Susitikime su Kazachstano Respublikos ambasadoriumi Viktoru Temirbajevu pristatyti šalies politiniai pertvarkymai
2022 m. kovo 21 d. pranešimas žiniasklaidai
Kazachstano Respublikos ambasadorius Viktoras Temirbajevas susitikime su Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Kazachstano Respublika grupės nariais, Kazachstano garbės konsulais, verslo atstovais pristatė Kazachstano Respublikos prezidento Kasimo Žomarto Tokajevo kreipimąsi į Kazachstano žmones „Naujasis Kazachstanas: atsinaujinimo ir modernizavimo kelias“.
Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Kazachstano Respublika grupės nuotrauka
Pristatydamas Prezidento kreipimąsi ambasadorius informavo, kad kreipimesi ypatingas dėmesys skiriamas valstybės demokratizavimui. Sausio įvykiai Kazachstane parodė, kad šaliai reikia politinių, socialinių ir ekonominių reformų, todėl numatomi svarbūs pertvarkymai valstybės politinės valdžios struktūroje ir teisinėje sistemoje.
Kokius pokyčius numatoma įgyvendinti?
Ambasadorius informavo, kad pirmiausiai bus daromi žingsniai pereinant nuo stipriai išreikštos prezidentinės valstybės valdymo formos prie parlamentinės. Todėl bus nuosekliai mažinamos prezidento galios ir gerokai stiprinamas parlamento vaidmuo. Prezidentas siūlo sukurti galimybes rinkimuose į parlamentą dalyvauti ir nepartiniams asmenims. Vietoj proporcinės rinkimų sistemos ketinama naudoti mišrią: parlamento (Mažiliso) sudėtį sudarys 70 proc. proporcingai ir 30 proc. mažoritariniu principu išrinktų parlamentarų. Taip pat mišri rinkimų sistema bus įvesta respublikinės reikšmės regionų ir miestų savivaldybių tarybų (maslikhatų) rinkimuose.
Susitikimo metu Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Kazachstano Respublika grupės pirmininkas Edmundas Pupinis pasveikino Kazachstano valstybės vadovo kreipimesi išsakytas iniciatyvas. „Sveikinu siekį imtis svarbių reformų. Tikiuosi, pakyčiai, susiję su numatomais visuomenės demokratizacijos procesais Kazachstane kuriant daugiapartinę sistemą, tobulinant savo demokratinius procesus, įgyvendins pasaulinėse demokratijose patikrintus pavyzdžius. Demokratizacijos procesas yra ilgas ir sunkus, tačiau kartu ir labai prasmingas kelias“, – susitikimo metu teigė parlamentaras.
Kazachstane taip pat numatoma stiprinti vietos savivaldos institucijų funkcijas, didelis dėmesys bus skiriamas partinės sistemos plėtros galimybių didinimui. Siūloma ir esmės supaprastinti partijų registracijos procedūras, o partijos registracijos slenkstį sumažinti keturis kartus – nuo 20 iki 5 tūkstančių narių.
Siekiant įgyvendinti teisės viršenybės Kazachstane principus, numatomi pokyčiai ir teismų sistemoje. Nuo praktikos, kai teisės normos aiškinamos Konstitucinėje taryboje, pereinama prie daugelyje pasaulio šalių taikomos Konstitucinio Teismo praktikos, į kurį gali kreiptis kiekvienas šalies pilietis. Prezidento kreipimesi kartu didelis dėmesys buvo skiriamas nepriklausomos žiniasklaidos ir visuomeninių organizacijų stiprinimui, ekonominiam vystymuisi ir ekonominio saugumo stiprinimui, nacionalinės valiutos stabilumo didinimui.
Susitikimo metu taip pat aptarti ir dvišaliai Lietuvos ir Kazachstano santykiai. Ambasadorius V. Temirbajevas pasidžiaugė, kad santykiai tarp Lietuvos ir Kazachstano ir toliau vystomi sėkmingai: „Lietuva ir Kazachstanas palaiko labai aktyvius ir dinamiškus prekybos ryšius. Pernai dvišalė prekyba augo beveik 50 proc. ir pasiekė 1,47 mlrd. eurų apyvartą. Mes matome tolesnį augimo potencialą inžinerijos, tekstilės, maisto perdirbimo ir metalo gaminių srityse, susisiekimo ir logistikos srityse.“
Klabėdamas apie tarpvalstybinius Lietuvos ir Kazachstano santykius, E. Pupinis akcentavo ilgus metus trunkantį bendradarbiavimą ir šalių pagalbą užpultai Ukrainai. ,,Džiaugiamės, kad mūsų šalys palaiko tradiciškai draugiškus, labai gerus politinius ir ekonominius santykius tiek bendradarbiaujant tarptautinėse organizacijose, tiek dvišaliu pagrindu prekybos, transporto, turizmo, sveikatos apsaugos, kultūros ir kitose abipusiai dominančiose srityse. Remiame Kazachstano ir Europos Sąjungos (ES) santykių plėtrą, o Lietuva pasirengusi pasidalyti savo patirtimi su Kazachstanu įgyvendinant ES ir Kazachstano Tvirtesnės partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimą. Norėtume paskatinti Kazachstaną panaudoti Lietuvos žinias ES techninės pagalbos ir informacijos mainų programos, žaliosios pertvarkos, skaitmeninimo ir duomenų technologijos, muitinės, pasienio kontrolės, veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybos srityse. Taip pat noriu pasidžiaugti, kad mūsų šalys visapusiškai remia pastangas siekiant išspręsti konfliktą Ukrainoje ir teikia jai humanitarinę pagalbą“, – susitikimo metu teigė Seimo narys.
Kazachstano prezidento pristatytoms reformoms įgyvendinti iki šių metų pabaigos Kazachstane ketinama priimti apie 30 Konstitucijos ir 20 įstatymų pakeitimų.
Daugiau informacijos:
Seimo kanceliarijos Tarptautinių ryšių skyriaus patarėja
Selija Levin
Tel. (8 5) 239 6216
El. p. [email protected]
Monika Kutkaitytė