Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo nario Rimanto Jono Dagio pranešimas: „Dėl valstybinio banko“

2020 m. balandžio 1 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.

 

Visi žinome, kad bankų paskolos ne visada prieinamos net ir turint valstybės garantą, ypač smulkiam ir vidutiniam verslu – taip, kaip ir atsitiko 2008-ųjų krizės metu. Mūsų, Krikščionių sąjungos, nuomone, Lietuvoje turi būti įkurtas Valstybinis komercinis bankas (VKB).

Lietuva pasižymi itin didele bankų koncentracija, kurios pagrindinę bankų sistemos dalį sudaro trys skandinavų bankai, užimantys daugiau kaip tris ketvirčius bankų rinkos, todėl suprantama, kad jų elgesys yra akivaizdžios oligopolijos rezultatas, dėl to kenčiame mes, jų paslaugų vartotojai. Dabar, pandemijos sąlygomis, kai verslui pagalba labai reikalinga, VKB būtų vienas iš pagrindinių atramų, kuris palaikytų tą pagalbą.

VKB visada buvo ir toliau išlieka daugelyje Vakarų bei Centrinė ir Rytų Europos šalių. Pozityviai ekonomikai savo šalyse vystyti pastaruoju metu buvo įsteigti VKB tokiose šalyse kaip Jungtinė Karalystė – „British business bank“, Lenkijoje – „Polska PKO BP“, ne tik skatinti privačioms investicijoms, bet ypač akcentuojant žaliosios ekonomikos projektus ir inovacijų plėtrą. Todėl mes manome, kad VKB steigimas Lietuvoje ne tik neprieštarautų Europos Sąjungos teisei, bet ir būtų optimalus atsakas į kylančius iššūkius.

Tai:

1) skatintų konkurencingumą bankų sistemoje, bankų paslaugų ir produktų kainų mažėjimą bei šių paslaugų prieinamumo didėjimą;

 2) leistų finansuoti pelningus projektus, kuriems komerciniai bankai dabar neduoda paskolų dėl nepakankamos informacijos;

 3) sudarytų sąlygas finansuoti projektus, kurie nėra pelningi, tačiau turi išskirtinę socialinę naudą;

 4) leistų finansuoti projektus, kuomet kiti bankai dėl recesijos ar krizės juos vertina kaip per daug rizikingus, o tai leistų išlyginti darbo rinkos svyravimus ir palaikyti stagnuojančią ekonomiką;

5) tai leistų palikti išsimokamus dividendus valstybei, užuot juos išvežus kitur.

Steigtino Lietuvoje VB pagrindinis tikslas yra skatinti konkurenciją, o tai reikštų įkainių mažinimą ir paskolų prieinamumo didinimą. Be abejo, neatmestinas būtų ir specialių infrastruktūros ar kitokių projektų finansavimas, todėl turėtų būti svarstomas įprasto komercinio arba hibridinio VKB, t. y. ne tik vykdančio įprastą komercinę veiklą, bet ir atliekančio tam tikras valstybės finansinio agento funkcijas, kūrimas.

 

Daugiau informacijos:

Rimantas Jonas Dagys

Lietuvos Respublikos Seimo narys

Tel. (8 5) 239 6688; el. p.: [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2020-04-01 08:19
   Monika Kutkaitytė