Seimas ir pirmininkavimasES reikalų svarstymas Seime 
TitulinisNaujienosŽiniasklaidaiParlamentinis žodynėlisNaudingos nuorodosKontaktai

Pirmininkavimo ES Tarybai renginiai Seime

 SiųstiSpausdinti

Atsižvelgdamas į Tarpparlamentinio bendradarbiavimo Europos Sąjungoje gaires, pirmininkaujančios valstybės nacionalinis parlamentas rengia parlamentinio matmens renginius. Iš viso Seime bus surengti 9 parlamentiniai pirmininkavimo ES Tarybai renginiai. Kai kurie iš renginių yra privalomi, kiti yra tradiciniai.

Sąjungos reikalų parlamentinių komitetų konferencijos (COSAC) plenarinis posėdis. Tai yra privalomas, didžiausias ir svarbiausias parlamentinio matmens renginys, į kurį susirenka iki 300 dalyvių. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad nacionalinių parlamentų delegacijų skaičius yra gerokai didesnis negu ES valstybių narių skaičius, kadangi daugelyje valstybių yra dviejų rūmų parlamentai, taip pat stebėtojų teisėmis kviečiami šalių kandidačių į ES parlamentų Europos reikalų komitetai, o svečių teisėmis neretai kviečiami ir kitų šalių parlamentų nariai. Prieš COSAC plenarinį posėdį rengiamas COSAC (Europos reikalų komitetų) pirmininkų susitikimas. Be to, prieš šiuos COSAC renginius tradiciškai rengiami neoficialūs Baltijos valstybių ir Lenkijos parlamentų Europos reikalų komitetų pirmininkų susitikimai bendroms pozicijoms aptarti. COSAC plenarinio posėdžio metu rengiami ir priimami oficialūs baigiamieji dokumentai – pasiūlymai ir išvados. Pirmininkaujančių valstybių trejeto laikotarpiui (1,5 metų) nacionalinis parlamentas deleguoja 1 darbuotoją į nuolatinį COSAC sekretoriatą, kuris rengia COSAC posėdžių medžiagą, taip pat išsamius pusmetinius pranešimus apie COSAC ir nacionalinių parlamentų veiklą svarstant ES klausimus.

Tarpparlamentinė bendros užsienio ir saugumo politikos bei bendros saugumo ir gynybos politikos konferencija. Tai yra visiškai nauja parlamentinio bendradarbiavimo forma, dėl kurios įgyvendinimo ES parlamentai galutinai apsisprendė 2012 m. balandžio 19–21 dienomis Varšuvoje vykusios ES parlamentų pirmininkų konferencijos metu. Ši konferencija pakeis iki šiol buvusias bendradarbiavimo formas – parlamentų Užsienio reikalų komitetų pirmininkų susitikimus (COFACC) ir Gynybos komitetų pirmininkų susitikimus. Naujoji konferencija svarstys ES bendros užsienio ir saugumo politikos bei bendros saugumo ir gynybos politikos parlamentinės priežiūros klausimus.

Specializuotų komitetų pirmininkų susitikimai. Iš viso Seime numatoma surengti 6 tokius susitikimus. Dėl jų temų bus apsispręsta vėliau.

Parlamentų pirmininkų konferencija. Pagal naujas Tarpparlamentinio bendradarbiavimo Europos Sąjungoje gaires, antrąjį pusmetį pirmininkaujančios valstybės nacionalinis parlamentas pasibaigus pirmininkavimui (t. y. artimiausią pusmetį) savo šalyje rengia Parlamentų pirmininkų konferenciją.

Generalinių sekretorių susitikimas. Tai yra parlamentų administracijų vadovų susitikimas. Paprastai rengiamas prieš Parlamentų pirmininkų konferenciją ir skirtas jai pasiruošti, tačiau šiame susitikime aptariami ir kiti aktualūs parlamentinio bendradarbiavimo klausimai.

Jungtiniai parlamentiniai posėdžiai rengiami pirmininkaujančios valstybės parlamento iniciatyva drauge su Europos Parlamentu. Tai yra didelio masto renginiai, kuriuose dalyvauja Europos parlamento ir nacionalinių parlamentų delegacijos. Nors tokie renginiai paprastai vyksta Europos Parlamente Briuselyje, tačiau pirmininkaujančios valstybės parlamentas aktyviai dalyvauja juos organizuojant. Pavyzdžiui, drauge su Europos Parlamentu derina renginio temą, kviečia skaityti pranešimus ES institucijų ir pirmininkaujančios valstybės institucijų vadovus ar atsakingas pareigas einančius asmenis. Paprastai posėdžiui pirmininkauja pirmininkaujančios valstybės parlamento pirmininkas kartu su Europos Parlamento pirmininku. Darbo grupėms vadovauja pirmininkaujančios valstybės parlamento nariai ir Europos Parlamento nariai. Kol kas Seime nėra apsispręsta dėl jungtinio parlamentinio posėdžio organizavimo.

Jungtiniai komitetų posėdžiai. Tai panašaus pobūdžio renginiai kaip ir jungtiniai parlamentiniai posėdžiai, jie taip pat rengiami Briuselyje, tik yra kiek mažesnio masto. Paprastai rengiami pirmininkaujančios valstybės parlamento iniciatyva kartu su Europos Parlamento specializuotu komitetu tam tikra tema, kuri yra aktuali atitinkamą sritį kuruojantiems analogiškiems Europos Parlamento ir nacionalinių parlamentų komitetams.

 


Seimo Pirmininkės Loretos GRAUŽINIENĖS vaizdo sveikinimas Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai parlamentinio matmens interneto svetainės lankytojams


Seimo Pirmininko pavaduotojo, Europos reikalų komiteto pirmininko Gedimino KIRKILO sveikinimas


Seimo Pirmininko pavaduotojo, atsakingo už Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai parlamentinio matmens renginių organizavimą, Petro AUŠTREVIČIAUS sveikinimas


Vaizdo pasakojimas apie istorinę Seimo Kovo 11- osios Akto salę ir Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą

© Seimo kanceliarija, 2024