Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Ekonomikos komitetas pritaria palankesnėms atsinaujinančios energetikos plėtojimo sąlygoms

2019 m. vasario 13 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Vasario 13 d. posėdyje Ekonomikos komitetas svarstė ir pritarė Energetikos ministerijos parengtiems Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo Nr. XI-1375 13, 14, 20 ir 201 straipsnių pakeitimo įstatymo (Nr.  XIIIP-2984) ir Elektros energetikos įstatymo Nr. VIII-1881 2, 16 ir 67 straipsnių pakeitimo įstatymo (Nr. XIIIP-2985) projektams, kuriais sudaromos palankios galimybės daugiabučių gyventojams tapti elektros energiją gaminančiais vartotojais. Tikimasi, kad tai paskatins mažosios žalios ir švarios energetikos plėtrą miestuose.

Vienas iš esminių šių įstatymų projektų siūlymų – sudaryti sąlygas elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams gaminti ir vartoti ją geografiškai skirtingose vietose. Tai reiškia, kad tokie vartotojai galėtų pasistatyti elektrinę vienoje vietoje, o joje pagamintą energiją vartoti kitoje vietoje.

Įstatymų projektų nuostatomis siūloma, kad gyventojų, kurie nori tapti gaminančiais vartotojais, elektrinės gali būti plėtojamos ir įrengiamos trečiųjų asmenų. Tai reiškia, kad individualaus ar daugiabučio namo gyventojai galėtų įsigyti savo elektros energijos vartojimo poreikius tenkinančią elektrinės įrengtąją galią iš atsinaujinančios energetikos projektus plėtojančių asmenų.

Kuriama sistema sudarys galimybę elektros energiją gaminančiais vartotojais tapti ne tik visam daugiabučiui, gyvenamajam namui, bet ir pavieniams butams, nepriklausomai nuo kitų namo gyventojų apsisprendimo. Jie galės arba įsirengti elektrines jiems priklausančiuose žemės sklypuose, pavyzdžiui, sodybose ar sodo sklypuose, arba galės išsipirkti jų poreikius tenkinančią elektrinės galią iš atsinaujinančios energetikos projektus vystančių asmenų.

Numatoma, kad gaminantiems vartotojams būtų leidžiama įsirengti atsinaujinančius išteklius naudojančias elektrines, kurių įrengtoji galia neviršytų vartotojo objektui suteiktos leistinosios naudoti galios ir nebūtų didesnė kaip 500 kW. Šiuo metu fiziniai asmenys gali įsirengti ne didesnės kaip 10 kW galios elektrines, o juridiniai asmenys – 100 kW.

Taip pat siūloma padidinti gaminančių vartotojų leidžiamų įsirengti elektrinių suminę galią nuo 100 MW iki 200 MW, paskirstant 100 MW buitiniams vartotojams ir 100 MW – kitiems asmenims.

Be to, siekiama supaprastinti mažos galios, iki 30 kW, elektrinių įrengimo procedūras, atsisakyti dalies leidimų išdavimo ir diferencijuoti elektrinių prijungimo prie elektros tinklų mokestį. Šie pakeitimai sudarytų palankesnes sąlygas gyventojams ir kitiems asmenims greičiau ir pigiau tapti elektros energiją gaminančiais vartotojais.

Seimui pritarus įstatymų pakeitimams, jie įsigaliotų nuo 2019 m. spalio 1 d.

 

Parengė

Ekonomikos  komiteto biuro patarėjas Žilvinas Klimka

Tel. (8 5) 239 6492, el. p. Ž[email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2019-02-13 14:48
   Jolanta Anskaitienė

  Siųsti el. paštuSpausdinti