Seimo narių Lino Slušnio ir Jurgitos Sejonienės pranešimas: „Mes girdime medikų priekaištus dėl netinkamai organizuojamos sveikatos priežiūros specialistų kvalifikacijos tobulinimo tvarkos“
2021 m. vasario 24 d. pranešimas žiniasklaidai
Medicinos praktikos įstatyme yra įtvirtinta nuostata, kad sveikatos priežiūros specialisto pareiga yra tobulinti savo profesinę kvalifikaciją, tačiau medikai kvalifikacijos kėlimo procesu yra nepatenkinti. Viešumoje pasirodžiusiais medikų pasisakymais susirūpino buvę gydytojai, Seimo nariai – Jurgita Sejonienė ir Linas Slušnys.
„Medikai pabrėžia, kad kvalifikacijos kėlimo užtikrinimas ir sąlygos neatitinka jų lūkesčių – už tikrai aukštos kokybės kursus, seminarus, konferencijas jie yra priversti mokėti iš savo kišenės, o juose dalyvauti dažnai gali tik savo atostogų sąskaita. Kvalifikacija, jos išlaikymas ir kėlimas pirmiausiai turėtų būti valstybės interesas, nes tai yra būtina paslaugų kokybės sąlyga. Ne kartą pati esu pasisakiusi, kad privalomi kursai turėtų būti, bet jie turi atitikti kelias sąlygas. Pirma, privalomi kursai negali būti mokami. Antra, būtina užtikrinti ir kontroliuoti jų kokybę. Trečia, kursai negali būti universalūs. Neįsivaizduoju, kaip galima pakelti anesteziologo-reanimatologo kvalifikaciją mokant jį gaivinimo pagrindų ar antibiotikoterapijos pagrindų celiulito atveju. Pati buvau ir vis dar tebesu radiologė. Nemanau, kad, mokėdama racionaliai skirti antibiotikus, būčiau labiau kvalifikuota. Aš jų tiesiog neskiriu. Taigi, kursai privalo būti adaptuoti konkrečios specialybės sveikatos priežiūros darbuotojui, kad jo kvalifikacija realiai tobulėtų“, – teigia Seimo narė J. Sejonienė.
Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Olga Posaškova)
„Bet kokia paslauga, jeigu už ją imami pinigai, turi turėti lygiai tokius pat keliamus aukštus kvalifikacinius reikalavimus, kaip ir medikams keliami reikalavimai. Absurdas, kuomet profesionalus medikas, turėdamas ilgametę patirtį, turi susimokėti už kursus, kurie tik gaišina jų laiką ir neduoda jokios pridėtinės vertės jų tolesnei praktinei veiklai. Medikų bendruomenėms ir asociacijoms turi būti sudarytos sąlygos pačioms priimti sprendimus dėl kursų pobūdžio. Valstybė ne visuomet spėja taip greitai reaguoti į naujoves, kaip tai gali padaryti patys medikai. Mūsų užduotis – sukurti sistemą, kuri rodytų mūsų pasitikėjimą savo specialistais ir jų gebėjimu kelti kvalifikaciją“, – akcentuoja buvęs vaikų psichiatras L. Slušnys.
Buvusiais kolegomis susirūpinę Seimo nariai planuoja teisės aktų, reglamentuojančių medikų kvalifikacijos tobulinimo tvarką, peržiūrą, siekiant koreguoti ją pagal medikų bendruomenės lūkesčius.
Daugiau informacijos:
Seimo nario Lino Slušnio patarėja
Glorija Trabšaitė
Mob. 8 678 09 243
El. p. [email protected]
Monika Kutkaitytė