2014 m. gegužės 7 d. pranešimas VIR
Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) pritarė įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pakeitimams (Nr. XIIP-1396). Priėmus siūlomus įstatymo pakeitimus tikimasi spręsti nelegalios migracijos problemas, o taip pat pritraukti į Lietuvą asmenis, kurie efektyviai prisidėtų prie Lietuvos gerovės kūrimo.
Pasak įstatymo projektą pristačiusio vidaus reikalų viceministro Elvino Jankevičiaus, nepakankamas įstatyminis reglamentavimas sudaro prielaidas gyventi Lietuvoje migrantams, melagingai deklaruojantiems savo veiklą. Dabar galiojantis įstatymas nustato, kad užsieniečiui, kuris ketino užsiimti teisėta veikla Lietuvoje, išduotas leidimas laikinai gyventi turi būti panaikinamas, kai nustatoma, kad užsieniečio įsteigta įmonė deklaruotos veiklos nevykdo. Tačiau praktinis šios nuostatos įgyvendinimas nėra sėkmingas – dėl teisės aktų spragų teismų praktika yra nepalanki institucijų sprendimams naikinti laikinius leidimus gyventi Lietuvoje. Tai yra viena priežasčių, dėl kurios migracijos organizavimas yra tapęs nelegaliu verslu. Pasitaiko atvejų, kai vienoje patalpoje registruojama šimtai įmonių, kurios realiai neveikia. Priėmus siūlomą įstatymo projektą, leidimą laikinai gyventi Lietuvoje gautų tik tie užsieniečiai, kurie įsteigtoje įmonėje įdarbintų bent 3 asmenis, o įmonė deklaruotą veiklą vykdytų ne mažiau negu pastaruosius 6 mėnesius.
Taip pat įstatymo pataisomis siekiama palengvinti užsieniečių, ketinančių dirbti dėstytojais, vykdyti kultūrinę arba mokslinę veiklą, atvykimą ir jų teisėtą buvimą Lietuvos Respublikoje. Kartu su jais galėtų atvykti ir jų šeimos nariai. Naujai priimtu įstatymu būtų kitaip reglamentuotas užsieniečių studentų įsidarbinimas studijų laikotarpiu – asmenys, studijuojantys pagal pirmosios pakopos studijų programą ar pagal vientisųjų studijų programą galėtų dirbti tik nuo antrųjų studijų metų. Būtų palengvintos atvykimo sąlygos ir norintiems dirbti Lietuvoje aukštos kvalifikacijos užsieniečiams, norintiems investuoti Lietuvoje užsieniečiams bei jų šeimos nariams.
Parengė ir informaciją suteiks:
Seimo Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja
Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. egle.gibaviciute@lrs.lt