Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seimo pavasario sesijos pirmajame posėdyje – darbų programos pristatymas

2014 m. kovo 7 d. pranešimas VIR

 

Kovo 10 d., pirmadienį, 10 val. parlamentarai rinksis į eilinę Seimo IV (pavasario) sesiją, kurią pradės diskusija apie Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai rezultatus ir pavasario sesijos darbų programos pristatymu.

Seimo pavasario sesijos darbus pristatys Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė, Vyriausybės teikiamus įstatymų projektus – Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. Po sesijos darbų programos, kuri sudaroma atsižvelgiant į Vyriausybės, Seimo komitetų, frakcijų bei Seimo narių pasiūlymus, pateikimo projekto svarstymas vyks Seimo komitetuose ir frakcijose.

Įregistruotame pavasario sesijos darbų programos projekte – apie 600 teisės aktų projektų (be lydimųjų). Vyriausybė į sesijos darbų programą pasiūlė įrašyti 143, Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė – 13, Seimo nariai (frakcijos) – daugiau kaip 330 įstatymų projektų. Be to, sesijoje bus išklausytas Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas, Vyriausybės metinė veiklos ataskaita. Šios sesijos metu numatoma daug dėmesio skirti socialiniams ir darbo santykių klausimams, viešųjų finansų drausmės užtikrinimui, kovai su šešėline ekonomika, energetinio efektyvumo ir saugumo didinimui, korupcijos prevencijai, švietimo, mokslo, kultūros ir sveikatinimo politikos įgyvendinimui gerinant šių paslaugų kokybę ir prieinamumą ir kitiems visuomenei aktualiems klausimams.

Pavasario sesijoje ypač didelį dėmesį ketinama skirti finansų srities klausimams. Tarp svarbiausių Seimo darbų – reglamentuoti sumažintų valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) bei valstybinių pensijų kompensavimo sąlygas ir tvarką, nustatyti pasirengimo įsivesti eurą, litų keitimo į eurus, litais išreikštos vertės perskaičiavimo į eurais išreikštą vertę Lietuvoje įvedus eurą ir litų išėmimo iš apyvartos tvarką. Planuojama mažinti šešėlinę ekonomiką – didinti kontrolės efektyvumą ir galimai neteisėtų sandorių atsekamumą, stiprinti įmonių finansinę drausmę, didinti finansinių operacijų skaidrumą, mažinti galimybes išvengti mokestinių prievolių, riboti atsiskaitymus grynaisiais pinigais, taip pat stiprinti kovos su pajamų neapskaitymu priemones. Seimas taip pat sieks mažinti kontrabandos mastą, neteisėtą disponavimą akcizais apmokestinamomis prekėmis. Bus sprendžiama, ar sudaryti sąlygas įdiegti centralizuotą valstybės nekilnojamojo turto valdymą ir pradėti įmonės, kuri centralizuotai valdys šį turtą, veiklą.

Teisės aktų projektais, kuriais siekiama ekonomikos augimo, užimtumo didinimo, skurdo ir socialinės atskirties mažinimo, bus siūloma nustatyti papildomus apribojimus (saugiklius) įsigyjant žemės ūkio paskirties žemę, teisiškai aiškiau reglamentuoti laisvosios ekonominės zonos teritorijos nuomą, tobulinti užimtumo rėmimo sistemą siekiant padidinti gyventojų užimtumą bei naujų darbo vietų kūrimą, tobulinti darbo santykių reglamentavimą skatinant socialinę partnerystę ir didinant darbo santykių lankstumą. Taip pat bus siekiama naujai reglamentuoti valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti formas ir paramos teikimo sąlygas teisę į socialinį būstą turintiems asmenims (šeimoms).

Energetika, kaip ir praėjusiose sesijose, ir toliau išlieka prioritetinė sritis. Energetinio efektyvumo ir saugumo didinimo srities projektais numatoma nustatyti pagrindinius energijos tiekimo ir vartojimo efektyvumo reikalavimus ir pašalinti kliūtis, trukdančias efektyviai tiekti ir vartoti energiją, taip pat sukurti energijos vartojimo efektyvumo įpareigojimų sistemą. Ketinama tiksliau reglamentuoti viešuosius interesus atitinkančias paslaugas, atsižvelgiant į kintančias sąlygas elektros energijos rinkoje. Seimas svarstys, ar diferencijuoti valstybės įmonės Lietuvos naftos produktų agentūros taikomą atsargų kaupimo ir tvarkymo paslaugos tarifą, liberalizuoti atsargų kaupimą kitose ES valstybėse narėse, nustatyti skaidrias atsargų įgijimo ir keitimo procedūras Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka.

Šioje sesijoje tarp prioritetinių – sveikatos, švietimo, mokslo, kultūros klausimai. Pavasario sesijoje numatoma gerinant sveikatos paslaugų kokybę tobulinti sveikatos draudimo sistemą, mažinti gyventojų mirtingumą, skatinti sveiką gyvenseną, įgyvendinti struktūrinius sveikatos sistemos pokyčius. Švietimo, mokslo, kultūros politikos įgyvendinimu siekiama įtvirtinti skaidresnę ir nuoseklesnę kalbos politiką: užtikrinti visavertį lietuvių kalbos funkcionavimą visose viešo gyvenimo srityse ir prisidėti prie Europos bendrijos pastangų išsaugoti kalbinę ir kultūrinę Europos įvairovę. Planuojama tobulinti studijų kokybės reglamentavimą, studijų proceso organizavimą, studentų priėmimą į aukštąsias mokyklas, paramą studentams, aukštosios mokyklos statusą, turto valdymą, atskaitomybę. Taip pat bus siūloma sudaryti sąlygas vartotojams saugiai jaustis kibernetinėje erdvėje ir plėtoti saugią informacinę visuomenę, reglamentuoti visuomeninius santykius, susijusius su kibernetiniu saugumu.

Tobulinant statutinių teisinių santykių reglamentavimą numatoma sudaryti teisines prielaidas sukurti bendrą statutinės valstybės tarnybos, statutinių valstybės tarnautojų socialinių garantijų ir jų darbo apmokėjimo sistemą. Planuojama tobulinti tarnybos policijoje santykių teisinį reglamentavimą, reformuoti policiją veiksmingumo ir ekonomiškumo aspektu, padaryti policiją patrauklią, motyvuotą (socialiai apsaugotą) ir veiksmingą žmogui ir valstybei.

Kovojant su korupcija bus siūloma sudaryti sąlygas operatyviai gauti informaciją apie piniginių srautų judėjimą, kai yra užfiksuoti galimi asmenų nusikalstami ryšiai ir kuri yra būtina su korupcija susijusiems reiškiniams analizuoti, sudėtingiems korupcinio pobūdžio nusikaltimams ir jų padarymo schemoms atskleisti.

Pavasario sesijoje Seimas ketina svartyti ir kitus aktualius socialinės, žmogaus teisių apsaugos, verslo, savivaldos, krašto apsaugos, teisės ir teisėtvarkos ir kitus klausimus.

Sesijoje numatoma tęsti valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemos reformą siekiant užtikrinti ilgalaikį šios sistemos finansinį tvarumą bei adekvačias išmokas, reglamentuoti savarankiškai dirbančių asmenų socialinio draudimo įmokų mokėjimo tvarką, tobulinti ir gerinti vaiko teisių apsaugos sistemos reglamentavimą skatinant tėvų globos netekusių vaikų įvaikinimą ar vaiko globą šeimos aplinkoje. Aplinkos apsaugos srityje – siūlymai tobulinti teisinį reguliavimą sprendžiant socialines-ekonomines problemas sodininkų bendrijų teritorijose. Sesijoje bus siūloma apibrėžti komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūrą ir patobulinti pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo sistemą kartu sumažinant aplinkos teršimą. Planuojama supaprastinti statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procedūras, detalizuoti statybos proceso dalyvių pareigas ir sugriežtinti jų atsakomybę. Žemės ūkio srities klausimais bus siekiama nustatyti žvejybos kvotų vidaus vandenyse skyrimo ūkio subjektams principus, paspartinti piliečių nuosavybės teisių į žemę atkūrimą, išplečiant kompensavimo už miestuose turėtą valstybės išperkamą žemę būdus. Rinkimai, viešasis administravimas, valstybės tarnyba ir vietos savivalda taip pat užims svarbią Seimo sesijos darbotvarkės dalį. Įgyvendinant Konstitucinio Teismo nutarimus bus siekiama sudaryti galimybę dalyvauti savivaldybių tarybų rinkimuose ne tik per politinių partijų, bet ir per visuomeninių rinkimų komitetų sudaromus kandidatų sąrašus. Žmogaus teisių apsaugos srities klausimais bus siūloma įteisinti draudimą diskriminuoti asmenis dėl jų šeiminės padėties ir fizinės išvaizdos. Numatoma spręsti Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo praktinio taikymo problemas, svarstyti gyvybės prenatalinėje fazėje teisinio reguliavimo klausimą, reglamentuoti asmenų, priklausančių tautinėms bendrijoms, sampratą, teisių ir laisvių apsaugą.

 

Rimas Rudaitis

Seimo kanceliarijos Komunikacijos departamento Ryšių su visuomene skyrius, tel. (8 5)  239 6132, el. p. rimas.rudaitis@lrs.lt


  Siųsti el. paštuSpausdinti