Seimas ir pirmininkavimasES reikalų svarstymas Seime 
TitulinisNaujienosŽiniasklaidaiParlamentinis žodynėlisNaudingos nuorodosKontaktai

Europos Parlamento ir Seimo narių susitikime: nedarbo, užimtumo skatinimo ir profesinio pasirengimo problemas Lietuva turi spręsti ES kontekste

2013 m. gegužės 3 d. SiųstiSpausdinti

Europos Parlamento (EP) Užimtumo ir socialinių reikalų komiteto (EMPL) narių delegacija susitikime su Seimo nariais aptarė nedarbo, užimtumo skatinimo, kvalifikuotos darbo jėgos trūkumo klausimus, emigracijos problemas bei numatytus Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai parlamentinio matmens renginius šiomis temomis.

 

 

„Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai prioritetai yra socialiai reikšmingi visai Europai, įskaitant užimtumo didinimo klausimą, – sveikindamas svečius iš Europos Parlamento, sakė Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Andrius Mazuronis. – Konkurencingai, augančiai ir atvirai Europai reikia atrasti, kur nubrėžti tą ribą tarp taupymo politikos ir ekonomikos skatinimo“.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė svečiams pristačiusi šio komiteto veiklos kryptis, akcentavo, kad pirmininkavimo laikotarpiu užimtumo skatinimo klausimai išliks tarp aktualiausių. „Ekonomikos krizės padariniai vis dar skaudžiai jaučiami piliečių gyvenime. Nors finansinius išteklius subalansuoti pavyko, tačiau vis dar išlieka didelis nedarbas tarp jaunimo“, – susitikime kalbėjo K. Miškinienė. Pasak jos, Lietuva ne vienintelė Europos Sąjungos valstybė narė , kurioje skurdas ir nedarbas vyrauja ypač regionuose. Todėl, pasak politikės, Lietuvos Vyriausybė ėmėsi ieškoti priemonių ir būdų, kaip paskatinti užimtumo augimą regionuose.

EMPL komiteto narys ir delegacijos vadovas Alejandras Cercasas (Alejandro Cercas), atstovaujantis EP Socialistų ir pažangiojo aljanso frakcijai ir į EP išrinktas kaip Ispanijos socialistinės darbo partijos atstovas, akcentavo, kad ES ir valstybių narių politikos formavimo ir įgyvendinimo pagrindas turėtų būti piliečių teisės ir interesai bei siekis rasti pusiausvyrą tarp griežtos finansinio konsolidavimo politikos ir ekonomikos augimo skatinimo bei socialinės politikos priemonių.

 „Svarbiausias ES tikslas – geresnis jos piliečių gyvenimas. Socialinis griežtų antikrizinių priemonių poveikis buvo kur kas didesnis nei tikėtasi. Todėl dabar labai svarbios ūkio augimo skatinimo ir užimtumo didinimo priemonės bei socialinė dimensija – skurdo ir socialinės atskirties mažinimas, ypač periferiniuose ES regionuose, – teigė jis. – ES yra piliečių sąjunga, ne tik bendroji rinka ar finansai. Turime siekti, kad skurdžiausiai gyvenantys ES piliečiai nenukentėtų.“

A. Cercasas, priminęs, kad Lietuva ES Tarybai pirmininkaus Europos piliečių metais, tvirtino, kad Europos Parlamentas tikisi Lietuvos paramos ES užimtumo politikos klausimais, t. y. užtikrinti, kad septynmetėje (2014–2020) finansinėje perspektyvoje veiksmingai kovojant su skurdu ir socialine nelygybe būtų išsaugotas lėšų, skiriamų Europos socialiniam fondui ir Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondui, tam tikras lygis.

Susitikime daug dėmesio skirta jaunimo nedarbo problemai ES, akcentuota, kad didėjančios emigracijos ir augančio profesinio mokymo poreikio klausimai tarpusavyje tiesiogiai susiję – didelė Lietuvos darbo jėgos emigracija paliko šalyje žemesnės grandies specialistų vakuumą, todėl valstybės pastangos ir ES struktūrinių fondų lėšos turėtų būti sutelktos į profesinį pasirengimą.

„Dabartinė 25–30-mečių karta neturi tapti prarastąja karta, negalinčia pradėti savarankiško gyvenimo“, – teigė A. Cercasas. Tam, kad jaunimo nedarbo problemos būtų sprendžiamos bendrame švietimo ir profesinio mokymo, užimtumo ir demografinės politikos kontekste, jam pritarė ir EP komiteto narė iš Jungtinės Karalystės, Žaliųjų frakcijos atstovė Žan Lambert (Jean Lambert) ir EP komiteto narė iš Lietuvos socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė.

V. Blinkevičiūtė pabrėžė, kad Lietuva pasiekė ypač daug, vertinant tą faktą, jog nepriklausoma ji yra tik 23 metus, o ES narė – 9 metus. „Per ekonomikos krizę ES valstybių narių vyriausybėms teko priimti daug piliečiams skaudžių sprendimų. Lietuvoje, Eurostato duomenimis, socialinė atskirtis išaugo net 7 kartus. Šiandien BVP  (bendrasis vidaus produktas) jau auga, tačiau darbo užmokestis – dar ne. Todėl, atsigaunant ekonomikai, reikia nepamiršti skurdžiausiai gyvenančių žmonių ir skirti jiems reikiamą dėmesį“, – tvirtino ji.

EP EMPL delegacija: Komiteto nariai Alejandro Cercas (Ispanija),  EP socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcija (S&D); Jean Lambert (Jungtinė Karalystė), Žaliųjų frakcija/Laisvasis Europos aljansas (EFA); Vilija Blinkevičiūtė (Lietuva),  S&D. 

EP EMPL sudaro 95 nariai. Komitetas yra atsakingas už užimtumo ir socialinę politiką ir kuruoja šiuos klausimus: darbo sąlygos, socialinis draudimas ir socialinė apsauga; sveikatos apsauga ir saugos priemonės darbo vietoje; Europos socialinis fondas; profesinis rengimas ir profesinės kvalifikacijos; laisvas darbuotojų ir pensininkų judėjimas; socialinis dialogas; visų formų diskriminacija darbo vietoje ir darbo rinkoje, išskyrus diskriminaciją dėl lyties; ryšiai su Europos profesinio rengimo plėtros centru (Cedefop), Europos gyvenimo ir darbo sąlygų gerinimo fondu, Europos mokymo fondu, Europos sveikatos ir saugos darbe agentūra ir kt.

       

Asta Markevičienė, Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6202, el. p. [email protected])

Morta Vidūnaitė, Seimo Pirmininko pavaduotojo Gedimino Kirkilo patarėja (tel. (8 5) 239 6278, mob. 8 612 01121; el. p. [email protected])

 

 


Seimo Pirmininkės Loretos GRAUŽINIENĖS vaizdo sveikinimas Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai parlamentinio matmens interneto svetainės lankytojams


Seimo Pirmininko pavaduotojo, Europos reikalų komiteto pirmininko Gedimino KIRKILO sveikinimas


Seimo Pirmininko pavaduotojo, atsakingo už Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai parlamentinio matmens renginių organizavimą, Petro AUŠTREVIČIAUS sveikinimas


Vaizdo pasakojimas apie istorinę Seimo Kovo 11- osios Akto salę ir Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą

© Seimo kanceliarija, 2025