
Kokia yra tiesioginių merų rinkimų nauda gyventojams? Kokie bus tiesioginių merų rinkimų mechanizmai? Atsakymus į šiuos ir kitus su tiesioginiais merų rinkimais susijusius klausimus šiandien pateikė Teisingumo ministras Juozas Bernatonis, Seimo nariai Albinas Mitrulevičius ir Milda Petrauskienė. Jie pirmą kartą parengė ir įregistravo įstatymų pakeitimus, kuriais siūloma įteisinti tiesioginius merų rinkimus, nekeičiant šalies Konstitucijos.
Konferencijoje Tiesioginiai merų rinkimai 2015 metais daugiau demokratijos, daugiau valdžios atsakomybės prieš piliečius socialdemokratai J. Bernatonis, M. Petrauskienė bei A. Mitrulevičius visuomenei pristatė Seime įregistruotą įstatymų projektą dėl tiesioginių merų rinkimų.
Jau dešimt metų kalbame apie tiesioginių merų rinkimų įteisinimą. Reikia įsiklausyti į žmonių balsą ir jau kitiems savivaldos rinkimams, kurie vyks 2015 metais, leisti piliečiams miestų ir rajonų merus rinkti tiesiogiai. Taip būtų užkirstas kelias partijų užkulisiniams susitarimams, padidėtų žmonių pasitikėjimas vietos valdžia, išaugtų piliečių aktyvumas savivaldos rinkimuose, pažymėjo J. Bernatonis.
Iki šiol buvę projektai buvo grįsti Konstitucijos keitimu, kuriam surinkti reikėjo didelę daugumą Seimo narių balsų, todėl šie projektai strigdavo. Socialdemokratų įregistruotas projektas yra parengtas dabar galiojančių Konstitucijos normų rėmuose, todėl jo priėmimo Seime tikimybė yra didesnė. Be to, valdančiosios koalicijos politinė taryba pritarė, kad įstatymo pakeitimai būtų svarstomi jau Seimo pavasario sesijoje.
Siūlomas savivaldybės vadovų rinkimų mechanizmas patogus piliečiams. Savivaldybių tarybų nariai, kaip ir dabar, bus renkami daugiamandatėje apygardoje, o meras vienmandatėje. Atėjęs balsuoti savivaldybės gyventojas gaus du balsavimo biuletenius. Viename, kaip ir anksčiau, rinkėjas turės pažymėti partijos ar koalicijos sąrašo numerį ir iš jo išrinkti iki 5 asmenų, kuriems atiduoda pirmumo balsus. Šitaip bus išrenkami savivaldybės tarybos nariai. Kitu biuleteniu, kuriame bus įrašytos kandidatų pavardės, rinkėjas balsuos už savo pasirinktą kandidatą į merus. Daugiausia balsų surinkęs kandidatas taps meru nepriklausomai nuo to, kuri partija laimės daugumą tarybos narių mandatų.
Tiesiogiai išrinktas meras bus savivaldybės vadovas ir savivaldybės tarybos pirmininkas. Pagrindinė jo funkcija, kaip ir dabar, išliks vadovavimas tarybos darbui.
Tiesiogiai rinktam merui būtų suteikta daugiau teisių nei dabar. Siūloma merų kompetencijai perduoti dalį šiuo metu tarybos atliekamų funkcijų: skirti į pareigas ir atleisti iš savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų, išskyrus mokymo įstaigas, vadovus, priimti sprendimus dėl žemės paskirties keitimo, skelbti gyventojų apklausas, skirstyti savivaldybę į seniūnaitijas, pabrėžė A. Mitrulevičius.
Seimo narė M. Petrauskienė patikino, jog merai karaliukais tikrai netaps, nes merų galių ribas brėžia Konstitucija.
Siūlomos įstatymų pataisos padidins žmonių pasitikėjimą vietinės valdžios institucijomis, o politikams leis įgyvendinti savo pažadus. Esant reikalui, meras galėtų būti atstatydintas tik itin motyvuotai nepasitikėjimą juo turėtų išreikšti 2/3 savivaldybės tarybos narių, o dabar pakanka ir vieno balso persvaros. Atstatydintas meras eitų savivaldybės tarybos nario pareigas, sakė M. Petrauskienė.
Apklausos rodo, kad daugiau nei 80 proc. Lietuvos piliečių pasisako už tiesioginius merų rinkimus, tačiau galimybė rinkti miestų ir rajonų vadovus kol kas nėra įteisinta.