik kad vėjais paleidžia kalbas apie žemės išteklių apsaugos stiprinimą šalyje, bet faktiškai Lietuvos ūkininkus paverčia privilegijuota žmonių grupe, kuri skirtingai nei likę Lietuvos gyventojai, faktiškai neturės mokėti nei už vandenį, nei už žvyrą, nei už smėlį“, – teigia Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas.  

 Parlamentaras atkreipia dėmesį, kad formaliai pagal europinių direktyvų reikalavimus pataisytas įstatymas iš tiesų įteisina potencialų gamtos teršimą. Pavyzdžiui, jei iki šiol ūkininkas privalėdavo pradėti mokėti už vandenį, jei per dieną iš vieno vandens gręžinio išgaudavo daugiau nei 10 m3, tai dabar įstatymu neberibojama galimų gręžinių skaičiaus, t. y. jei vienoje vandenvietėje esantys keletą ar keliolika gręžinių kiekvienas išpumpuos iki 9 m3 per dieną, jokių mokesčių valstybei mokėti nereikės.

„Pagyvenusi socialiai remtina pensininkė, mieste kaskart atsisukusi čiaupą duše, tualete ar užsikaitusi arbatinį, sąžiningai valstybei sumoka 3 ct už 1 m3 vandens, o pagal dabartinį įstatymą ūkininkai, per metus išpumpavę 36 500 m3 požeminio vandens nemokės nė cento. Toks yra dabartinės valstietiškos daugumos supratimas apie mokesčių mokėjimą ir socialinį solidarumą“, – pabrėžia liberalas S. Gentvilas. 

Seimo nario teigimu, analogiškai vandeniui, dabartinė dauguma ūkininkams nevaržomai ir nemokamai suteikė galimybę naudotis ir kitais Lietuvos žemės ištekliais: smėliu ir žvyru.

„Normalų smėlio ar žvyro karjerą valdanti bendrovė privalo už kiekvieną iškastą m3 žvyro ar smėlio valstybei sumokėti apie 47 euro centus, be to, turi atlikti poveikio aplinkai vertinimą, vykdyti  apskaitą, o pasibaigus eksploatacijai karjerą sutvarkyti. Tuo metu ūkininkai be jokių mokesčių galės iškasti iki 15 000 m3 vadinamajam mažajam karjerui. Gali pigiu žaliu dyzelinu „ginkluotomis“ krovininėmis mašinomis smėlį ir žvyrą vežti kam nori, kaip nori – be jokių mokesčių ir apskaitos. Ir net po visko susitvarkyti nebūtina. Tiesiog ideali terpė šešėliniam statybų verslui. O svarbiausia legali. Įstatymu įteisinta“, – pabrėžia  Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas.

Seimo narys ragina Prezidentą vetuoti tokias gėdingas privilegijas ūkininkams ir svarsto galimybę kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl išimtine teise valstybei priklausančio turto naudojimą vienam ekonomikos sektoriui.

 

Daugiau informacijos:

Simonas Gentvilas

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys

Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas

Mob. 8 698 42 168, el. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2019-10-15 14:50
   Monika Kutkaitytė