
Seimo narė Milda Petrauskienė ir Utenos rajono savivaldybės meras, LSDP Utenos skyriaus pirmininkas Alvydas Katinas spalio 16 d. dalyvavo Tradicinio atsakingo gyvūnų auginimo verslo asociacijos TAGAVA drauge su šinšilų augintojais surengtame modernaus šinšilų auginimo ūkio atidaryme Vaikutėnuose.
Šinšilų ūkis yra įkurtas buvusios Vaikutėnų mokyklos patalpose, kurios dabar yra suremontuotos, modernizuotos ir pritaikytos šinšilų auginimo verslui plėtoti.

Atidarymo iškilmėse taip pat dalyvavo ūkio direktorius, veterinarijos gydytojas Vytautas Vanagas, LSMU Veterinarijos akademijos prof. dr. Paulius Matusevičius, TAGAVA prezidentas Tomas Gailius, KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto docentas dr. Petras Oržekauskas, renginį moderavo žurnalistas, radijo ir televizijos laidų vedėjas Aurimas Perednis, Utenos verslo informacijos centro direktorė Irina Šeršniova, Utenos seniūnijos seniūnas Saulius Gaižauskas, Vaikutėnų bendruomenės atstovai, Utenos rajono žiniasklaidos priemonių atstovai.

Atidarymo juostelę perkirpti buvo patikėta garbiems svečiams Mildai Petrauskienei ir merui Alvydui Katinui. Po juostelės perkirpimo visi susirinkusieji buvo pakviesti susipažinti su ūkiu, jo gyventojais ir dalyvauti diskusijoje.
Svečiams ir žiniasklaidai modernų šinšilų auginimo ūkį pristatė ūkio direktorius, veterinarijos gydytojas Vytautas Vanagas, papasakojęs, kaip apleistą kaimo mokyklą ūkininkas pavertė moderniu šinšilų auginimo ūkiu. Apžiūrint laboratoriją LSMU Veterinarijos akademijos prof. dr. Paulius Matusevičius pristatė šinšilų auginimo ir laikymo sąlygų mokslinio tyrimo gyvūnų gerovės aspektus.

Po ūkio patalpų apžiūros vyko diskusija Šinšilų auginimo verslo naudingumas Lietuvai ekonominiai, gyventojų verslumo skatinimo bei jų užimtumo didinimo, regionų vystymo ir kiti aspektai. Prieš diskusiją KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto docentas dr. Petras Oržekauskas pristatė pranešimą apie šinšilų auginimo verslo naudingumą Lietuvai, smulkaus verslo skatinimą ir jo vystymui palankių verslo sąlygų sudarymą.
Kalbėdama konferencijoje, Seimo narė Milda Petrauskienė sakė, kad dabartinės Lietuvos Vyriausybės vienu iš prioritetinių uždavinių yra gyventojų užimtumo didinimas ir verslumo skatinimas. Tai ypatingai aktualu kaimiškuose teritorijose. Viena iš galimų naujų verslo krypčių kaime tai brangiakailių gyvūnų auginimo verslas, kuris, pasaulinės patirties kontekste, yra pripažįstamas kaip žemės ūkio šaka, pasižyminti išskirtiniu pelningumu ir naudingumu. Lietuvoje kailinių gyvūnų verslo organizavimui ir plėtotei yra labai palankios sąlygos. Pasaulinė kailių rinkos bei pastarųjų kelerių metų kailinių gyvūnų auginimo patirtis parodė, kad ypatingai ši verslo sritis yra perspektyvi, vystant brangiakailių šinšilų, kaip graužikų rūšies gyvūnų auginimo verslą. Tai patvirtina ir Lietuvos šinšilų augintojai, išskirtinai sėkmingai vystydami šį verslą. Šiuo metu Lietuvoje jau veikia apie 120 šinšilų auginimo ūkių, kurie kasmet Lietuvai atneša virš 2326 mln. eurų eksportinių pajamų. Būtina pažymėti, kad be tiesioginių pajamų, kailinių gyvūnų auginimo verslas skatina ir kitų pagalbinių verslų, susijusių su šia verslo šaka plėtojimą, tuo pačiu kuria ir naujas darbo vietas.
Šiandieną, simboliškai atidarant šį modernų šinšilų auginimo ūkį, galima drąsiai teigti, kad Lietuvai atsiveria naujos galimybės. Reikia džiaugtis, kad Lietuvoje yra aktyvių ūkininkų, nebijančių investuoti į verslą kaimiškajame regione. Vertinant tai, būtina siekti, kad LR Seimas, Vyriausybė ir Savivalda visapusiškai perimtų šią patirtį ir dėtų visas pastangas, kad ši verslo šaka būtų remiama ir skatinama visos Lietuvos mastu, jai sudarant reikiamos paramos ir pagalbos sąlygas, kalbėjo Milda Petrauskienė.