Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Žmogaus teisių komitetas

Žmogaus teisių komiteto pranešimas: „Prievartavimo narkotikais apsvaiginta mergina „pati kalta“ – pats laikas keisti šį ydingą požiūrį“

2023 m. spalio 25 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Spalio  25 d. Žmogaus teisių komitetas (toliau – Komitetas) svarstė parlamentinės kontrolės klausimą „Dėl teisėsaugos institucijų pasirengimo reaguoti į galimus seksualinės prievartos atvejus (kai aukai apsvaiginti naudojamos psichoaktyviosios medžiagos)“. Po viešai kilusio skandalo dėl galimo merginos apsvaiginimo su garsios grupės koncertu siejamame vakarėlyje, pasipylė daugybė žinučių socialiniuose tinkluose, straipsnių komentaruose, liudijančių patirtis, kai merginos buvo apsvaigintos naktinių pasilinksminimų vietose ir bejėgiškos būsenos išvežtos į butus siekiant seksualinių santykių. Be kita ko, iki šiol vyksta teisminis procesas dėl atvejo 2017 m., kai galimai prievartavimo narkotikais apsvaigintas asmuo iškrito iš viešbučio balkono ir žuvo.

VšĮ „Ribologija“ atstovė Reda Jureliavičiūtė sakė, kad Lietuvos miestų baruose, klubuose, pasimatymų metu išprievartavimo narkotikai naudojami jau labai seniai, tačiau beveik nieko apie juos nežinome. Pasak R. Jureliavičiūtės, tyrimų nėra, informacijos ir problemos viešinimo trūksta. Šios įstaigos atstovė Rugilė Butkevičiūtė pasidalino svaigintos merginos liudijimu: „Tu esi guminė lėlė – esi apsvaigusi, nori miego, vemi. Net tokia paprasta užduotis, kaip atsigerti vandens, tau neįveikiama, tu esi sąmoninga, bet nebevaldai savo kūno.“ Pažymėta, kad po apnuodijimo nukentėjusiųjų būsena 24 valandas gali būti tokia, kad sunku paimti į rankas telefoną. R. Butkevičiūtė sakė, kad užsakymas prievartavimo narkotikais pagardintam gėrimui atitinkamai kainuoja – tai gali būti ir 500 eurų.

VšĮ „Stebėk teises“ direktorė Sandra Getautė informavo, kad praėjusiais metais iš viso registruotos galimos 305 veikos, susijusios su seksualine prievarta. Tačiau teismus pasiekia gerokai mažesnis skaičius bylų. Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorės Laimos Milevičienės teigimu, dažnai susiduriama su nukentėjusiojo asmens nenuoseklumu teikiant parodymus, su jo pasidavimu aplinkos spaudimui. L. Milevičienė sakė, kad būtina šviesti visuomenę ir aiškinti sunkias nebaudžiamumo pasekmes. Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotoja Eglė Maziliauskienė pažymėjo, kad labai svarbu gauti informaciją apie aptariamus įvykius. Pasak E. Maziliauskienės, pagalbos sistema yra sukurta ir tobulinama. Reaguojantys ekipažai privalo turėti apnuodijimo narkotikais greito nustatymo testus, nustatant apsvaiginimą Lietuvoje dirba 5 medicinos įstaigos. Siekiama, kad su nukentėjusiu asmeniu bendrautų tos pačios lyties specialistai. Taip pat buvo pažymėta koordinuoto bendradarbiavimo ir bendrų mokymų svarba, siekiant koordinuotos, nukentėjusiajam draugiškos reakcijos.

Posėdžio metu įvardinta, kad latentiškumo problema yra viena esminių, siekiant įvertinti svaiginimo prievartavimo narkotikais tendencijas, nusikaltusius asmenis patraukti atsakomybėn ir užkardyti šį reiškinį. Todėl būtina šviesti jaunus žmones, kaip apsisaugoti nuo užslėptų narkotinių „vaišių“, kaip reaguoti naktinio pasilinksminimo vietoje pasijutus neįprastai, kaip reaguoti pastebėjus keistai besielgiantį vakarėlio bičiulį. Lietuvos žmogaus teisių centro atstovė Monika Galiukaitė-Danisevičienė atkreipė dėmesį į visuomenės ir žiniasklaidos ugdymo poreikį siekiant vengti  nukentėjusį asmenį kaltinančių žinučių, tokių, kaip „ko ten ėjai“, „nereikėjo gerti“, „gal apsirenk padoriau“, straipsniuose ir antraštėse neigiamo nukentėjusiojo stigmatizavimo: „Išprievartauta buvusi neblaivi nepilnametė.“ Tokia forma pateikta informacija neprisideda prie nukentėjusiųjų skatinimo kalbėti, tuo pačiu nusikalstamų veikų išaiškinamumo ir reiškinio užkardymo.

Komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, palaikydamas saugios naktinio gyvenimo kultūros kūrimą, pasiūlė Komitetui kreiptis į Sveikatos apsaugos, Vidaus reikalų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijas ir pasidalinti Komiteto pozicija, kad informacinės kampanijos, specializuota kompleksinė pagalba, tarpinstitucinis bendradarbiavimas ir žiniasklaidos vaidmuo – svarbūs veiksniai užkardant pakartotinę viktimizaciją ir mažinant nuodijimo prievartavimo narkotikais ir seksualinių nusikaltimų latentiškumą bei siekiant šių veikų užkardymo. 

 

Informaciją apie svaiginimą prievartavimo narkotikais galima rasti ČIA.

Jei norisi pasidalinti patirtimi anonimiškai ir sulaukti palaikančios pagalbos, tai galima padaryti ČIA.

VšĮ „Ribologija“ siūlo galimybę istoriją papasakoti ir gauti informacijos apie galimą pagalbą kreipiantis el. paštu [email protected].

Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras teikia nemokamą informacinę pagalbą asmenims, nukentėjusiems nuo seksualinio smurto ar su jais dirbantiems specialistams. Pagalba teikiama telefonu 8 661 69 990 (IV nuo 15 iki 17 val.).

 

Parengė ir daugiau informacijos suteiks

Seimo Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Lukšienė, el. p. [email protected]

         

   Naujausi pakeitimai - 2023-10-25 16:32
   Monika Kutkaitytė