Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Parodos ir leidiniai



Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Bronislovas Genzelis. Gimęs vieną dieną su LietuvaLietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui – su dėkingumu, pagarba ir šypsenaUkrainos fotografų Konstantino ir Vlados Liberovų paroda „Jie gina mus“Olgos Posaškovos ir Martyno Ambrazo fotografijų paroda „4.5.0. – все спокійно“ Virtuali knygų paroda Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms paminėtiV. P. Andriukaičio šeimos archyve – svarbiausių XX ir XXI amžių Lietuvos įvykių atspindžiai2020 metų Laisvės premijos laureatė – Baltarusijos demokratinė opozicijaLietuvos Respublikos Konstitucija: nuo idėjos iki priėmimoPRISIEKĘ NESITRAUKTI: Lietuvos laikysena 1991 m. sovietų agresijos akivaizdojeKovo 11-osios Akto įtvirtinimo kelias pirmaisiais atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės metaisKovo 11-oji ir jos atgarsiaiVasario 16-oji - Lietuvos valstybės atkūrimo diena JIE PASIRINKO LAISVĘ… Medininkų tragedijai atminti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Liudvikui Sauliui Razmai – 85 (LVNA paroda)Virtuali knygų paroda „Kovo 11-osios atgarsiai leidiniuose ir poezijoje“„Atgimimo diena: 1991 m. kovo 11-oji“ – paroda apie pirmąją Kovo 11-osios šventę1991 m. sausio 13-oji: plakatai, menantys kovą už laisvę1991 metų sausis–vasaris: nuo kruvinos agresijos link tarptautinio pripažinimoDEMOKRATIJOS KELIU: Kaziui Griniui – 150 (PDF)Sausio 13-oji gyva atmintyjeLietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Česlovas Vytautas Stankevičius: „Tarnauti ir dirbti Lietuvai“Moksleivių nuotraukų konkurso „Kaip aš švenčiu mūsų laisvę?“ nugalėtojų darbų paroda Steigiamojo Seimo narių autografų albumas – mintys ir palinkėjimai LietuvaiAtkurtos Lietuvos Nepriklausomybės pripažinimui ir diplomatinių santykių atnaujinimui – 20Kalėdiniai ir naujametiniai atvirukai

1991 m. sausio 13-oji: plakatai, menantys kovą už laisvę

Apie parodą

1991 m. sausio mėn. pradžioje jausdami kylančią grėsmę prie Lietuvos Respublikos parlamento pastato pradėjo rinktis beginkliai žmonės. Ankstų sausio 13-osios rytą pradėtos statyti barikados – parlamento gynėjai tvėrė kelių metrų aukščio armatūros, vielų ir gelžbetoninių blokų apsauginę sieną. Žmonės prie parlamento budėjo ištisomis paromis su vėliavomis, šūkiais, giesmėmis ir plakatais.

 

Po sausio 13-osios pradėtos statyti barikados tapo vieta, kur buvo kabinami ir prisegami plakatai, karikatūros, atsišaukimai. Ilgainiui jų daugėjo ir įvairovė didėjo – greta kelių dešimčių metrų religinio turinio juostos kabėjo savadarbiai patriotinio turinio transparantai. Ant faneros, kartono lakštų, paprastų mokyklinių dailės sąsiuvinių lapų ar tiesiog ant betoninių plokščių piešiniais reikštos visuomenę užplūdusios emocijos. Čia buvo galima perskaityti nuoširdžias savos kūrybos eiles, pamatyti ironijos kupiną SSRS politinių ir karinių vadovų karikatūrų koliažą ar dar kartą prisiminti Lietuvos okupacijos ir Nepriklausomybės atkūrimo datas. Daugelyje jų reikšta parama Aukščiausiajai Tarybai ir Lietuvos valstybės nepriklausomybei.

 

Tokie plakatai tapo susikaupusių emocijų raiškos forma, drąsinančia parlamento gynėjus ir jų palaikyti susirinkusią visuomenę. Jie neretai atsidurdavo Lietuvos ir užsienio žiniasklaidos priemonių televizijos operatorių ar fotografų objektyvuose. Reportažai ir nuotraukos taikliai perduodavo Lietuvoje tvyrančias emocijas pasaulio bendruomenei – vertimo į užsienio kalbas nereikėjo.

 

Tai buvo Lietuvos visuomenės protesto išraiškos forma prieš sovietų politikų ir karinių organizacijų veiksmus. Laisvas žodis, spauda, plakatai tapo neginkluotu atsaku į agresiją. O dar kurį laiką prie ir aplink Aukščiausiosios Tarybos pastatą likusios barikados liudijo nesenos praeities įvykius, žmonių siekius, viltis ir emocijas.

 

Šešiolika iš gausybės 1991 metais Lietuvos žmonių pieštų, klijuotų ir karpytų plakatų skaitmeninių atvaizdų su Seimu maloniai sutiko pasidalyti Lietuvos nacionalinis muziejus. Tai originalus, emocionalus vizualinis šaltinis, menantis trisdešimties metų senumo įvykius.