Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Komiteto pirmininkė D. Mikutienė: viešose vietose turėtų būti diegiami automatiniai išoriniai defibriliatoriai

 

2013 m. rugsėjo 18 d. pranešimas VIR

 

 

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė kreipėsi į Vyriausybę, Sveikatos apsaugos ministeriją, Vidaus reikalų ministeriją, Susisiekimo ministeriją ir Aplinkos ministeriją dėl automatinių išorinių defibriliatorių diegimo viešose vietose.

Pagal sergamumo ir mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų rodiklius Lietuva priklauso didelės rizikos zonai. Dėl šių ligų mūsų šalyje kasmet įvyksta virš 50 procentų visų mirčių.  Dažnai miršta darbingo amžiaus, energingi žmonės, daugybė susirgusiųjų lieka invalidais. Neretai mirtis įvyksta staiga, netikėtai. Koronarinė širdies liga Lietuvoje jaunėja.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, siekdama užtikrinti staigių mirčių prevenciją, parengė ir sveikatos apsaugos ministro 2011 m. rugpjūčio 31 d. įsakymu Nr. V-822 ,,Dėl gaivinimo standartų patvirtinimo“ (Žin., 2011, Nr. 110-5214) patvirtino naujus gaivinimo standartus, pagal Europos gaivinimo tarybos, Tarptautinės gaivinimo tarybos bei Amerikos širdies asociacijos 2010 m. gaivinimo rekomendacijų nuostatas. Minėtas teisės aktas įteisina galimybę gaivinimo metu naudoti automatinius išorinius širdies defibriliatorius viešose vietose (pagal galimybes). Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos specialistai konsultantai anesteziologijos ir reanimatologijos klausimais, įvertinę tai, kad greitoji medicinos pagalba realiai negali užtikrinti atvykimą į įvykio vietą iki 5 min., siūlo juos įrengti darbovietėse, poilsiavietėse, gyvenamųjų namų kvartaluose, didelėse įstaigose ir kitose viešose vietose. Jais apsirūpinti turėtų ne tik aerouostai, geležinkelių ir autobusų stotys, bet ir įvairios tarnybos, nes numatoma nauda, gelbstint žmonių gyvybę, yra didelė. Sveikatos priežiūros specialistų nuomone, defibriliatorius reikėtų įrengti vietose, kur bent 16 valandų per parą būna ne mažiau kaip 200–250 žmonių (prieinamumas per 1–1,5 min. nuo staigios širdies veiklos išnykimo įvykio vietos).

Komiteto pirmininkės nuomone, staigių mirčių prevencijos vykdymui yra tikslinga sukurti  valstybinę investicinę programą, kurios pagrindu būtų sudarytos galimybės įstaigoms ir organizacijoms įsigyti ir diegti automatinius išorinius defibriliatorius, todėl Dangutė Mikutienė kreipėsi į Vyriausybę dėl valstybinės investicinės programos inicijavimo ir kūrimo kartu su Sveikatos apsaugos ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Susisiekimo ministerijos ir Aplinkos ministerijos atstovais bei kitomis suinteresuotomis institucijomis.

 

 

Brigita Sesickienė,

Sveikatos reikalų komiteto biuras (tel. (8 5) 239 6786, el. p. brigita.sesickiene@lrs.lt)

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti