Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seimo nario, Aplinkos apsaugos komiteto nario Jono Pinskaus pranešimas: Europa jau vaduojasi nuo fosfatų, mes – dar ne?

2010 m. balandžio 28 d. pranešimas VIR 

2010 m. balandžio 26 d. Seimo narys Jonas Pinskus susitiko su Aplinkos ministerijos Komunalinio ūkio departamento direktoriumi Rimgaudu Špoku. Susitikimo metu buvo aptarta Lietuvos pramonėje, versle ir buityje naudojamų ploviklių ir skalbiklių sudėtyje esančių fosfatų bei biocidų poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai. Visų šių preparatų skystosios atliekos patenka į aplinką, su nuotekomis fosfatai ir chlororganiniai junginiai patenka į Baltijos jūrą, sukeldami eutrofikaciją ir kitas aplinkosaugos problemas.  

Lietuvos Respublikos Seimo nario Jono Pinskaus manymu, biocidų ir fosfatų naudojimas buitiniuose ir pramoniniuose plovikliuose Lietuvoje turėtų būti uždraustas. 

„Švari aplinka – visų mūsų siekis“ – sako Lietuvos Respublikos Seimo narys, Aplinkos apsaugos komiteto narys, Jonas Pinskus. Pasak jo, nors ES teisės aktai neriboja ir nedraudžia naudoti fosfatų plovikliuose, atskiros ES šalys yra priėmusios teisės aktus, draudžiančius naudoti arba ribojančius fosfatus plovikliuose (Vokietija, Italija, Belgija, Čekija, Nyderlandai, Airija ir Liuksemburgas). Daugiausia šioje srityje pasiekta Vokietijoje, kurioje jau nuo 1984 metų reguliuojamas fosfatų naudojimas. Švedijoje skalbikliuose fosfatų atsisakyta praėjusių metų rugsėjį, o iki 2011 metų liepos, planuojama juos pašalinti ir indų ploviklių skystyje. Pasaulio laukinės gamtos fondo moksliniais skaičiavimais, optimalus fosfatų kiekis skalbikliuose turėtų neviršyti 0,8% bendros gaminio masės. Kaimyninėje Latvijoje nuo 2010 metų didžiausias fosforo kiekis plovikliuose sieks vos 0,5% viso gaminio masės. Lenkijoje fosfatų skalbikliuose planuojama atsisakyti iki 2014 metų. Tuo tarpu Lietuvoje, šiuo metu, skalbikliai su fosfatais vis dar sudaro apie 30% Lietuvos rinkos.

Lietuvoje tarptautinės skalbimo miltelių kompanijos ir toliau drąsiai taiko dvigubų standartų modelį, vartotojams tiekdamos antrarūšius produktus. Tokiu atveju lieka vienintelis būdas – numatyti teisinius apribojimus įvežamai produkcijai.

„Manyčiau, kad Lietuvai atėjo metas sekti pažangiausių Europos valstybių pavyzdžiu“ – sako Jonas Pinskus. 

Susitikimo metu buvo susitarta inicijuoti visų atsakingų valstybės institucijų, t. y. Aplinkos, Ūkio ir Sveikatos apsaugos ministerijų specialistų, susitikimą Seime siekiant aptarti esamos padėties gerinimo perspektyvas.

Darbo partijos informacijos centras
(8 5) 239 69 56; 8 620 75098; 8 620 90706


  Siųsti el. paštuSpausdinti