Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo nario Eugenijaus Gentvilo pranešimas: „Registrų centro užkulisiai: duomenų saugos pažeidimai, dešimtys tūkstančių už neteisėtus atleidimus ir įtartini pirkimai“

2020 m. rugsėjo 29 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Džoja Gunda Barysaitė)

 

Šiandien Seimo narys, Liberalų sąjūdžio atstovas Eugenijus Gentvilas organizavo spaudos konferenciją dėl įtarimų keliančios Registrų centro vadovo veiklos. Spaudos konferencijoje dalyvavo ir verslo organizacijų atstovė Deimantė Laumytė. E. Gentvilas dėl gautos informacijos apie dešimtis tūkstančių eurų kainavusius darbuotojų atleidimus, buvusių kolegų įdarbinimą ir abejotinus pirkimus kreipsis į Registrų centrą.

 

Kompensacijos už neteisėtus atleidimus siekia ir 60 tūkstančių

 

„Dabartiniam Registrų centro vadovui S. Urbanavičiui pradėjus darbą imtasi personalo valymo. Ir tokiu šiurkščiu būdu, kad po to teismai vienam žmogui priteisė net 60 tūkstančių eurų kompensaciją, kitam – apie 20 tūkst. Smulkesnių, po kelis tūkstančius eurų kompensacijų priteista dar daugiau. Kaip ir išeitinių po skundų Darbo ginčų komisijai. Suprantu buvusio STT vado ryžtą imtis pokyčių, tačiau Registrų centras nėra atleistas nuo įstatymų laikymosi, kad ir kas jam vadovautų“, – teigė E. Gentvilas.

Nerimą politikui kelia ne tik neteisėtų atleidimų gausa. Pasak parlamentaro, „išvalęs“ neįtikusius darbuotojus, S. Urbanavičius komandą pradėjo pildyti buvusiais kolegomis iš STT. Yra bent keturi asmenys, dirbę STT, o dabar – Registrų centre. Mažiausiai vienam buvusiam S. Urbanavičiaus kolegai net buvo sukurta speciali pozicija valstybės įmonėje.

„Tokia vadybos praktika, jeigu taip galima vadinti procesus Registrų centre, duoda ir rezultatų. Tiesa, kažin, ar juos galima pavadinti teigiamais. Kalbu ne apie paskendusius serverius ir sistemas. O apie tai, kad, pasirodo, šios nelaimės galima buvo išvengti. Tačiau dar sausio mėnesį pradėtas atsarginių serverių pirkimas šį pavasarį buvo nutrauktas. Nors jame dalyvavo 5 įmonės. Ar jos neatitiko reikalavimų? Sunku patikėti, nes tai gana didelės įmonės su patirtimi, ne taip kaip greitųjų testų pirkime. Čia gali būti kita problema – tai perkančios organizacijos darbo kokybė. Ar vadovo darbo kokybė? Ar jau susiduriame su šiurkščia atranka, kai konkursai nutraukiami pamačius, kad laimėti gali ne tie?“ – priežastis aiškinosi E. Gentvilas.

 

Neinformuoja apie duomenų saugumą

 

Verslo organizacijų atstovė D. Laumytė atkreipė dėmesį, kad visuomenė taip ir nebuvo tinkamai informuota, kokioje būklėje šiuo metu yra tos duomenų sistemos ir registrai, kurie rūsyje po laiptais „skendo“ liepos mėnesį.

„Beveik 20 metų dirbau verslo organizacijose ir žinau, kokie griežti reikalavimai yra taikomi duomenų apsaugos procedūroms visiems verslo atstovams. Todėl manau, kad netinkama Duomenų apsaugos inspekcijos reakcija į duomenų saugos incidentą, įvykusį liepos 20 dieną, kuomet buvo pažeisti 16 Registrų centro (RC) valdomų duomenų registrai, aiškiai suponuoja apie galimai dvigubus standartus verslui ir tokiai duomenų valdymo milžinei kaip RC“, – dėstė D. Laumytė.

Ji, kaip fizinis asmuo, kreipėsi į Duomenų apsaugos inspekciją, ar po liepos mėn. incidento, saugūs asmens duomenys, kokie duomenys buvo pažeisti ir kokių procedūrų buvo imtasi, kad jie būtų tinkamai apsaugoti ateityje.

Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Džoja Gunda Barysaitė)

 

„Duomenų apsaugos inspekcija, pateikusi tik bendrinį atsakymą, mane nukreipė į Registrų centrą. Deja, iki šio ryto jokio atsakymo iš RC nebuvau gavusi. Sunku net spręsti, kokia šiuo metu situacija su įmonių duomenimis, kuriais disponuoja RC. Tai ir ataskaitos, ir sandoriai, ir kiti dalykai. Tačiau bėda ne tik su nežinomybe dėl asmens duomenų saugos ir ar ji atstatyta po skendimo. Bėda, kiek žinau, yra su pačiomis sistemomis. Skandalingosios e.sveikatos veikimas vis dar normaliai neatstatytas. Nežinome ir to, kiek patikimai atstatytos kitos sistemos“, – svarstė D. Laumytė.

 

Perteklinis duomenų apmokestinimas

 

D. Laumytė atkreipia dėmesį, kad 2018 m. spalį – 2019 m. rugsėjį RC vykdė rezervinių kopijų įrenginio pirkimo ir šios įrangos aptarnavimo paslaugos konkursą. „Atsakymų, kas iš tiesų vyko RC ir ką jie nupirko, ko ne, visuomenė negavo nei po pirkimo, nei po incidento, kai paaiškėjo, kad šioje įstaigoje su duomenų rezervinėmis kopijomis reikalai labai blogi“, – sakė ji.

E. Gentvilas taip pat pabrėžė, kad dar viena itin didelė problema yra akivaizdžiai dvigubas ar net trigubas Lietuvos piliečių duomenų apmokestinimas, kai pavyzdžiui, žmogus registruoja savo butą RC, sumoka nustatytą rinkliavą, o paskui jo duomenis Registrų centras parduoda dar kelis kartus įvairioms interesų grupėms, net prireikus tam pačiam žmogui arba verslo atstovams.

„Manome, kad RC paslaugų kainos yra nepagrįstai aukštos tiek gyventojams, tiek verslui. Jokių detalių kainų pagrindimų RC visuomenei nėra pateikęs“, – susirūpinimą pabrėžė E. Gentvilas.

Taip pat, anot E. Gentvilo, įtarimus kelia ir duomenų pardavimo sandoriai tam tikriems privatiems rinkos žaidėjams, kurie tuos duomenis be jokios konkurencijos perparduoda rinkoje (pavyzdžiui, „Creditinfo“).

„Tai indikuoja, kad valstybės įmonė dirba neefektyviai, galimai sudaro sąlygas užsidirbti įvairiems tarpininkams, taip mažindama lėšų surinkimą į biudžetą“, – konstatavo E. Gentvilas.

„Manau, jog ir tas faktas, kad didžioji dalis Lietuvos piliečių e-parašų duomenų vis dar yra saugoma ir tvarkoma Estijoje, parodo, kad dabartinis RC vadovas neužtikrina nacionalinio saugumo procesų, privalomų vadovaujant bene svarbiausiai Valstybės įmonei“, – pabrėžė parlamentaras.

E. Gentvilas dėl šių klausimų kreipsis į Registrų centrą. Pasak jo, tokio kreipimosi tikslas – išsiaiškinti, kokia yra reali situacija. „O tada dar kartą galėsime paanalizuoti, ar S. Urbanavičius tikrai tinkamas žmogus tokios įstaigos vadovo postui. Kol kas matant, kokios istorijos persekioja Registrų centrą ir kiek vadovo užgaidos ar darbo brokas kainuoja mokesčių mokėtojams, kaip neūkiškai tvarkomi organizacijos finansai, panašu, kad ši įstaiga verta profesionalesnio vadybininko“, – reziumuoja parlamentaras.

 

Daugiau informacijos:

Eugenijus Gentvilas

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys

Ekonomikos komiteto narys

Nepriklausomybės Akto signataras

Mob. 698 42 794, el. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2020-09-29 14:07
   Monika Kutkaitytė