Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Pažangius pasiekimus žmogaus teisių srityje užgožia taupymas

 

 

2012 m. gruodžio 10 d. pranešimas VIR

 

 

Seimo priimti pažangūs Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje ir Susirinkimų įstatymai – tai pozityvūs pastarojo meto pasiekimai žmogaus teisių srityje. Tačiau taupymas ekonominės krizės laikotarpiu neigiamai paveikė žmogaus teises užtikrinančių institucijų veiklą: panaikinti Tautinių mažumų departamentas ir svarbūs padaliniai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje bei Generalinėje prokuratūroje, sumažintas finansavimas Seimo, Lygių galimybių ir Vaiko teisių apsaugos kontrolierių institucijoms.

Tokios mintys išsakytos gruodžio 10 d. Seime Žmogaus teisių komiteto surengtoje diskusijoje „Žmogaus teisės Lietuvoje šiandien ir rytoj“, skirtoje Tarptautinei žmogaus teisių dienai paminėti.

 

Olgos Pasaškovos nuotrauka

 

Diskusijoje pažymėta, kad už kiekvieno biudžeto skaičiuko slypi žmogus, kuriam reikalinga pagalba, o taupymas žmogaus teisių apsaugos problemas stumtelėjo žingsniu atgal. Išreikštas susirūpinimas, kad nepakankamai vykdomi įsipareigojimai įgyvendinant Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvenciją, neišsprendžiama romų integracijos problema, menkai kovojama su nepakantumu ir neapykantos kitokiam kurstymu. Smurtas ir skurdas įvertinti kaip didžiausią pavojų mūsų visuomenei keliantys reiškiniai. Taip pat pastebėtas biurokratizmo keliamas pavojus žmogaus teisių principams. Lietuvos gėjų lygos valdybos narys pabrėžė, kad žmogaus teises ginančioje šalyje turėtų egzistuoti taisyklė, kad pirmoje vietoje yra žmogus, o po to norma. 

Diskusijos dalyviai džiaugėsi už žmogaus teises kovojančios bendruomenės susitelkimu ir susikalbėjimu, nepriklausomai nuo politinių pažiūrų, pareigų, priklausymo atstovaujamai nevyriausybinei organizacijai  ar valstybės institucijai. Diskusijoje nubrėžtos gairės ateities darbams: bus tęsiama  Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo įgyvendinimo stebėsena, siekiama užtikrinti nepriklausomos Nacionalinės žmogaus teisių institucijos įsteigimas, bus imamasi priemonių siekiant užtikrinti vaikų apsaugą nuo smurto tiek šeimoje, tiek mokykloje. Taip pat paminėta būtinybė priimti partnerystę ir lyties keitimą reglamentuojančius įstatymus.

Proginėje diskusijoje buvo pakviesti dalyvauti žmogaus teises ginančių valstybės institucijų atstovai ir nevyriausybinių organizacijų, atstovaujančių skirtingoms pažeidžiamoms asmenų grupėms,  nariai.

 

 Pirmą sykį Tarptautinė žmogaus teisių diena buvo paminėta 1950 metais Jungtinių Tautų iniciatyva. Ši data buvo pasirinkta įvertinant tai, kad 1948 metais gruodžio 10 dieną Jungtinės Tautos priėmė Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją. Ši deklaracija – pirmasis istorijoje taip plačiai tarptautiniu mastu pripažintas  dokumentas, visuotinai skelbiantis, kad visi žmonės nuo pat gimimo turi vienodas teises ir laisves. Visuotinė žmogaus teisių deklaracija dar vadinama šių dienų moraliniu kodeksu. Dokumentas išverstas į daugiau nei 360 pasaulio kalbų.

Tarptautinė žmogaus teisių diena kiekvienais metais turi savo temą. 2012 metų tema – Visuotinė žmogaus teisių deklaracija. Šiais metais siekiama kuo giliau supažindinti kiekvieną tarptautinės bendruomenės narį su pamatinėmis vertybėmis, įtvirtintomis deklaracijoje.

 

Parengė

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja E. Gibavičiūtė

tel. (8 5) 239 6809, el. p. eggiba@lrs.lt

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti