STRAIPSNIAI SPAUDOJE 

Seime – kuktiškiečių tautodailininkių paroda


Seime pusė gegužės karaliavo tautodailės menas: Dailės galerijoje Seimo narė Milda Petrauskienė pristatė savo gimtojo Utenos krašto Kuktiškių miestelio tautodailininkių unikalius darbus. Mildos Petrauskienės pastangomis savo darbus Seime eksponavo tautodailininkės Anelė Araminienė, Vladislava Krinickienė ir Edita Kušleikienė.

Tautodailininkė Anelė Araminienė gimė 1940 m. Gimžiškių k., Kuktiškių seniūnijoje, Utenos rajone Dabar gyvena ir gražią sodybą puoselėja Gudėniškių viensėdyje. Anelė Araminienė yra įvairiapusė liaudies menininkė: audėja, medžio drožėja, tapytoja, lieja iš betono skulptūras, muzikantė. Savitos kūrybos menininkės darbai eksponuoti ne tik Utenos krašte, bet ir Rokiškyje, Kupiškyje, Vilniuje, Kaune, Molėtuose, Ukmergėje, Anykščiuose, Visagine, Alantoje, Svėdasuose bet ir užsienyje – Latvijoje, Ukrainoje, Lenkijoje, Norvegijoje, Austrijoje. Anelė Araminienė Utenos rajono tautodailininkų klubo „Svirnas“ ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė. 2000 m. pelnė Utenos rajono meno ir kultūros premiją. 2005 m. suteiktas liaudies kūrėjos statusas. A. Araminienė yra Kuktiškių seniūnijos Garbės pilietė. Daug kartų filmuota LTV įvairiose laidose, apie tautodailininkę ir jos darbus rašė laikraščiai ir žurnalai. Darbai yra saugomi namuose, Utenos kraštotyros, Raseinių krašto istorijos, Kupiškio etnografijos, Rokiškio krašto ir Lietuvos nacionaliniame muziejuose. Daugybė angelų išdovanota savo šeimos nariams, draugams, pažįstamiems. Tautodailininkė aktyviai dalyvauja labdaros akcijose, mugėse.

Edita Kušleikienė gimė 1977 metais Gimžiškiuose (Utenos r.). Šiuo metu čia ir gyvena. Baigusi Utenos Kolegiją, aprangos dizaino ir technologijų specialybę. Su vyru Nerijumi augina septynerių metų sūnų Luką. Šiuo metu niekur nedirba, realizuoja save kūryboje. Nuo vaikystės Edita domisi įvairiais rankdarbiais, tačiau jokių meno mokyklų nelankiusi. Darbai labai įvairūs: lėlių gamyba, tapyba, mezgimas, nėrimas, siuvimas, daiktų dekoravimas. Dalyvauja parodose, mugėse, labdaros akcijose. Darbai pristatyti Kuktiškių ir Tauragnų bendruomenėms, Utenos kraštotyros muziejuje, Ignalinos viešojoje bibliotekoje, Vytauto Valiušio keramikos muziejuje. Besidomintiems veda lėlių gaminimo iš polimerinio molio kursus („Caritas“ moterims, Kuktiškių moterų klubui „Kuksa“, Utenos švietimo centro darbuotojoms, visiems susidomėjusiems Utenos miesto šventėje). Studijuodama Utenos kolegijoje, sukūrė dvi drabužių kolekcijas, kurias pristatė Utenos, Zarasų miesto bendruomenėms. Dalyvavo Kauno Jaunųjų dizainerių konkurse ir laimėjo elegantiškiausios kolekcijos titulą. Kolekcijos rodytos Latvijoje, Rezeknės mieste. Bei surengtas kolekcijų pasirodymas su operos dalininke Judita Leitaite Utenos muzikos mokykloje.
Vladislava Krinickienė gimė Baltarusijoje 1951 m. 1985 m. apsigyveno Kuktiškių miestelyje Utenos rajone. Jau besimokydama mokykloje susidomėjo rankdarbiais. Pirmąsias nerimo vąšeliu, mezgimo pamokas gavo iš mokytojų. Savo darbais – megztiniais, kojinėmis, pirštinėmis, šalikais, kepuraitėmis – papuošė savo artimuosius, gimines ir draugus. Prieš keletą metų Vladislava pradėjo daugiau laiko skirti savo pomėgiams. Su jos darbais susipažino Kuktiškių seniūnijos žmonės, uteniškiai. Vladislava dalyvauja tradicinėse rajoninėje tautodailininkų ir liaudies menininkų parodose. Ieško naujų idėjų, semiasi žinių iš labiau patyrusių šio amato meistrų. Aktyviai dalyvauja kultūrinėje veikloje.
Gegužės vidury buvo surengtas parodos pristatymas ir aptarimas, kuriame dalyvavo ne tik autorės, parodos globėja Milda Petrauskienė, bet ir gausus būrys kuktiškiečių: seniūnė Gražina Bivainienė, mero patarėjas Gintautas Petravičius, Kuktiškių kultūros centro administratorė Laimutė Kleinienė, kuktiškiečių vokalinis ansamblis, vadovaujamas Stasės Kapcevičienės, taip pat Utenos rajono tautodailininkų klubo „Svirnas“ narės Odeta Bražėnienė ir Jolita Levčenkienė. Susidomėjimas paroda buvo didžiulis, tad jos aptarimą atvyko ir garsūs kraštiečiai, gyvenantys Vilniuje: rašytojas Pranas Treinys, Vilniaus universiteto docentas dr. Vytautas Kunigėlis, habil. dr. prof. Algirdas Vaclovas Valiulis ir kiti.
Į parodą susirinkę išsakė daug pagiriamųjų žodžių autorėms ir parodos organizatorei Mildai Petrauskienei. Susižavėjimo neslėpė nei Pranas Treinys, nei Seimo nariai Vytautas Gapšys ir Algimantas Strielčiūnas, nei į parodą atvykęs užpalėnas prof. Dobilas Kirvelis. Jausmingą, pakilią „tautišką“ nuotaiką sustiprino Kuktiškių kultūros centro vokalinio ansamblio atliktos dainos, priviliojusios dar daugiau parodos lankytojų. Gausių aplodismentų sulaukė Anelė Araminienė, armonika pagrojusi savo kūrybos polką ir valsą. Eksponuojamus tautodailininkių darbus – Anelės Araminienės medžio skulptūrėles, Editos Kušleikienės paveikslus, Vladislavos krinickienės riešines ir pirštines – pristatė Odeta Bražėnienė, buvusi ilgametė tautodailės klubo „Svirnas“ vadovė.
Dėkodami už galimybę savo darbus eksponuoti Lietuvos širdyje – Seime, už Kuktiškių krašto tautodailės puoselėjimą ir Kuktiškių krašto garsinimą, Seimo narei Mildai Petrauskienei kuktiškiečiai įteikė naminės duonos kepalą, keptą Anelės Araminienės, naminį sūrį ir Kuktiškių krašto gėlių puokščių. Seimo narė kuktiškiečiams už dalyvavimą parodoje, etninių ir senųjų kaimo amatų tradicijų puoselėjimą bei saugojimą padėkas bei atminimo dovanėles įteikė tautodailininkėms ir kitiems parodos dalyviams.
Milda Petrauskienė jau ne pirmą kartą LR Seime rengia savo gimtojo Utenos krašto kuriančių, dainuojančių žmonių parodas ir koncertus. Neabejotina, kad ir ši kuktiškiečių darbų paroda – ne paskutinė.

Naujausi pakeitimai - 2013-05-27
Jūratė Audra Strakšienė




© Seimo kanceliarija

https://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_d=136629&p_k=1&p_r=7417