Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Baltijos valstybių užsienio reikalų komitetų pirmininkai nominuoja „Bellingcat“ Pulicerio premijai gauti

2019 m. sausio 31 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Lietuvos, Latvijos ir Estijos parlamentų užsienio reikalų komitetų pirmininkai drauge nominavo žurnalistų kolektyvą „Bellingcat“ Pulicerio premijai tiriamosios žurnalistikos kategorijoje gauti.

Latvijos Respublikos Saeimos Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Rihardas Kolas sakė: „Bellingcat“ prisidėjo atskleidžiant vienas didžiausių pastarųjų metų paslapčių ir tarptautiniu lygiu paskelbė, kad įtariamas atakos Solsberyje vykdymu Ruslanas Boširovas iš tikrųjų yra daug kartų apdovanotas Rusijos karinės žvalgybos pulkininkas Anatolijus Čepiga, kuris 2014 metų pabaigoje gavo ir aukščiausią valstybinį apdovanojimą. „Bellingcat“ su tokiu pačiu kryptingu atsidavimu ir  pasiaukojimu vykdo visus savo tyrimus ir neabejotinai darys tai toliau. Visos „Bellingcat“ priemonės turi vieną bendrą savybę – jomis siekiama atskleisti tiesą prieštaringiausiais, sudėtingiausiais atvejais ir temomis.“

Nominacijos šiam apdovanojimui laiške rašoma, kad „Bellingcat“ prisidėjo prie naujo tipo žurnalistikos atsiradimo. Tai yra platforma, burianti pripažintus ir kylančius pilietinės tiriamosios žurnalistikos atstovus, kurie, bendradarbiaudami ir naudodamiesi viešais informacijos šaltiniais, tiria visam pasauliui aktualius, bet nesulaukiančius deramo dėmesio klausimus ir apie juos informuoja. Be to, nors didžiąją dalį tiriamosios žurnalistikos gaubia paslaptis, „Bellingcat“ informuoja apie savo darbus, išsamiai nurodo, kaip išsiaiškino faktus, ir kokius metodus naudojo. Tai ne tik skatina visuomenės narius įsitraukti į vykstančius procesus, bet rodo didesnį skaidrumo lygį skelbiant pranešimus itin svarbiais klausimais.

Lietuvos Respublikos Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Juozas Bernatonis sakė: „Hibridinių grėsmių laikais reikalingas hibridinis atsakas, o „Bellingcat“ komanda turi visus pajėgumus jį plėtoti. Savo veikla ir tiriamąja žurnalistika jie aktyviai prisideda prie mūsų demokratinės sistemos saugojimo nuo dezinformacijos, netikrų naujienų, kurios skleidžiamos siekiant didinti visuomenių susiskaldymą, priešiškumą ir nepasitikėjimą demokratija. Šiandien daug kalbame apie „melagienas“, „trolių fabrikus“, o žvelgiant į ateitį mums reikia galvoti apie iššūkius, kurie iškils plėtojant dirbtinį intelektą, sparčiai žengiant į priekį naujoms technologijoms. Siekiant didinti mūsų atsparumą, aiškiai reikia aktyvių pilietinės visuomenės narių iniciatyvų, o „Bellingcat“ yra tobulas to pavyzdys.“

Estijos Respublikos Rygikogo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Marko Mihkelsonas sakė: „Tvyrant dabartinei dezinformacijos kampanijų ir išpuolių prieš pripažintą naujienų žiniasklaidą atmosferai, faktais grindžiama, skaidri ir nuodugni, visur tiesos ieškanti tiriamoji žurnalistika yra svarbesnė nei bet kada. „Bellingcat“ naudojasi geriausiomis žmonių, drauge dirbančių dėl vieno pagirtino tikslo, savybėmis. Jų mokėjimas naudotis skaitmeninėmis technologijomis atliekant tyrimus iš viešai prieinamų šaltinių jau padarė reikšmingą poveikį tarptautiniams santykiams. Tikiuosi, kad jie ir toliau temps į šviesą tamsesnių, nesantaiką ir nepasitikėjimą norinčių sėti galių darbelius“.

Nominavimo laiške teigiama, kad „Bellingcat“, kaip organizacija, yra atsakinga už kai kurių svarbiausių pasaulio naujienų parengimą ir pranešimą. „Bellingcat“ indėlis ieškant tiesos – neprilygstamas. Ši organizacija įrodė savo meistriškumą tiriamosios žurnalistikos srityje. Jau seniai reikėjo pripažinti šios organizacijos tiriamąjį darbą ir jos indėlį į naujo tipo žurnalistikos kūrimą.

 

Parengė

Užsienio reikalų komiteto biuro vedėjas Evaldas Zelenka,

Tel. (8 5) 239 6798, el. p. [email protected]

 

   Naujausi pakeitimai - 2019-02-01 12:43
   Jolanta Anskaitienė

  Siųsti el. paštuSpausdinti