Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos narės Rimantės Šalaševičiūtės pranešimas: „Rekomendacijos savivaldybėms dėl nemokamo mokinių maitinimo, pašalpų karantino metu leidžia dirbti lanksčiau“
2020 m. kovo 20 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.
Dėl koronaviruso paskelbus visoje šalyje karantiną, uždarius mokyklas ir organizuojant mokymą nuotoliniu būdu, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija išsiuntė rekomendacijas savivaldybėms, kaip padėti sunkiai besiverčiančioms šeimoms. Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcijos narė, Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė sako, kad jautrūs klausimai dėl nemokamo mokinių maitinimo, priemonių mokymuisi nuotoliniu būdu ir pašalpų mokėjimo turi būti išspręsti be kliūčių, ir ragina savivaldybes lanksčiau vertinti kiekvieną situaciją.
„Socialdarbietės“ teigimu, ministerija jau kovo 12 d. išplatino kreipimąsi į savivaldybių administracijas, kuriame rekomenduoja ugdymo proceso metu tęsti mokinių nemokamą maitinimą išduodant maisto davinius.
„Raginu savivaldybes atsižvelgti į rekomendacijas, kad gyventojams nereikėtų nerimauti, viena iš rekomendacijų – organizuojant ugdymą nuotoliniu būdu tęsti moksleivių nemokamą maitinimą, išduodant maisto davinius. Maisto davinius turėtų gauti ir lankiusieji dienos centrus. Lėšos tam yra numatytos. Apie nustatytą tvarką savivaldybėse jos atstovai turėtų informuoti visuomenę, – sako R. Šalaševičiūtė. – Tikiuosi, kad savivaldybių administracijų švietimo padalinių darbuotojai įvertins individualius atvejus: ar yra vaikų, kurie neturės galimybės mokytis nuotoliniu būdu, nes neturi tam reikalingų priemonių, kompiuterių ar kitos reikalingos įrangos. Galbūt savivaldybės turi galimybių tam tikram laikotarpiui parūpinti tokioms šeimoms kompiuterius, kad vaikai galėtų mokytis.“
Susidariusi ekstremali situacija dėl koronaviruso (COVID-19) plitimo skaudžiai palietė jautriausias socialines grupes, jos negali būti paliktos, todėl vadovaujantis Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu, savivaldybės turi galimybę ir teisinį pagrindą skirti vienkartinę, tikslinę, periodinę ir kt. pašalpas, kai parama, atsiradus sudėtingoms situacijoms, yra būtina.
„Šiuo metu būtina lanksčiau vertinti gyventojų padėtį, juk daugeliui sumažėjo pajamos, dalis neteko darbo. Atsižvelgiant į realią asmens ar šeimos finansinę situaciją, ministerija rekomenduoja pašalpas skirti ne mažesnio nei minimalaus vartojimo poreikių dydžio (MVPD). Pirmam asmeniui arba vienam gyvenančiam asmeniui 100 proc. MVPD, t. y. 257 Eur pašalpą. Antram asmeniui šeimoje – 80 proc. MVPD, t. y. 206 Eur, trečiam ir t. t. 70 proc. MVPD, t. y. 180 eurų“, – apie ministerijos sprendimus pasakoja R. Šalaševičiūtė.
Parlamentarės teigimu, būtina užtikrinti, kad gyventojai laiku gautų ir neprarastų teisės į paramą, kuri priklauso. „Bet tuo pačiu turime maksimaliai sumažinti kontaktų tikimybę, todėl raginame gyventojus dėl socialinių išmokų kreiptis nuotoliniu būdu, per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą SPIS (www.spis.lt), – sako R. Šalaševičiūtė. – Siūloma savivaldybėms įvertinti galimybę socialines išmokas pratęsti be asmens prašymo 3 mėnesiams arba, priklausomai nuo aplinkybių, ilgesniam laikotarpiui.“
LSDD frakcijos informacija
Evelina Butkutė-Lazdauskienė, mob. 8 650 48 830
Monika Kutkaitytė