2011 m. kovo 31 d. pranešimas VIR
„Sakoma, kad rakštį galima ištraukti tik tada, kai žinai, kur ji yra. Šiandien vykdomos aukštojo mokslo politikos skauduliai jau yra aiškūs, tad galima būtų tą rakštį pašalinti, deja valdantieji per daug užsispyrę“, – ketvirtadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo Seimo LSDP frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius.
Socialdemokratai A. Butkevičius ir J. Olekas kritikavo konservatorių ir liberalų Vyriausybės vykdomą politiką, kuri yra nukreipta prieš Lietuvos mokslą. Mažinamas mokslo finansavimas, nors savo programoje dešiniosios partijos buvo įsipareigojusios jį didinti, priimami nelogiški ir nemokšiški sprendimai, keliantys sumaištį mokslo bendruomenėje, netinkamai naudojama Europos struktūrinė parama, ji mažinama.
„2011 metais lėšų mokslui vėl skirta 20 proc. mažiau nei 2010 m., pavyzdžiui, vien Vilniaus universitetui lėšos mokslui sumažėjo 7 mln. Lt (skirta tik 18 mln. Lt.)“, – kalbėjo A. Butkevičius. Pasak socialdemokratų lyderio, nesuprantamas ir Vyriausybės sprendimas 2009 m. 3,5 proc. sumažinti mokslo darbuotojų ir aukštųjų mokyklų dėstytojų atlyginimo koeficientus. Tai vienintelė profesija, kuriai taikomas mažesnis MMA koeficientas negu kitų biudžetinių įstaigų darbuotojams.
Socialdemokratams kelia nerimą faktai, jog trūkstant valstybės biudžeto lėšų dalis doktorantų ir magistrantų rengiama Europos Sąjungos lėšomis, kadangi pasibaigus Europos finansavimo šaltiniui, 2013–2014 metais Lietuvos Respublikos biudžete atsiras milžiniška skylė.
„Institucijas kankina nežinia. Universitetai ir institutai iki šiol nežino, kiek doktorantų bus galima priimti 2011 m., nors pagal įstatymą šiuos skaičius reiktų paskelbti iki kovo 11 d. Šiandien jau kovo pabaiga. Tenka tik konstatuoti, kad vadovavimas mokslui ir studijoms vyksta chaotiškai, nematome jokio sisteminio plano, o Vyriausybės programoje užsibrėžti tikslai, deja, yra pamiršti“, – kalbėjo A. Butkevičius.
Seimo LSDP frakcijos seniūno pavaduotojas Juozas Olekas teigė nerimaujantis dėl kaimiškų rajonų mokyklų situacijos. „Tos mokyklos, kurios turi daugiau nei 120 mokinių, kurios papuola į taip vadinamų švietimo „terbelių“ ar krepšelių finansavimo naują slenkstį, jos nebegalės finansuoti savo funkcijų, kurios yra numatytos įstatyme“, – kalbėjo J. Olekas. Pasak jo, tokios mokyklos nebegalės užtikrinti atlyginimų savo darbuotojams, apsirūpinti mokymo priemonėmis.
„Švietimo sistema pergyvena kur kas gilesnę krizę nei kitos sritys“, – teikė frakcijos seniūno pavaduotojas, dėl tokios situacijos kaltindamas Švietimo ir mokslo ministro nenorą bendradarbiauti su švietimo darbuotojų, mokytojų profesinėmis organizacijomis.
Seimo LSDP frakcijos informacija
Atstovė spaudai Auksė Kontrimienė
Tel. 2396327, 865292009