Privalomi slapukai

Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo narių grupės pranešimas: parlamentarai reikalauja atšaukti kontraceptines spirales paauglėms į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukusį Aurelijaus Verygos įsakymą

2020 m. gegužės 13 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Antanas Matulas, Raimundas Martinėlis, Audronius Ažubalis, Rasa Petrauskienė ir Laurynas Kasčiūnas kreipiasi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą reikalaudami atšaukti ministro įsakymą, kuriuo kontraceptinės spiralės „Levonorgestrel“ įtraukiamos į kompensuojamųjų vaistų sąrašą.

Parlamentarai stebisi, jog sveikatos apsaugos ministro įsakyme nurodoma, kad vaistas „skiriamas merginoms nuo 15 iki 20 metų, kurios kreipiasi į ginekologą konsultacijos dėl kontracepcijos“, taip sudarant sąlygas įdėti hormoninę spiralę paauglėms be tėvų sutikimo ir netgi jiems nežinant (tėvų sutikimo sveikatos priežiūroje nebereikia nuo 16 metų).

„Sprendimas valstybės lėšomis kompensuoti kontraceptinį vaistinį preparatą „Levonorgestrel“ buvo priimtas skubos tvarka, nepasitarus nei su visuomene, nei su medikų bendruomene, nei su tėvams atstovaujančiomis organizacijomis. Jis nebuvo derintas nei su Seimo Sveikatos reikalų komitetu, nei su kitomis institucijomis“, – teigė V. Aleknaitė-Abramikienė.

Seimo narių nuomone, tokio sprendimo priėmimas be rimtos diskusijos ir aptarimo visuomenėje buvo didelė klaida. „Labai abejotina, kad ilgalaikį poveikį turinčios kontraceptinės priemonės skyrimas nepilnametėms prisidės prie mergaičių ir moterų fizinės ir psichinės sveikatos gerinimo“, – pažymi Seimo nariai. 

Parlamentarai kreipimesi į Ministrą Pirmininką ir sveikatos apsaugos ministrą pabrėžia, kad medicininėje praktikoje negimdžiusioms moterims, juo labiau paauglėms, hormoninės spiralės yra nerekomenduojamos. Be to, hormoninio preparato vartojimas yra susijęs su reikšminga rizika sveikatai – spiralė neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų, ir vėliau sekančio nevaisingumo, o tyrimai rodo, kad vartojant „Levonorgestrel“ reikšmingai didėja negimdyvinio nėštumo rizika.

Taip pat Seimo nariai reiškia susirūpinimą, kad ankstyvas lytinis gyvenimas neigiamai veikia mergaičių psichologinę savijautą. Atlikti tyrimai rodo, kad su depresija ir mintimis apie savižudybę susiduria net iki 3 kartų daugiau merginų, kurios gyvena aktyvų seksualinį gyvenimą, tai ypač būdinga jaunoms, iki 18 metų amžiaus, merginoms.

„Kontracepcijos prieinamumo didinimas neprisideda prie paauglių ir jaunimo sveikatos gerinimo. Priešingai, mažina jaunų žmonių atsakomybę, skatina lytinių partnerių kaitą, žaloja psichinę sveikatą, skatina užsikėtimą lytiškai plintančiomis ligomis. Ar paauglių lytinių santykių skatinimas yra dabartinės Vyriausybės prioritetas?“ – klausia Seimo narė.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė

Mob. 8 620 90 340

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2020-05-13 08:08
   Monika Kutkaitytė