Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Parodos ir leidiniai



Lietuvos kelias į NATO ir Europos Sąjungą – tai kelias į ateitįLietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Bronislovas Genzelis. Gimęs vieną dieną su LietuvaLietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui – su dėkingumu, pagarba ir šypsenaUkrainos fotografų Konstantino ir Vlados Liberovų paroda „Jie gina mus“Olgos Posaškovos ir Martyno Ambrazo fotografijų paroda „4.5.0. – все спокійно“ Virtuali knygų paroda Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms paminėtiV. P. Andriukaičio šeimos archyve – svarbiausių XX ir XXI amžių Lietuvos įvykių atspindžiai2020 metų Laisvės premijos laureatė – Baltarusijos demokratinė opozicijaLietuvos Respublikos Konstitucija: nuo idėjos iki priėmimoPRISIEKĘ NESITRAUKTI: Lietuvos laikysena 1991 m. sovietų agresijos akivaizdojeKovo 11-osios Akto įtvirtinimo kelias pirmaisiais atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės metaisKovo 11-oji ir jos atgarsiaiVasario 16-oji - Lietuvos valstybės atkūrimo diena JIE PASIRINKO LAISVĘ… Medininkų tragedijai atminti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Liudvikui Sauliui Razmai – 85 (LVNA paroda)Virtuali knygų paroda „Kovo 11-osios atgarsiai leidiniuose ir poezijoje“„Atgimimo diena: 1991 m. kovo 11-oji“ – paroda apie pirmąją Kovo 11-osios šventę1991 m. sausio 13-oji: plakatai, menantys kovą už laisvę1991 metų sausis–vasaris: nuo kruvinos agresijos link tarptautinio pripažinimoDEMOKRATIJOS KELIU: Kaziui Griniui – 150 (PDF)Sausio 13-oji gyva atmintyjeLietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Česlovas Vytautas Stankevičius: „Tarnauti ir dirbti Lietuvai“Moksleivių nuotraukų konkurso „Kaip aš švenčiu mūsų laisvę?“ nugalėtojų darbų paroda Steigiamojo Seimo narių autografų albumas – mintys ir palinkėjimai LietuvaiAtkurtos Lietuvos Nepriklausomybės pripažinimui ir diplomatinių santykių atnaujinimui – 20Kalėdiniai ir naujametiniai atvirukai

JIE PASIRINKO LAISVĘ… Medininkų tragedijai atminti

Virtuali paroda, skirta Medininkų tragedijos 30-osioms metinėms paminėti

 

Artėjant Medininkų tragedijos 30-osioms metinėms, Lietuvos Respublikos Seimo skaitykla parengė virtualią parodą, skirtą šiai tragiškai sukakčiai pažymėti. 

1991 metų liepos 31-ąją Medininkų pasienio poste prie sienos su Baltarusija sovietų omonininkai nužudė septynis Lietuvos pareigūnus – Mindaugą Balavaką, Algimantą Juozaką, Juozą Janonį, Algirdą Kazlauską, Antaną Musteikį, Stanislovą Orlavičių bei Ričardą Rabavičių, mirusį po kelių dienų. 

Vienintelis išgyvenęs Medininkų žudynių liudininkas – ¬Tomas Šernas. Net praėjus 30 metų, jis dar nenoriai kalba apie tragiškus tos nakties įvykius, kaip pats sako, praeitis – per daug skaudi. Tačiau į ją belieka žiūrėti filosofiškai. 

„Žmogui labai svarbu – kaip būti, dėl ko būti. Tie pareigūnai, kurie žuvo Medininkuose, pasirinko, kaip būti. Jie pasirinko laisvę. Jie pasirinko nesaugumą. Nebuvo aišku, kaip baigsis mūsų darbas. Kiekviena para atnešdavo kažką grėsminga ir nauja. Daug žmonių taip buvo pasirinkę – laisvę, savigarbą, tačiau jie Apvaizdos dėka liko gyvi, jie nežuvo“, – sako T. Šernas.

Medininkų žudynėms atminti skirtoje virtualioje parodoje ši tragedija atspindima kiek kitaip, nei įprasta: be smurtinių vaizdų, o pasitelkiant šaltinių įvairovę. Paroda simboliškai pradedama Medininkų memorialu ir žuvusiųjų nuotraukomis, pristatomas bendras to meto kontekstas, vėliau – pati Medininkų tragedija, Tomo Šerno liudijimų ir minčių, vėliau pateikiami žymių politikų atsiminimai, pasvarstymai, publicistika ir baigiama žuvusiųjų atminimo įamžinimu. Iš viso virtualioje parodoje eksponuojama 70 dokumentų.

Už konsultacijas ir pagalbą rengiant parodą parodos organizatoriai dėkoja Tomui Šernui bei Muitinės muziejaus muziejininkui Mindaugui Semėnui. Taip pat ačiū nacionalinei M. Mažvydo bibliotekai už Vytauto Landsbergio kolekcijos medžiagą.  
 

Parengė 
Bendrosios ir bibliografinės informacijos skyriaus vyriausioji specialistė
Audronė Svėrienė, tel. (8 5) 239 6995, el. p. [email protected]