Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Parodos parlamentarizmo istorijos temomis

BALYS GAJAUSKAS – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras

Apie parodą „Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras BALYS GAJAUSKAS (1926–2017)“

Tarp šimto dvidešimt keturių Aukščiausiosios Tarybos deputatų, balsavusių už Aktą „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Balys Gajauskas neabejotinai yra išskirtinė asmenybė – antisovietinio pasipriešinimo dalyvis, ilgiausiai iš visų Lietuvos, o gal ir visos Sovietų Sąjungos politinių kalinių, net 37-erius metus, kalintas Sovietų Sąjungos kalėjimuose, lageriuose ir tremtyje. Pasak Rusijos disidento ir žurnalisto Michailo Cheifeco, „Balys Gajauskas – pasaulinis kalėjimų rekordininkas.“

Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Balys Gajauskas 
Vilnius, 1990 m. | Fotografas Rimgaudas Januševičius 
Balio Gajausko šeimos archyvas 

Pirmą kartą nuteistas 1948 m., kai jam buvo vos 22 metai, į laisvę galutinai išleistas jau 1988-aisiais – Atgimimo – metais, sulaukęs 62-jų. Okupuotoje Lietuvoje jis buvo žinomas iš lietuvių pogrindžio leidinių „Aušra“, „Lietuvos katalikų bažnyčios kronika“ straipsnių ir „Amerikos balso“ reportažų apie Lietuvos politinius kalinius. Tuo tarpu laisvajame Vakarų pasaulyje Balio Gajausko likimas buvo gerai žinomas. Jo vardą dažnai kartodavo laisvojo pasaulio radijo stotys, jo kalinimo istorija plačiai pasakota Jungtinių Amerikos Valstijų ir Kanados lietuvių periodiniuose lediniuose. Aktyvios JAV lietuvių išeivės bendrapavardės Bronės Gajauskienės dėka Balio Gajausko likimas tapo žinomas pasaulio galingiesiems. Dar 1978 m. kovo 15 d. Belgijos advokatas Vincentas van der Bošas kreipėsi į Sovietų Sąjungos ambasadorių Briuselyje, norėdamas ginti Balį Gajauską teisme, tačiau leidimo negavo. Bronės Gajauskienės laiškai dvasininkams, politikams, ministrams, senatoriams, ambasadoriams, garsioms sporto žvaigždėms davė vaisių – 1979 m. raštą Kremliui dėl Balio Gajausko išlaisvinimo pasirašė 170 Jungtinių Amerikos Valstijų Kongreso narių ir 35 senatoriai. Paramos Baliui Gajauskui sulaukta iš Vokietijos, Olandijos, ypač Prancūzijos, „Amnesty international“ grupių, Jungtinės Karalystės parlamento narių. Tais pačiais 1979 m. Jungtinių Amerikos Valstijų Kongreso Europos saugumo ir bendradarbiavimo komisija kartu su kitais disidentais pasiūlė Balį Gajauską kandidatu Nobelio taikos premijai gauti.

Tremiamojo Balio Gajausko asmens tapatybės pažymėjimas Nr. 8730
Šiuo pažymėjimu tvirtinama, kad 1978 m. balandžio 14 d. teismo sprendimu Baliui Gajauskui skirta 5 metų tremtis Čiumikano mst. Chabarovsko krašte nuo 1987 m. balandžio 20 d. iki 1991 m. gruodžio 31 d.
Čiumikanas, Chabarovsko kraštas, Rusijos SFSR,
1987 m. balandžio mėn.
Balio Gajausko šeimos archyvas
Konclageryje rašyto Balio Gajausko straipsnio rankraščio fragmentas 
Sosnovkos lageris, Mordovijos ASSR, 1979 m.
Balio Gajausko šeimos archyvas

Rašiusieji ir kalbėjusieji apie Balį Gajauską ir jo veiklą galbūt ne iki galo atskleidė dar vieną, atrodytų politiniam kaliniui nebūdingą asmenybės savybę – ypatingą ryšį su šeima, tiksliau su dviem svarbiausiomis jo gyvenimo moterimis – motina Adele ir žmona Irena. Be jų pagalbos ir palaikymo Balio Gajausko likimas, matyt, būtų buvęs kitoks. Kaip ir daugelio laisvės kovotojų motinų, Balio Gajausko mama sunkiai išgyveno sūnaus kalinimą lageriuose, tačiau puikiai suprato šios aukos svarbą, rūpinosi juo, lankė lageriuose. Motiniškos atidos ir rūpesčio kupinas jos priešmirtinis laiškas sūnui, kurį Balys Gajauskas perskaitė po jos mirties. Matyt, neatsitiktinai per tuos keletą laisvės „didžiojoje zonoje“ metų, 1973–1977 m., likimas Balį Gajauską suvedė su būsima žmona, medike Irena Dumbryte – ypatingo charakterio moterimi, kuri drįso rizikuoti ir priimti sprendimą tekėti už lageryje kalinčio politinio kalinio, kartu aukotis už Lietuvos laisvę ir 10 metų laukti vyro išlaisvinimo. Rizikuodama savo laisve, asmeninių pasimatymų lageryje metu Irena aprūpindavo vyrą medicininiu popieriumi straipsniams rašyti, ryždavosi iš lagerio į laisvę išnešti Balio Gajausko slapta rašytus straipsnius, kurie netrukus Rusijos disidentų dėka pakliūdavo į Vakarus ir Balio Gajausko vardu buvo publikuojami užsienio spaudoje. Tai buvo bendra Balio Gajausko ir jo žmonos Irenos kova su Sovietų Sąjungos represine mašina. Simboliška, kad Balio Gajausko, jo žmonos Irenos ir motinos Adelės žemiškasis gyvenimo kelias juos suvedė į Amžinybę bendrame šeimos kape kukliose Kauno miesto Seniavos kapinėse.

Demokratiniuose rinkimuose į Lietuvos Respublikos Aukščiausiąją Tarybą Balį Gajauską iškėlė Plungės rajono Sąjūdžio žmonės. 1990 m. kovo 8 d. pakartotiniame balsavime, arba antrajame rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą ture, Plungės rinkimų apygardoje Nr. 71 Balys Gajauskas buvo išrinktas deputatu ir 1990 m. kovo 11 d. balsavo už Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Aktą „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“. Tą dieną jam buvo 64 metai.

Asmeninį santykį su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. kovo 11-ąją įvykiu Balys Gajauskas įvertino taip: Lietuva, praradusi nepriklausomybę 1940 metais, tuoj pradėjo kovą dėl laisvės. Prasidėjo ilgas ir skausmingas tautos kelias, kuriuo ėjome 50 metų. Kiekvieni tiek bolševikinės, tiek hitlerinės okupacijos metai buvo kruvini. Tačiau laisvės troškimas negeso, o silpnėjant bolševikinei imperijai jis didėjo. Daliai tautos į laisvę teko eiti per trėmimus, kalėjimus, konclagerius. Tuo keliu aš ėjau 37 metus. Ėjau, kol 1990 metais kovo 11-ąją buvo perskaityti Vilniuje, Aukščiausiojoje Taryboje, Lietuvos valstybės atstatymo akto žodžiai: „… nuo šiol Lietuva yra nepriklausoma valstybė“ ir iškilo mūsų Seime Lietuvos valstybės herbas, mano gyvenimo ir kovos tikslas buvo pasiektas.

Parodoje, skirtoje Balio Gajausko 95-osioms gimimo metinėms paminėti, vizualiniu pasakojimu pristatytas Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro gyvenimo kelias, šeimos ir giminės istorija, 37 metus trukęs kalinimas sovietų lageriuose, laisvojo pasaulio parama ir palaikymas, išlaisvinimas ir viešnagė Jungtinėse Amerikos Valstijose 1989 m., darbas Lietuvos Respublikos Aukščiausiojoje Taryboje ir Lietuvos Respublikos Seime 1992–1996 metais.

Parodoje eksponuojamos nuotraukos saugomos Lietuvos Respublikos Seimo archyve, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos archyve, Lietuvos centriniame valstybės archyve, Lietuvos ypatingajame archyve, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubo archyve. Didžiąją dalį parodoje eksponuojamų fotografijų sudaro Balio Gajausko šeimos archyvo nuotraukos, daugelis jų pristatomos pirmą kartą. Taip pat parodoje eksponuojamos nuotraukos iš fotografų Andriaus Petrulevičiaus, Romualdo Požerskio asmeninių archyvų. Fotografijų autoriai: Vladas Bacevičius, Aušra Bagdonavičius, Džoja Gunda Barysaitė, Romualdas Damulis, Larisa Dmuchovskaja, Irena Gajauskienė, Alfredas Girdziušas, Rimgaudas Januševičius, Vilius Jasinevičius, Jonas Juknevičius, Viktoras Kapočius, Kristina Paulauskaitė, Andrius Petrulevičius, Romualdas Požerskis, Romas Nelsas, Jonas Tamulaitis, Audronius Žygevičius. Parodos rengėjai širdingai dėkoja visiems už pagalbą rengiant šią parodą.

 

 

Parodą parengė – Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija.

Parodos koncepcijos ir tekstų autorius – Žydrūnas Mačiukas, nuotraukų redaktorius Andrius Petrulevičius, dizainerė Neringa Motiejūnaitė-Lilienė, tekstų redaktorės Jurgita Kelpšienė ir Regina Narutienė.

 

Parodos partneriai:

Lietuvos centrinis valstybės archyvas

Lietuvos ypatingasis archyvas

Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubas

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos archyvas

 

Paroda pristatyta 2021 m. kovo 12 d., ją sudaro 12 kilnojamų stendų, kurių dydis 100x70 cm, norėdami pasiskolinti parodą rašykite el. paštu [email protected]

 

Paroda „Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras BALYS GAJAUSKAS (1926–2017)“ eksponuota:

2021 m. kovo 12 d. – 2021 m. kovo 29 d. – Seimo Lietuvos laisvės gynėjų galerijoje;

2021 m. gegužės 27 d. – 2021 m. birželio 25 d. – Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Kauno skyriuje;

2021 m. birželio 25 d. – 2021 m. rugsėjo 30 d. – Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje; 

2022 m. sausio 2 d. – 2022 m. kovo 1 d. – Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga Kauno karininkų ramovėje;

2022 m. kovo 3 d. – 2022 m. gruodžio 31 d. – Žemaičių dailės muziejuje;

2023 m. vasario 1 d. – 2023 m. kovo 31 d. – Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje.