Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Felicijos Bortkevičienės kalbos premija

Felicijos Bortkevičienės kalbos premija

Žodžio laisvės gynėjos, labdaros organizatorės Felicijos Bortkevičienės (1873–1945) atminimą įamžinanti premija įsteigta 2004 m. Premija kasmet skiriama už reikšmingą lituanistinę veiklą Lietuvos ir užsienio šalių piliečiams, organizacijoms ar institucijoms.

 

Premiją liudijantis apdovanojimas-skulptorės D.Matulaitės sukurta „Vyturio“ statulėlė

 

Premija gali būti skiriama, jeigu pretendentas atitinka ne mažiau kaip du iš nurodytų kriterijų, tačiau šeštasis kriterijus yra privalomas (lituanistinės veiklos atlikimas neatlygintinai).

Pretendentų kandidatūras turi teisę siūlyti fiziniai ir Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka įregistruoti juridiniai asmenys.

Kalbos premiją konkurso būdu skiria Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija.

Premijos laureatas skelbiamas Gegužės 7-ąją, minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, o premija įteikiama gruodžio mėnesį, minint Didžiojo Vilniaus Seimo sukaktį, per iškilmingą Kalbos vakarą, kuris vyksta įvairiose Vilniaus salėse – Operos ir baleto teatre, Filharmonijoje, Kongresų rūmuose, Valdovų rūmuose.

 

Felicijos Bortkevičienės kalbos premijos lauretai:

 

Kalbos premijos laureatė – Donata Linčiuvienė 

 

• 2021 metais  Kalbos premija skirta redaktorei, vertėjai, tekstologei Donatai Linčiuvienei – už ilgamečius neeilinius darbus lituanistikos baruose, už pastangas skatinti gražios ir taisyklingos lietuvių kalbos vartojimą ir už visuomenei reikšmingų darbų atlikimą bei rūpinimąsi lituanistiniu paveldu.

• 2020 metais Kalbos premija skirta iškiliam lietuvių kalbininkui doc. dr. Aldonui Juozapui Pupkiui. Kalbos premija skirta už viso gyvenimo nuopelnus – reikšmingą indėlį į lietuvių kalbos norminimą, visuomenės švietimą ir lietuvių kalbotyros istorijos puslapių įamžinimą ateities kartoms.

• 2019 m. Punsko Kovo 11-osios licėjus – už lietuvių kultūros plėtrai ir visuomenės pažangai svarbių lituanistikos projektų įgyvendinimą, rūpinimąsi lituanistiniu paveldu ir jo sklaida, už aktyvią lituanistinę veiklą užsienyje.

 

 

• 2018 m. Elena Bradūnaitė-Aglinskienė – už rūpinimąsi lituanistiniu paveldu ir jo sklaida Lietuvoje ir užsienyje.

• 2017 m. Aleksas Bartnikas – už ilgametį lituanistikos, etnokultūros ir lietuvių kalbos mokymo plėtojimą Karaliaučiaus srityje.

• 2016 m. Lionginas Pažūsis – už lietuvių kalbos vartojimo viešajame gyvenime puoselėjimą ir skatinimą, akademinio lietuvių kalbos diskurso plėtrą, lietuvių kalbos akademinių darbų vertimą į anglų kalbą ir lietuvių poezijos sklaidą anglų kalba.

• 2015 m. Benjaminas Kondratas – už literatūrinės kraštotyros inicijavimą ir plėtojimą.

 

Kalbos premijos laureatė Janina Mateikienė ir komisijos pirmininkė Irena Degutienė

 

• 2014 m. Romas Kaunietis – už Lietuvos laisvės kovų dalyvių lituanistinio garso ir vaizdo archyvo sukūrimą. Janina Mateikienė – už išskirtinį dėmesį taisyklingos kalbos vartojimui žiniasklaidos pranešimuose ir savanorystės veiklą tarp neįgalių žmonių.

• 2013 m. Gintautas Grigas – už visavertį taisyklingos lietuvių kalbos taikymą visose kompiuterinėse priemonėse ir plačiausiai naudojamų kompiuterinių programų lietuvinimą.

• 2012 m. Aldona Treija – už labdaringus darbus telkiant visuomenę lietuvių kalbai ir lituanistikai puoselėti Rygos lietuvių mokykloje.

• 2011 m. Albina Saladūnaitė – už Gabrielės Petkevičaitės-Bitės idėjų sklaidą Aukštaitijoje ir rašytojos dvasinio paveldo plėtojimą.

• 2010 m. Vanda Kazanskienė – už aktyvią visuomeninę veiklą telkiant Sankt Peterburgo lietuvių bendruomenę ir rengiant šeštadieninius lietuvių kalbos mokymus, už lituanistikos ir baltistikos tyrimų plėtojimą Rusijos Federacijoje.

• 2009 m. Vaclovas Aliulis – už aktyvią labdaringą visuomeninę veiklą atgimimo priešaušriu ir jo laikotarpiu, katalikiškos periodikos organizavimą, kūrybingą, moksliškai grįstą publicistiką, liturginės lietuvių kalbos kūrimą ir diegimą, socialinio ir humanitarinio lietuvių kalbos žodyno brandinimą, jo sintaksės tobulinimą.

• 2008 m. Albinas Kentra – už naujausių laikų lituanistikos archyvo kūrimą, paveldo puoselėjimą.

• 2007 m. Jonas Ohmanas – už aktyvią veiklą skatinant ir plėtojant lituanistikos tyrinėjimus užsienyje.

• 2006 m. Regina Koženiauskienė, Liudas Subačius.

• 2005 m. Malgožata Kasner, Stasys Keinys.

 

Kalbos premijos laureatę D. V. Užpelkienę sveikina Česlovas Juršėnas

 

• 2004 m. Violeta Bakutienė, Dalia Vladislava Užpelkienė, Vladas Žukas.