2019 m. sausio 15 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimas nusprendė pradėti svarstyti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų projektą Nr. XIIIP-3135, kuriuo siekiama patobulinti šiuo metu galiojančią vaiko teisių apsaugą užtikrinančių priemonių sistemą. Pasak projektą teikiančio Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio, vaiko teisių apsaugos ir įgyvendinimo sistemą siūloma tobulinti reglamentuojant, kad vaiko paėmimas iš tėvų yra kraštutinė vaiko teisių apsaugos priemonė, įstatymo lygmenyje nustatant jos taikymo pagrindus, sąlygas ir tvarką.
„Suvokiant, kad geriausiai vaiko interesus užtikrina buvimas šeimoje, yra siekiama užtikrinti, kad pirmiausia pagalba vaiko šeimai vyktų neatskiriant jo nuo šeimos. Tik tais atvejais, kada pagalba, išlaikant vaiką šeimoje, tampa neįmanoma, vaikas būtų paimamas“, – sakė R. Karbauskis. Pasak jo, projekte yra pateikiamas baigtinis atvejų sąrašas, kada galimas vaiko paėmimas iš įstatyminių atstovų.
Įstatyme siūloma įtvirtinti Europos Žmogaus Teisių Konvencijoje reglamentuotą ir Europos Žmogaus Teisių Teismo praktikoje taikomą proporcingumo principą.
Siūloma aiškiai nustatyti, kad intervencija į šeimos privatų gyvenimą yra galima tik būtinojo reikalingumo atvejais, t. y. kai yra reali grėsmė, jog vaikui būnant šeimoje jis patirs didelę žalą.
Taip pat numatoma atsisakyti grėsmės vaikui lygio nustatymo koncepcijos ir reglamentuoti pagalbos vaikui ir šeimai poreikio vertinimą, tokiu būdu siekiant realiai įgyvendinti įstatyme numatytą principą, kad pagalba vaikui pirmiausia teikiama šeimoje.
Teikiamu projektu siūloma tobulinti vaiko teisių pažeidimų nagrinėjimo procedūrą, ją aiškiai atskiriant nuo vaiko atžvilgiu padaryto nusikaltimo nagrinėjimo procedūros, taip minimizuojant intervencinių ir baudžiamojo poveikio priemonių šeimai taikymą ir išvengiant neproporcingo ir perteklinio kišimosi į šeimos privatų gyvenimą.
Siekiant užtikrinti, kad vaiko teisių pažeidimų nagrinėjimo procedūra būtų skirta pagalbos vaikui ir šeimai suteikimui, siūloma į ją įtraukti tinkamą kvalifikaciją turinčius atvejo vadybininkus ir mobiliosios komandos specialistus.
Projektui po pateikimo pritarė 54, prieš balsavo 29, susilaikė 11 Seimo narių. Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Projektą Seimo posėdyje nuspręsta svarstyti pratęstoje sesijoje. Šiuo klausimu taip pat nuspręsta kreiptis Vyriausybės išvados.
Parengė
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro vyriausioji specialistė
Saulė Eglė Trembo
Tel. (8 5) 239 6203, el. p. [email protected]