Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo narių Mykolo Majausko ir Lauryno Kasčiūno pranešimas: parlamentarai siūlo dekriminalizuoti nedidelio kiekio narkotinių medžiagų disponavimą be tikslo platinti

2020 m. balandžio 29 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo nariai Mykolas Majauskas ir Laurynas Kasčiūnas teikia Administracinių nusižengimų kodekso ir Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis siekiama normalizuoti bausmes už disponavimą nedideliu kiekiu narkotinių medžiagų neturint tikslo jas platinti. Priėmus pataisas, už šį nusižengimą nebegrėstų Baudžiamajame kodekse numatytos sankcijos (areštas arba laisvės atėmimas iki dvejų metų), vietoje to baudžiant Administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka – skiriant 150–300 eurų baudą arba 400–800 eurų baudą, jei pažeidimas padarytas pakartotinai.

2017 m. Administracinių nusižengimų kodeksui pakeitus Administracinių teisės pažeidimų kodeksą, jame nebeliko bausmės už neteisėtą disponavimą nedideliu kiekiu narkotinių medžiagų neturint tikslo jas platinti. Panaikinus galimybę už šį nusižengimą skirti administracinę nuobaudą, vieninteliu teisės aktu, reglamentuojančiu bausmės skyrimą, liko Baudžiamasis kodeksas. Taip ši veika buvo maksimaliai ir neproporcingai kriminalizuota, už sąlyginai nedidelius nusižengimus palikus galimybę skirti tik aukščiausio lygio bausmes.

Teikėjų nuomone, toks reglamentavimas yra per griežtas, keliantis abejonių dėl savo racionalumo ir atitikimo reikalavimui baudžiamajai teisei būti naudojamai tik kaip paskutinei priemonei. Būtent todėl siūlomomis pataisomis disponavimą nedideliu kiekiu narkotinių medžiagų be tikslo jas platinti siekiama padaryti administraciniu nusižengimu, už jį numatant ne realias laisvės atėmimo bausmes, bet administracinio poveikio priemones – pinigines baudas, narkotinių medžiagų konfiskavimą, įpareigojimą dalyvauti kursuose.

Poreikį reformuoti bausmių už nedidelio kiekio narkotinių medžiagų, tokių kaip kanapės, turėjimą, sistemą patvirtina ir reprezentatyvios visuomenės apklausos. 2020 m. kovo 6–13 d. „Vilmorus“ vykdyto tyrimo metu respondentų klausta, ar šie pritartų, kad už smulkaus kanapių kiekio turėjimą (be tikslo platinti) ir vartojimą, būtų taikoma ne baudžiamoji, bet administracinė atsakomybė. Net 49 proc. respondentų pritarė tokiai nuostatai (nepritarė – 19 proc., nežinojo – 32 proc.). Tyrimo rezultatai rodo, kad smulkaus kanapių kiekio turėjimo dekriminalizavimui pritartų visų pagrindinių politinių jėgų rinkėjai (Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų – 46 proc., Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos – 49 proc., Lietuvos socialdemokratų partijos – 50 proc., Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio – 67 proc., „Tvarkos ir teisingumo“ – 53 proc.).

Galiojanti tvarka kelia daug praktinių problemų, nes Lietuvos teismų sistemos darbas yra užpildomas kur kas daugiau dėmesio, laiko, resursų, įrodymų svarumo ir kitų teisinių detalių reikalaujančių baudžiamųjų bylų nagrinėjimu, nors bent daliai jų beveik neginčytinai būtų užtekę paprastesnio administracinės teisės taikymo. 2017 m. Lietuvos teismų informacinė sistema LITEKO rodo, kad nuo 2017 m., kai Baudžiamasis kodeksas (BK) tapo vieninteliu teisės aktu, numatančiu bausmę už nedidelio kiekio narkotikų įgijimą ar laikymą, baudžiamųjų bylų pagal BK 259 straipsnį skaičius išaugo 36 procentais.

Vienas iš pataisų iniciatorių, Seimo narys M. Majauskas atkreipė dėmesį, kad baudžiamasis persekiojimas ir atsakomybė itin neigiamai paveikia baudžiamą asmenį net ir nepritaikant realios laisvės atėmimo bausmės ir sukelia visą spektrą neigiamų pasekmių: nuo psichologinių iki praktinių, tokių kaip galimybių keliauti ar įsidarbinti apribojimas. „Baudžiamoji teisė turėtų būti naudojama kaip paskutinė priemonė sprendžiant tikras problemas, o ne kaip pirmas po ranka pasitaikęs plaktukas daužant įsivaizduojamus vinis“, – teigė M. Majauskas.  

Kartu pataisas teikiantis konservatorius L. Kasčiūnas pabrėžia dabar įstatymuose numatytų bausmių neproporcingumą. „Atsakomybė už nedidelio kiekio narkotinių medžiagų disponavimą be tikslo platinti turi būti adekvati padarytam pažeidimui. Nėra prasmės laužyti jaunų žmonių gyvenimus“, – teigia Seimo narys.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys Mykolas Majauskas

Tel. (8 5) 239 6959

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2020-04-29 10:18
   Monika Kutkaitytė