Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Žmogaus teisių komitetas: Raimondas Šukys tinkamas kandidatas į Seimo kontrolierius

 

 

 

2013 m. balandžio 17 d. pranešimas VIR

 

           

Seimo Žmogaus teisių komitetas bendru sutarimu pritarė Seimo nutarimo projektui, pagal kurį Raimondas Šukys būtų skiriamas Seimo kontrolieriumi savivaldybių institucijų ir įstaigų pareigūnų veiklai tirti. Priėmus Seimo nutarimo projektą, R.Šukys Seimo kontrolieriumi būtų paskirtas penkerių metų kadencijai.

 Vadovaujantis Seimo kontrolierių įstatymo 7 straipsniu, Seimo Pirmininko teikimu Seimas skiria 2 Seimo kontrolierius: vieną Seimo kontrolierių valstybės institucijų ir įstaigų pareigūnų veiklai tirti ir vieną Seimo kontrolierių savivaldybių institucijų ir įstaigų pareigūnų veiklai tirti. Raimondo Šukio kandidatūrą Seimo Pirmininkas pateikė pasibaigus Seimo kontrolieriaus Romo Valentukevičiaus kadencijai.

Prisistatydamas komitetui, pretendentas įvardino savo pastebėjimus dėl Seimo kontrolierių veiklos tobulinimo. Pasak Raimondo Šukio, dabartinės Seimo kontrolierių rekomendacijos surašytos profesionalia teisine kalba, kuri yra sudėtinga ir reikalauja specialiųjų žinių, todėl reikia ieškoti būdų, kaip rekomendacijas padaryti suprantamas žmogui. Pretendentas pasigedo Seimo kontrolierių iniciatyvos keisti įstatymus ar kreiptis į teismą dėl piliečio teises pažeidusio pareigūno atleidimo iš pareigų.

Žmogaus teisių komiteto nariai įvertino aukštą R. Šukio teisinę kvalifikaciją bei turtingą politinės veiklos patirtį. Pasak komiteto nario Šarūno Biručio, šis pretendentas teikia daug vilčių įnešant gaivaus vėjo į Seimo kontrolierių veiklą ir siūlant idėjas dėl institucijos reformos .

Raimondas Šukys 1992 metais įgijo teisininko išsilavinimą. Pretendentas į Seimo kontrolierius nuo 2000 iki 2012 metų buvo Seimo nariu. R. Šukys yra buvęs vidaus reikalų ministru, sveikatos reikalų ministru, Seimo pirmininko pavaduotoju, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininku, užėmė kitas atsakingas pareigas.

 

Remiantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 73 straipsniu, piliečių skundus dėl valstybės ir savivaldybių pareigūnų (išskyrus teisėjus) piktnaudžiavimo ar biurokratizmo tiria Seimo kontrolieriai. Jie turi teisę siūlyti teismui kaltus pareigūnus atleisti iš užimamų pareigų. Seimo kontrolierių įgaliojimus nustato įstatymas.

Remiantis Seimo kontrolierių įstatymo  2 straipsniu,  biurokratizmas – tokia pareigūno veika, kai vietoj reikalų sprendimo iš esmės laikomasi nereikalingų ar išgalvotų formalumų, nepagrįstai atsisakoma spręsti pareigūno kompetencijai priklausančius klausimus, vilkinama priimti sprendimus ar atlikti savo pareigas bei kitaip blogai ar netinkamai valdoma (atsisakoma informuoti asmenį apie jo teises, sąmoningai pateikiamas klaidinantis ar netinkamas patarimas ir t. t.). Biurokratizmu taip pat laikomas toks pareigūnų darbas, kai nevykdomi arba blogai vykdomi įstatymai ar kiti teisės aktai. Piktnaudžiavimas – tokie pareigūno veiksmai ar neveikimas, kai jam suteikti įgaliojimai naudojami ne pagal įstatymus bei kitus teisės aktus arba savanaudiškais tikslais ar dėl kitokių asmeninių paskatų (naudojimosi tarnybine padėtimi, keršto, pavydo, karjerizmo, neteisėtų paslaugų teikimo ir t. t.), taip pat tokie pareigūno veiksmai, kai viršijami suteikti įgaliojimai ar savavaliaujama.



 

Parengė:

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Gibavičiūtė  (tel. (8 5) 239 6809, el. p. eggiba@lrs.lt)

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti