Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė prašo Vilniaus universiteto akademinės etikos komisiją ištirti viešai nedeklaruotas mokslininkų sąsajas su alkoholio verslo lobistais

2020 m. liepos 23 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) pirmininkė Asta Kubilienė kreipiasi į Vilniaus universiteto Centrinę akademinės etikos komisiją ir prašo ištirti Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto mokslininkų vykdomo „Alkoholio vartojimo elgsenos ir įpročių Lietuvoje tyrimo“ aplinkybes akademinės etikos požiūriu.

„Vakar verslo atstovų organizuotoje spaudos konferencijoje trys Vilniaus universiteto mokslininkai – Vita Karpuškienė, Aušrytė Rastenienė ir Algirdas Bartkus – pristatė dar vieno neva nepriklausomo tyrimo rezultatus. Tiek spaudos konferencijos metu, tiek viešai skelbiamoje informacijoje iš esmės nutylėtos esminės tyrimo aplinkybės – kas yra tyrimo iniciatoriai, užsakovai ir finansuotojai. Turima daug netiesioginių duomenų, kad tyrimas pradėtas ir vykdomas būtent dėl Lietuvos alkoholio pramonės dalyvavimo ir rėmimo. Jeigu tai pasitvirtintų ir tyrimas išties yra finansuojamas tiesiogiai suinteresuotos alkoholio pramonės, tai tokio tyrimo vykdymas ir šios aplinkybės viešas nedeklaravimas būtų esminis akademinės etikos pažeidimas, o kartu ir keltų pamatines abejones dėl tyrimo metodikos ir jos pagrindu gautų duomenų“, – sako A. Kubilienė.

SRK turi duomenų, kad Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakultetas turi bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos verslo konfederacija, kurios pagrindu ir atliekamas šis tyrimas. Tačiau šios sutarties turinys, mokslininkų finansavimo sąlygos ir apimtys nėra atskleistos, viešai nedeklaruotas asmeninis tyrimą vykdančių mokslininkų ir kitų subrangovų interesas. Tai kelia abejones dėl to, kas išties formuoja tyrimo klausimus, ruošia duomenų rinkimo metodologiją, interpretuoja gaunamus rezultatus. Jeigu šiuose procesuose dalyvauja ir verslo atstovai, tai asmeninės finansinės tyrėjų paskatos gali būti vertinamos kaip esminis tokio tyrimo ir jo išvadų interesų konfliktas, kuris turi būti atskleistas ir atitinkamai įspėjama apie jo įtaką rezultatams. To nėra padaryta.

Pažymėtina, kad verslo ir mokslo tyrimų įstaigų bendradarbiavimas yra skatintinas. Tačiau tai turi būti vykdoma laikantis visų aukščiausių akademinės etikos reikalavimų, deramai deklaruojant turimus ryšius ir galimą jų įtaką tyrimų turiniui. Pavyzdžiui, 2019 metais Seime SRK iniciatyva organizuotoje konferencijoje apie profesinius gydytojų santykius su verslo atstovais, gydytojas Rolandas Žiobakas pateikė pavyzdį apie tai, kas pora dešimtmečių veikė mokslinių publikacijų išvadas dėl pasyvaus rūkymo įtakos sveikatai. Buvo analizuotos 106 publikuotos mokslinės apžvalgos. Iš jų daugiau nei trečdalyje (37 proc.) teigta, kad pasyvus rūkymas nekenkia sveikatai, likusiose (63 proc.), kad kenkia. Nagrinėti trys veiksniai šių publikacijų veiksnių grupės – apžvalgų kokybė, ekspertų vertinimas ir publikacijų naujumas. Vienintelis veiksnys, kuris koreliavo su šiomis skirtingomis išvadomis buvo „autorių sąsajos su tabako industrija“.

Tarptautinės medicinos akademinės bendruomenės narių pripažįstama, kad verslo ekonominiai interesai gali neigiamai paveikti mokslo objektyvumą, klinikinių tyrimų duomenis, publikacijų patikimumą ir svarbiausia – pacientų gydymą. Todėl Vilniaus universitetas turi ištirti ir atsakingai įvertinti vykdomų tyrimų aplinkybes, kurios galimai veikia mokslo tyrimų kokybę ir kartu menkina visos mokslo bendruomenės autoritetą. Juo labiau, kad VU Akademinės etikos kodeksas aiškiai nustato, kad bendruomenės nariai privalo laikytis akademinio sąžiningumo, deramai deklaruoti savo galimus interesų konfliktus (kodekso 8.1, 8.4 ir kt. punktai).

Kaip matyti iš žiniasklaidos pranešimų (pavyzdžiui, Delfi, 15min ir kt.), viešai tyrimo autorių pateiktoje tekstinėje tyrimo interpretacijoje nurodoma tik aplinkybė, kad verslo atstovai (Lietuvos verslo konfederacija) finansavo tik (!) gyventojų apklausą. Tačiau nėra detalizuojama, kad šios konfederacijos nariai yra tiesiogiai suinteresuoti alkoholio ribojimų teisinio reguliavimo sąlygomis. Taip pat nėra nurodoma, kad tie patys verslo atstovai finansuoja ir pačių mokslo tyrėjų veiklą, apmoka tyrimo viešinimo ir sklaidos darbus (pavyzdžiui, viešųjų ryšių agentūrų veiklą).

Pasak Astos Kubilienės, visais sveikatos apsaugos klausimais turi būti atvira ir skaidri diskusija – joje turi teisę dalyvauti visos suinteresuotos grupės. Tačiau su tuo nesuderinami bandymai tokioje diskusijoje remtis tariamai nepriklausomais tyrimais, kai nėra deklaruojami tikrieji užsakovai ir galimi interesų konfliktai. Tuo pat metu kyla esminės abejonės dėl tokio tyrimo pasirinktos metodikos ir tyrėjų adekvatumo. Tai ne tik žemina mokslo bendruomenės autoritetą, bet ir verčia automatiškai atmesti tokių nesąžiningų viešos diskusijos dalyvių teikiamus argumentus kaip nevalidžius ir neatlaikančius akademinės kritikos.

 

Daugiau informacijos:

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė, mob. 8 668 42 680

 

   Naujausi pakeitimai - 2020-07-23 13:27
   Jolanta Anskaitienė