Ansambliečiai su Milda Petrauskiene ir lydinčiaisiais prie Česlovo Milošo muziejaus.
Liepos 1415 dienomis Užpalių (Utenos r.) kanklininkų ansamblis Pasagėlė (vad. Loreta Liaugaudė) viešėjo Seinuose (Lenkija) ir surengė koncertus Seinų lietuvių namuose bei Seinų krašto bažnyčiose. Kelionės globėja tapo Seimo narė Milda Petrauskienė, lydėjusi ir globojusi užpaliečius visos viešnagės Seinuose metu.
Kelionė į Seinus jauniesiems kanklininkams paliko neišdildomų įspūdžių. Kai kurie mažieji užpaliečiai į užsienio šalį išvyko pirmą kartą. Gilų įspūdį paliko ne tik pats kraštas, bet ir svetingi, draugiški, malonūs Seinų lietuviai. Lietuviukams ypač įsiminė neįprasta ausiai, bet labai daininga ir graži Seinų lietuvių tarmė.
Atvykusi į Seinus 17 žmonių delegacija buvo pasitiko ir apgyvendinta Lietuvių namuose. Bet ilgai ten užtrukti nebuvo kada, nes jau laukė ekskursija laivu po gražiuosius Seinų ežerus. Išvykę iš Gorczika ansambliečiai nukeliavo iki Augustavo. Kelionė truko dvi valandas, buvo perplaukti trys ežerai, kuriuos jungia upės. Maršrutas buvo ypatingas: juo, viešėjęs Lenkijoje, plaukė ir šviesaus atminimo popiežius Jonas Paulius II. Oras pasitaikė gražus, saulėtas ir šiltas, tad jaunieji kanklininkai tik spėjo dairytis po apylinkes ir gražiai sutvarkytas ežerų pakrantes. Svečius iš Lietuvos lydėjo Punsko Kovo 11-osios licėjaus mokytoja istorikė Danguolė Kuosaitė, supažindinusi ekskursantus su Seinų istorija, svarbiausiais įvykiais ir lankomais krašto objektais.
Ekskursijoje išlieję daug emocijų jaunieji kanklininkai jų nepritrūko vakare, kai Seinų lietuvių namuose surengė koncertą gausiai susirinkusiems žiūrovams. Visa vakaronė buvo suskirstyta į tris dalis: pirmoje dalyje Seinų klojimo teatras, kuriam vadovauja Genutė Pakutkienė, viena iš viešnagės organizatorių, parodė spektaklį Roberto Keturakio komediją Prilips ožys liepto galą. Antra dalis buvo atiduota Pasagėlei, o trečiojoje su Remigijaus Paciukonio spektakliu Aiškiaregiai arba nenoriu būti Kašperovskiu pasirodė Suvalkų mėgėjų teatras Sūduvis (vadovė Aldona Kavaliauskienė).
Pasagėlei seiniškiai plojo bene labiausiai. Kaip patys žiūrovai kalbėjo, taip gražiai grojant kanklėmis jie seniai bebuvo girdėję. Nenuostabu, kad po koncerto pasagėliukai sulaukė daug kvietimų atvažiuoti dar kartą.
Pasibaigus koncertui Seimo narė Milda Petrauskienė Lietuvių namų direktorei Onutei Nevulienei, renginių organizatorei Daliai Astrauskienei bei Danguolei Kuosaitei, atsidėkodama už puikiai suorganizuotą viešnagę, įteikė dovanas, suvenyrus ir lietuviškos duonos kepalą. Seiniškiai neliko skolingi: jie dėkojo visiems kolektyvams už nuostabią lietuviška dvasia persmelktą vakaronę, kolektyvų vadovams įteikė padėkas ir pakvietė į draugystės vakarą, kuriame netrūko dainų, smagumo, geros nuotaikos ir pasišokimų.
Kita diena prasidėjo įspūdingai, mat Genutė Pakutkienė visiems užpaliečiams savo namuose prikepė blynų, kuriuos į Lietuvių namus pusryčiams vežė abi su Milda Petrauskiene.
Papusryčiavę Pasagėlės kanklininkai vyko koncertuoti į Žagarių bažnytėlę, esančią apie 4 kilometrus nuo Seinų. Bažnytėlėje jų su dideliu susidomėjimu jau laukė vietos bendruomenės žmonės ir kunigas Bernardas Augaitis. Prieš šv. Mišias svečiai išklausė įdomaus pasakojimo apie Žagarių bažnytėlę, statytą 1792 m. 1983-ių lapkričio pradžioje bažnytėlė sudegė. Po ketverių metų vietos benduomenės pastangomis ji buvo atstatyta. Žmonės patys nešė akmenis, mūrijo, kalė vidų be jokio atlygio. O meistras Jonas Kliučnikas padirbino altorių. Ir 1987 m. rugpjūčio 24 d., per Šv. Baltramiejaus atlaidus ji buvo pašventinta.
Po koncerto šv. Mišiose dalyvavusi Seinų Žiburio gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja-bibliotekininkė Janina Macukonienė pasiūlė aplankyti netoliese esantį poeto Česlovo Milošo muziejų-dvarą. Ekskursija po muziejų ir pažintis su poeto gyvenimu bei kūryba labai patiko visiems: ir vaikams, ir juos lydėjusiems, ir Seimo narei.
Baigę koncertuoti Žagariuose, pasagėliukai skubėjo į Seinų baziliką, kurioje jau laukė didelis būrys seiniškių. Po koncerto plojimai ir padėkos ilgai netilo. Ypač visiems patiko Monikos Kubiliūnaitės fleitele atliktos melodijos. Pasagėlę sveikino ir kunigas Bernardas Augaitis, sielovadinį darbą dirbantis ir Bazilikoje, ir Žagarių bažnyčioje. Seinų bazilikoje neliko neaplankyta ir viena svarbi keikvienam lietuviui vieta: poeto Antano Baranausko kapas.
Viešnagės organizatoriai išpildė dar vieną jaunųjų kanklininkų norą: pasivažinėti po Seinus mažuoju traukinuku. Susipažinę su miestu užpaliečiai juokavo, kad dabar Seinuose nėra nė vienos gatvelės, kurios jie nepažinotų ir nebūtų aplankę. Seiniškiai, sutikę traukinuku važiuojančius tautiniais drabužiais pasipuošusius lietuviukus, mojavo ir sveikino. Tai buvo džiugios akimirkos, sakė užpaliečiai.
Esam labai dėkingi Seimo narei Mildai Petrauskienei, kad mumis rūpinosi visos kelionės ir viešnagės metu, kalbėjo viena iš ansambliečių mamų, lydėjusių vaikus, Edita Tolvaišienė. Buvom ir pavalgę, ir pailsėję, ir kupini įspūdžių. Kelionė buvo labai smagi, vaikai kalbėjo, kad dar norėtų Seinuose pabūti. Ypač patiko koncertuoti bažnyčiose, kuriose labai jaučiama lietuvių bendruomeniškumo dvasia.
Užpaliečių viešnagė Seinuose sudomino ir žiniasklaidos atstovus. Seimo narę Mildą Petrauskienę ir jaunuosius kanklininkus kalbino Punsko lietuvių radijo žurnalistė.
Baigaintis viešnagei buvo nutarta: atsakomasis Seinų lietuvių meno kolektyvų vizitas Užpaliuose būtinai bus. Juoba, kad Seinuose yra nemažai šokių kolektyvų, dainininkų, kapelų. Jie visi mielai laukiami Utenos krašte.